Chibi Usagi – Útok breberek čiperek: Ušatý ronin a jeho zmenšená verze pro malé čtenáře

Komiksové nakladatelství CREW se soustřeďuje na vydávání zahraničních komiksů. V jeho portfoliu najdete velká díla Evropského komiksu, Mangu, superhrdinské série ze světů DC a Marvel. Ale ve světě kdy je těžké dostat děti ke čtení, myslí CREW také na nejmladší čtenáře. Na ty, kteří se možná díky komiksům z produkce CREW Kids časem dopracují ke čtení Aldise, Holdstocka nebo Tolkiena.

Dětský komiks, to není jen Bart Simpson. Proto v rámci produkce CREW Kids před časem začala vycházet edice Můj první komiks. V ní se malí čtenáři (věková kategorie 6+) mohou seznámit s odlehčenou verzí dospěláckých komiksů nebo s prvními příběhy hrdinů pro trošku starší děti. A tak tu vedle Spider-Mana a Avengers potkají nejen Batmana, ale třeba i DC Superhrdinky či hrdinky komiksu My Little Pony. Do této neustále se rozrůstající rodiny přibyl díky tvůrčímu týmu JUST Sakai i příběh Útok breberek čiperek.

Ctitelé série Usagi Yojimbo teď jistě nastražili uši, když si o pár řádků výše přečetli jméno Sakai. Je to tak. První polovinou autorského týmu JUST je držitel mimo jiné šesti Eisnerových cen, kreslíř a duchovní otec ušatého ronina Stan Sakai. Druhou, ale neméně důležitou členkou tohoto autorského páru je designérka a řemeslnice, učitelka kresby, jejíž díla ve stylu chibi najdete po celé Americe a Stanova manželka Julie.

Chibi je termín, který se používá v manze a anime pro miniaturizované „roztomilé verze“ postaviček, obvykle s nadměrně velkými hlavami. Ve třicátém třetím díle ságy Usagi Yojimbo Skrytí jsme se v části vyhrazené bonusům mohli setkat s krátkým příběhem Chibi Tomoe a Zó ninja.

S Chibi Tomoe se setkáme také v komiksu Útok breberek čiperek. Zápletka příběhu je poměrně jednoduchá: Chibi Tomoe, a její přátelé, Chibi Usagi a Chibi Gen, se vydali lovit sladkovodní úhoře Unagi. Při líčení pasti na úhoře Chibi Gen náhodou nalezl hliněného človíčka Dogu. Po té, co napůl rozmočeného Dogu společnými silami opraví, dozvědí se od nešťastného mužíčka, že málem utonul při záchranné výpravě. Hledá totiž statečné hrdiny, kteří by vysvobodili jeho přátele z otroctví, do kterého je uvrhl zlý Král Salamandr a jeho armáda breberek.  Trojice přátel se rozhodne malým hliněným lidem pomoci. Že bude jejich záchranná mise plná nebezpečí a budou muset spojit síly, aby nebohé Dogu vysvobodili, je více než jasné. Příběh má spád, vtip a především jasné poselství, že přátelství a spolupráce překonají všechna protivenství. Hezkým oslím můstkem k dospělácké sérii Usagi Yojimbo je pak kratičký příběh Útok titěrných titánů. V něm se slavný ronin na jedné ze svých nesčetných cest utká s horským božstvem Tengu, a není ani moc velkým spoilerem, že mu k vítězství pomohou právě Chibi Usagi a jeho přátelé.

Dětské knihy a komiksy by pokud možno měly obsahovat edukační prvek. V příbězích Chibi Usagi je to především možnost zábavnou formou seznámit děti s historií a kulturou starého Japonska. V případě komiksu Chibi Usagi Útok breberek čiperek tomu navíc kromě vysvětlivek neznámých slov na boku stránky slouží především boxíky s vysvětlivkami, díky nimž se nejen malí čtenáři, ale i jejich rodiče, dozví, co je to Dogu, jak se to má s Velemlokem Japonským a koho že to malí Chibi přátelé v té řece vlastně lovili.

Roztomilými bonusy jsou dvoustránkový labyrint a návod jak si nakreslit breberku.

„Tuto knížku věnujeme vám, našim čtenářům, s velkou vděčností. Nechť vás inspiruje ke spolupráci, propojování a tvoření.“ (Z předmluvy autorů)

Hanče je 11, a ačkoli je edice Můj první komiks zaměřena na děti od šesti let, byla z obou příběhů nadšená, přečetla si je hned třikrát a chce se k nim vracet i dál. No a já jen netrpělivě očekávám, kdy si začne půjčovat Usagiho z mé komiksové knihovny.

Můj první komiks: Chibi Usagi: Útok breberek čiperek

Scénář: Stan Sakai, Julie Fujii Sakaiová

Kresba: Julie Fujii Sakaiová

Překlad: Ľudovít Plata

Vydavatel: Crew, 2022

Počet stran: 144

Vazba: vázaná

Cena: 349 korun

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď