Výbušné lektvary čili Chlastejte, třaskejte, cvrnkejte

Na středních školách (s výjimkou Bradavic) se vás veškerou mocí svěřenou ministerstvem školství snaží odradit od všeho, co dělá chemii zajímavou. Když se na vlastní vlasy a chlupy přesvědčíte, že vodík třaská nebo že lučavka královská dokáže rozpustit i zlato ve vašem hrdle, nedostanete jedničku s hvězdičkou, nýbrž poznámku a rodiče musí přijít do školy. Naštěstí jsou tu Výbušné lektvary, kde je tomu přesně naopak.

Výbušné lektvary (box)Pravda, zmíněný název není zástupným synonymem pro Malého alchymistu, a na exploze ingrediencí či získání magických schopností po vypití lektvaru si jenom hrajete, ale hrajete si báječně.

Alchymaturita

Být mi deset, tak se do téhle hry zamiluju. Jelikož je mi ale o pár let víc, udělám z ní toliko jednu z favoritek ve svém harému a budu s ní pravidelně obcovat.

Hra vás zavede k závěrečné zkoušce na Strašlivácké čarodějné akademii, kterou složíte vyrobením co možná nejvíce co možná nejhodnotnějších lektvarů. V reálu to znamená, že musíte co nejrychleji získat co nejvíce co nejvhodnějších kombinací skleněných kuliček a těmi naplnit papundeklové baňky. Lektvary mají různou bodovou hodnotu a mohou se kombinovat do dvou různých sad, za které jsou bodíky navíc – a o ně se samozřejmě hraje.

Kuličky se vybírají z dávkovače, ergo nakloněné roviny, takže na místo odebrané kuličky se okamžitě dokutálí nová. Pokud se vám podaří zařídit, aby do sebe takto ťukly dvě nebo více kuliček jedné barvy, tak spolu zareagují a vybuchnou – čili skončí opět ve vaší ruce. Pokud jste chytří a dokážete tuto explozi znásobit, máte za chvíli v ruce tolik kuliček, že byste na ně dostali pět Jánošíků. Čím více kuliček, tím více lektvarů, čím více lektvarů, tím více bodů, ale i možností dostat se k dalším kuličkám, protože jeden každý lektvar lze vypít a zúročit jej tak coby mimořádnou pomocnou akci.

A jen tak mimochodem: i za vypité lektvary dostanete úplně stejný počet bodů, jako kdyby se do vašich útrob nikdy nevydaly!

Infantilní ztráta versus infantilní náplň

Výbušné lektvary (komponenty)Ano, herní profesoři zastávají na rozdíl od těch skutečných názor, že účel světí prostředky a že když dokážete vyrobený lektvar ve vhodnou chvíli po(u)žít, není důvod vás za to jakkoliv trestat. (Jako kdyby kalkulačka odcizená 3 minuty před písemkou z matiky nebyl úplně stejný princip – ale rodiče do školy museli.) Čili vše je podřízeno vaší výkonnosti, a dokonce můžete za cenu dvou bodů požádat o pomoc samotného profesora – jen si holt musíte dobře spočítat, zda se vám to vyplatí.

Náklonnost k této hře bude patrně věcí názoru. Pro některé příznivce náročných takticko-strategických her od páté úrovně Chvátilovy stupnice výše budou Výbušné lektvary jen infantilní ztrátou času. (Jakkoliv je tempo hry velmi rychlé.) Pro ty, kteří si nejen rádi hrají, ale doslova hračičkují, bude tato tetrisem infikovaná hra naopak infantilní náplní volného času a budou se k ní rádi vracet.

Jenom bacha: před první hrou si musíte sestavit dávkovač kuliček a opatrně vylámat čtyřiašedesát baněk s lektvary z papundeklu, což chvíli trvá, takže je dobré pozvat případné netrpělivé děti a/nebo ještě netrpělivější partnerku ke stolu až potom.

A bacha podruhé: kdybyste si zoufali, jak to všechno po hře nacpat do té zdánlivě malé krabice, na předposlední straně pravidel je na to návod.

A vlastně bacha do třetice: VL nemají zapotřebí laciný rádobyhumor typu jména Albedus Brblál, takže se ho nelekněte. Při vymýšlení téhle hry totiž někdo použil mozek, takž vy můžete ten svůj zcela klidně nechat odpočinout.

Výbušné lektvary
Autoři: Lorenzo Silva, Andrea Crespi, Stefano Castelli
Vydal: ADC Blackfire Entertainment
Počet hráčů: 2 – 4
Doporučený věk: 8+
Doba hry: 30 – 45 min.
Cena: 999 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď