Birds of Prey luští Zdrojový kód

Tři dámy-hrdinky tvořící společně údernou jednotku Birds of Prey se vrací v rámci série Znovuzrození hrdinů DC podruhé. A i tentokrát jsou připraveny ukázat všem zločincům v Gotham City zač je toho loket!

První kniha Birds of Prey byla velmi dobrou představovačkou, která nastínila čtenářům zajímavou minulost celého tria hlavních protagonistek. Barbara Gordonová alias Batgirl, dcera komisaře Gordona a Batman v sukních, Black Canary, dáma, která demoluje nepřátele svým křikem a Huntress, smrtonosná a paličatá maskovaná bojovnice – to jsou ty, které potírají zločin v ulicích Gothamu. Záda jim kryje „velký bratr“ Oracle čili geniální počítačový mág Gus; a společně tvoří opravdu úderný a soudržný tým. Nebo snad…?

Druhá kniha Birds of Prey, Zdrojový kód,  se od představování a vysvětlování posunuje do mnohem akčnějších poloh. Na počátku na čtenáře čeká krátký jednosešitový příběh o umění obchodu s realitami a poté dva třísešitové akčňáky. V prvním z nich nazvaném Vojáci štěstěny musí Black Canary čelit nové hrozbě, ženě jménem Blackbird, která nejprve rozvine schopnosti svých žáků, aby je následně mohla absorbovat, druhý, Zdrojový kód, pak přináší bližší pohled na Guse aka Oraclea, který bohužel (pravda, vlastní vinou!) nemá v týmu takovou pozici, jakou by si přál.

Pokud Birds of Prey z něčeho těží, pak jsou to scénáře. Všechny tři příběhy jsou dobře napsané, chytře zamotané, mají hlavu a patu a i přes akční ladění nejsou jen přímočarou rubačkou. Nic dopředu není úplně jasné – a v tom je velká část zábavnosti.

Na druhou stranu je větší množství akce mírným handicapem. Některým panelům chybí dynamičnost a iluze pohybu, některé působí lehce zmateně a budete muset chvilku zkoumat co že se to vlastně děje. Oproti tomu statičtější kresba má přesně toho ducha superhrdinského komiksu, který čtenář očekává (a zná z první knihy). Silné pevné linky, spousta detailů, zajímavé vizuální nápady a slušná práce s těžištěm panelu; tady je všechno v pořádku a dokonale přesvědčivé. I práce s panely, je zdařilá, a oko čtenářovo potěší vizuálně lahůdkové celostránkové kresby, alternativní obálky a černobílá verze obálky každého sešitu.

Hrdinky pózují, přičemž kreslíři Roge Antonio, Claire Rodeová a Breno Tamura nedávají přehnaně na odiv jejich ženskost, trousí hlášky a samozřejmě bojují. A pokud by vám náhodou nestačilo ústřední kvarteto, pak si v téhle knize zahostuje například Green Arrow, Nightwing nebo třeba Catwoman s Poison Ivy.

První kniha byla zajímavější tím, že nabízela pohled do minulosti hlavních hrdinek. Akční superhrdinské příběhy samy o sobě už jsou lehce šablonovité a těžko v nich vymyslíte cokoliv inovativního, zvlášť pokud se musíte pohybovat v předem vymezených hranicích stanovených univerzem DC. Z tohoto hlediska je tedy nejzajímavější příběh Zdrojový kód, který představuje mozek Birds of Prey včetně pohledu na jeho minulost.

Zdrojovému kódu se nepodařilo udržet hodně vysoko nasazenou laťku, ale pořád lze hovořit o velmi solidním průměru s několika zajímavými momenty. Hlavní zbraní knihy jsou chytře napsané příběhy a zdařilá statická kresba 

Birds of Prey: Zdrojový kód

Scénář: Julie Bensonová, Shawna Bensonová

Kresba: Claire Roeová, Roge Antonio a Breno Tamura

Překlad: Michael Talián

Vydala: Crew, 2020

Počet stran: 168

Vazba: brožovaná

Cena: 299 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď