Berserk 3 – Zlatý věk přichází

V posledních několika měsících se zdá, že se u nás s kultovními tituly japonského komiksu roztrhl pytel, a čím dál více svazků mangy je k radosti všech fanoušků překládáno do češtiny. Jedním z takovýchto děl je Berserk, temná fantasy sága, jíž autor Kentaró Miura počal vydávat již na konci osmdesátých let, a dostalo se jí nejen celosvětového věhlasu, ale i několika seriálových zpracování. Příběh o Gutsovi, Černém šermíři, se tak stal ikonou nejen co se výše zmíněného média týče, ale i fantastické literatury obecně. Díky nakladatelství CREW se nyní čtenářům dostává do rukou již třetí svazek Miurova eposu, a ti, kteří jej již četli v jiném jazyce, nadšeně prohlašují, že to nejlepší teprve začíná.

Příběh přímo navazuje na události druhého dílu, v němž se Guts utkává s jedním z prvních velkých monster série. Hrabě, který drží pevnou ruku nejen nad poddanými, ale i nad vlastní dcerou Theresií, se v podobě obří kreatury podobné slimákovi nenávistně vrhá na našeho „hrdinu“, který je mu však díky svému šermířskému umění zdatným oponentem. Mimo tento velkolepý souboj se v knize poprvé setkáváme s démonickými pány z jiné dimenze, s nimiž se Guts dle svých reakcí už jednou setkal, a mimořádně nenávistně poté jedná s démonem, jehož oslovuje jménem Griffith. Dozvídáme se něco málo o původu Gutsova znamení oběti, a v neposlední řadě také začíná „Zlatý věk“, čili část příběhu, v níž čtenář odhalí tajemství protagonistovy minulosti.

Stejně jako v předchozích dvou svazcích má děj neuvěřitelný spád, a „akční“ scény jsou přerušeny jen sporadicky, a to zejména z toho důvodu, aby se jedné či druhé záhadě okolo Gutse dostalo více či méně úplného vysvětlení. Touto metodou postupného odhalování ve spojení s akcí se Miurovi daří držet čtenářovu pozornost od první stránky až po tu poslední, a opouští jej naplněného touhou po dalších kapitolách. Autor rovněž mistrně využívá všech výhod média, kombinujícího kresbu a text, přičemž čtenáře ohromí neuvěřitelně detailními (a mnohdy šokujícími a groteskními) výjevy, a zároveň jej přespříliš nezahltí množstvím textu.

Jako vždy je třeba připomenout, že Berserk v žádném případě není knihou pro malé čtenáře, a vskutku by se do ní měli pustit jen ti starší, a to se špetkou tolerance pro explicitní výjevy násilí. I ty jsou však chytře prokládány až roztomilými intermezzy ve formě Pucka, Gutsova elfího společníka, v němž se kloubí komediální postava s postavou vážnou, o něco bližší celkové atmosféře přítomného komiksu.

Je tedy samozřejmé, že mangu Berserk 3 by si měli co nejdříve pořídit a přečíst ti, které uchvátily předchozí díly, ale i všichni vášniví čtenáři komiksů a fantasy literatury obecně. Noví příchozí však nesmí zapomenout na Berserka 1 a 2, neboť jednotlivé svazky, jak už bylo zmíněno výše, na sebe přímo navazují.

Název: Berserk 3

Autor: Kentaró Miura

Překlad: Anna Křivánková

Vydavatel: CREW, 2020

Počet stran: 236

Vazba: brožovaná

Doporučená cena: 249 Kč

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď