City Blox: Jak si postavit sídliště

Na rovinu: City Blox je hlavně hra pro děti. Obsahuje sice těžší varianty, ale i s nimi budou dospěláci rychle hotoví, a tak pokud si opravdu chtějí pořádně zahrát, nechť sáhnou po něčem jiném. Třeba po Legu…

Dobře, to byl vtip, dospělácká varianta City Bloxu se samozřejmě jmenuje Ubongo, ovšem platí to i naopak, totiž že jako dětská alternativa k Ubongu je City Blox bezmála perfektní.

Kostičky, destičky, kartičky

Kostičky jako z dětské stavebnice (mně osobně to připomnělo dětská léta), základové destičky, kartičky s výřezy představujícími půdorysy domu, školky a supermarketu – a úkol pro každého hráče postavit co nejrychleji všechny tři stavby.
Jeden zvolí čtyři různé stavební kostky do nabídky, ze které si všichni vyberou, a buď kostku umístí na libovolný „pozemek“, nebo ji jako nehodící se odloží, a když mají nehodící se dvě, vymění je za jednu vhodnou. Jakmile kartička s výřezem přesně pasuje na stavbu, máte splněno, jakmile to platí o všech třech, máte dohráno, jakmile jste první, máte i vyhráno.
Samozřejmě, že nesmíte jednou umístěnou kostku přesouvat, ani zkušebně přikládat výřez, jestli jste fakt správně odhadli polohu.
Když závěrečné přiložení neklapne, vrátíte jednu kostku jako penále (to by byla motivace pro stavební firmy: když se jim něco nepovede, šup s cenou o čtvrtinu dolů) a hrajete dál, jako by se nechumelilo; ovšem marná sláva, už máte zpoždění a nějaký lepší architekt vás asi trumfne.
Zachránit vás může leda událost, ke které dojde po dokončení každé stavby a dle libovůle náhody pomůže nebo uškodí, jenže možná jemu a možná vám, možná jednomu a možná taky všem.

Ať děcka trénují

V rámci redakce zatím nebyl City Blox vyzkoušen na dětech ani na krysách, nicméně tipujeme velký úspěch u těch prvních. Hra je totiž velice svižná: pořadí je důležité jen při výběru materiálu, stavět mohou už všichni současně, a při nejjednodušší variantě se každá budova skládá ze tří až čtyř kostek, takže zanedlouho je hotovo. Pestrost zajišťuje celkem 36 karet krajiny čili úkolů, a kromě toho čtyři stupně náročnosti. (V těch dalších vyháníte stavby do patra.)
Je ovšem vhodné, aby se do hry pouštěli až malí počtáři, protože na kartičkách krajiny jsou nakresleny pomocné značky a kdo si je umí odpočítat, má výraznou výhodu.
Jednu výtku bychom ale měli: totiž že při rozebírání staveb nebylo úplně lehké od sebe některé kostičky oddělit, ale třeba to bylo jen v naší škatuli, a i kdyby ne, jen ať děcka posilují, česká pobočka Lega hledá zaměstnance každou chvíli…
Kromě toho hra snad rozvíjí i nějakou tu prostorovou představivost a podobné psychologické nesmysly, ale tomu už nerozumíme, coby dospěláci se vyznáme toliko ve hrách či hračkách.
Každopádně pokud si váš potomek rád hraje se stavebnicemi a současně navštěvuje první stupeň základní školy, vezměte City Blox v potaz při výběru letošních vánočních dárků.

City Blox
Autor: Jacob Berg
Počet hráčů: 2 – 4
Doba hry: 15 min.
Doporučený věk: 6 let
Čeština: pravidla ano, materiál bez textu
Vydal: Dino Toys s.r.o.
Cena: 749 Kč

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď