Gantz 14: Masakrální manga načíná nový příběh

Čtrnáctá kniha řezníků z Japonska!

Hiroja Oku nám už několik posledních knížek ničí představy o Jurském parku a kosí jednoho překrásného pradávného tvora za druhým. Jistě, tihle dinosauři jsou krapet agresivnější a bizarnější, než nám strýček Spielberg kdysi nabulíkoval, ale i tak to nejednoho čtenáře muselo těžce ranit. Jurský příběh ale už v minulé knize vyeskaloval do závěrečné potyčky, která kromě krvavých cákanců zanechala i hluboké jizvy v duších přeživších postav. A Kei, jakožto hlavní hrdina, si konečně uvědomil, že by měl svůj život popadnout za jiný konec. Hurá!

 

Pokud Gantz čtete pravidelně, tak už tak nějak tušíte, že po monstrózních bitvách je povinností, aby si člověk trošku odpočinul. Nonstop akce by zkrátka tolik nebavila. A tak se musí spočítat herní body, truchlit za mrtvé a přežít pár erotických fórů. Hrdinové už nějakou dobu tuší, že Gantz je proradná koulovitá bestie a její hra o život se s tímhle svazkem regulérně přetavuje do skutečného světa. Zábava tak končí a smrt přichází s otevřenou náručí. A spolu s osudovou kosou utrpení přichází i noví nepřátelé, kteří se nehodlají s ničím párat. Ano, zdá se, že Gantz bude v následujících dílech opět velmi šťavnatý.

 

Pokud pomineme náznaky jistého psychologického posunu u několika postav, především tedy té hlavní, tak Gantz i nadále nabízí solidní dávku zábavy v podobě rychlých dialogů, ještě rychlejšího tempa a nejrychlejší akce. Tentokráte se sice spíše mluví než zabíjí, ale paradoxně to sérii prospívá. A to je samozřejmě super. Největší obavou tak zůstává, aby se Hiroja Oku v příštích svazcích nerozhodl zase na několik dílů uvrtat do jedné jediné bitky. Všeho moc zkrátka škodí.

 

Mluvit o kresbě je u téhle série téměř stejně monotónní jako v případě příběhu. Příliš se nemění, neexperimentuje a předvádí plastickou akci plnou 3D obrazců a prostředí. Postavy mají správné křivky (především ty něžnějšího pohlaví), protivníky rozpoznáte okamžitě na první straně a akce je střižená do nadupaného béčkového filmu. Tempo nekolísá a pohyblivost téměř všeho je podepřena skvělým panelováním, které hned v několika okamžicích skrývá i nějaké ty nedostatky. Za mě pořád dobrý.

 

Jatka skončila. A je to dobře. Postavy se mohou znovu nadechnout a sesbírat své saky paky na další kolo zvrácené rulety. To, že nepřítel může hrdiny sejmout i v reálu, pak příběhu dodává ještě větší grády. Tak snad se to udrží a nebude se tolik tlačit na vynucený masakr a hloupé fóry.

 

Gantz 14
Autor: Hiroja Oku
Překlad: Anna Křivánková
Vydal: Crew 2016
Počet stran: 192
Cena: 199 Kč

 

Hodnocení: 70 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď