Elektra: Atentát

Vražedkyně, kterou nejčastěji známe jako vedlejší postavu z příběhů podstatně známějšího Daredevila, je sama dost dobře schopná utáhnout vlastní komiks. Hlavně pokud jej píše Frank Miller.

Právě Frank Miller je také duchovním otcem Elektry Nachiosové, když ji vytvořil jako vedlejší roli pro tehdy svou Daredevil sérii v roce 1981. A byl to znovu on, kdo jí o pět let později spolu-vytvořil samostatnou osmidílnou sérii Elektra: Atentát (v originále Elektra: Assassin), která patří mezi ty nejoriginálnější komiksy se značkou Marvel.

A tak jako mnohé jiné marvelovské postavy (kromě těch, na kterých záleží Spider-Manovi), i Elektra občas zemře… aby později znovu ožila. Právě tak začíná Atentát, komiks, který ani po třiceti letech nepřestává ohromovat.

Setkává se v něm totiž unikátní forma jak vyprávění, tak grafické podoby. Zatímco Frank Miller se pohybuje vyváženě na hraně příčetnosti (a smysluplnosti), ilustrátor Bill Sienkiewicz zkouší nové techniky a postupy a přináší hodně hutnou porci vizuální opulence. Scénář a kresba tak někdy tvoří až psychedelickou kombinaci. Což ve výsledku znamená jediné – máte před sebou vysoce originální dílko, ale něco to stojí – není úplně nejlehčí na čtení.

Přestože je příběh v podstatě jednoduchý, jeho podání se tak rozhodně označit nedá. Co do tempa pomalejší vyprávění střídá časové linie, přináší sny, vzpomínky, falešné vzpomínky, někdy působí jako příběh vybájený schizofrenikem na houbičkách – a především úvod se zdá být trochu komplikovaný a těžce nesoudržný. Když se však nenecháte odradit, ve výsledku si to dost „sedne“. Obzvláště při druhém čtení.

A vy se odradit nenecháte. Protože Bill Sienkiewicz. Tenhle chlapík tahá vynikající ilustrace snad z rukávu. Jejich neotřelost a tendence sklouznout tu k surrealismu, tamhle k expresionismu působí obzvláště mezi současnou mainstreamovou produkcí jako štítek zlata na zrezivělém plotě.

Miller se Sienkiewiczem ukazují Darevilovu kámošku/lásku/spolubojovnici/nepřítelkyni v působivém světle. V příběhu, ve kterém zní tehdy doznívající studená válka, stejně jako Millerova záliba v konspiračních teoriích. Elektra tak prohání Šelmu, která chce ovládnout svět, Elektru přitom prohání ninja spiklenci nebo agenti-kyborgové. A to je ve výsledku moc dobrá proháňka, příležitostně šperkovaná Millerovým citem pro ultranásilí a cynické hláškování.

Elektra: Atentát je komiks především pro fajnšmekry a fanoušky tohohle úžasného média – těm by v poličkách chybět rozhodně neměla. A nakladatelství Crew patří velké díky za to, že nám ji sem přineslo.

Elektra: Atentát
Scénář: Frank Miller
Kresba: Bill Sienkiewicz
Vydal: Crew, 2016
Formát: váz. s přebalem
Počet stran: 264
Cena: 889 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď

Elektra – Atentát

Zrod mýtické Daredevilovy milenky, krásné a smrtící Elektry, v podání dvou komiksových mistrů, pánů Franka Millera a Billa Sienkiewicze. A je to právě kresba Billa Sienkiewicze, která dělá z téhle knihy kult. Kresba,……

Zrod mýtické Daredevilovy milenky, krásné a smrtící Elektry, v podání dvou komiksových mistrů, pánů Franka Millera a Billa Sienkiewicze. A je to právě kresba Billa Sienkiewicze, která dělá z téhle knihy kult. Kresba, která se zcela podřizuje vyšinutému mozku hlavní hrdinky a pohybuje se od hyperrealistických maleb až po úderné zjednodušené črty. Sienkiewicz je jedna z největších legend amerického komiksu, takže bylo na čase, abychom si ho taky pořádně představili!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď