Fax ze Sarajeva: Příběh o přežití

Válka je svině. Předpokládám, že tento nebo podobný bonmot jste už v životě párkrát slyšeli. A obzvláštní svině je, když způsobuje ztráty na životech civilistů, těch, kteří jsou nevinní a hlavně na válku nepřipravení. Čemuž se válka asi nevyhne nikdy.

Fax ze SarajevaA největší svině je taková válka, která je přímo zaměřená proti civilistům. Mysleli jsme si, že po hrůzách holokaustu se nic podobného už nemůže stát, že jsme poučení. Svědectví, která přicházela v devadesátých letech z balkánských konfliktů během rozpadu Jugoslávie, však ukázala něco docela jiného – jsme nepoučitelní. Jedním takovým svědectvím je i komiks legendy žánru, ilustrátora Joea Kuberta.

Ten ve svém autorském (čili kromě ilustrace se postaral i o scénář) díle převyprávěl skutečný příběh svého přítele Ervina Rustemagiće, bosenského vydavatele a distributora komiksů. Ervin a především jeho manželka zaslechli „volání domoviny“, stesk, který člověka nutí vrátit se domů, v tom nejméně vhodném okamžiku – kdy se převrat v Bosně rozjížděl do plných otáček.

Snad v každém médiu – od románu, přes film či fotografii po komiks – mají válečné, neřku-li přímo dokumentárně laděné příběhy vždycky ohromnou sílu. Tedy především pro lidi, kteří válku jako takovou nezažili a vlastně si ani neumí představit její rozsah a dopad na život jednotlivce. „Válka“, která je přímo zacílená proti civilistům, potom obzvláště. Genocida, koncentrační tábory nejsou jen stínem minulosti, hrozba smrti, zranění či znásilnění tancující do hromového staccata kulek a výbuchů dělostřeleckých granátů… Sugestivních zážitků nám Fax ze Sarajeva posílá habaděj.

Fax ze Sarajeva in2Ervinův příběh také dokazuje, co je v životě důležité. Rodina. Touha přežít a ochránit svoje nejbližší. Ta nezdolná každodenní snaha se nesesypat a vydržet. Rovněž také ukazuje, co je v životě natolik důležité, aby vám to život i dokázalo zachránit – tedy prachy, kontakty a nemalá porce štěstí.

Jedinou – vzhledem k podstaty věci však nemilou – slabinou komiksu je nakonec Kubert sám. Jeho styl. To, že se naprostou většinu své kariéry věnoval superhrdinským či dobrodružným (Tarzan) komiksům, plus jeho „historické zařazení“ (ten chlapík kreslil už v dobách zlatého věku), je na jeho kresbě zkrátka znát. Je pro takto niterní a silný příběh zkrátka až mainstreamový a neosobitý; forma ve Faxu ze Sarajeva s obsahem zkrátka prohrává. I díky tomu se tenhle komiks nemůže vyrovnat Mausovi, Fotografovi a těm několika dalším členům královské rodiny tohoto žánru.

Ovšem, že je to velice povedený hrabě či kníže, o tom žádná.

Fax ze Sarajeva
Scénář: Joe Kubert
Kresba: Joe Kubert
Vydal: Crew, 2016
Počet stran: 208
Cena: 499 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď