Gotham Central 2: Pocity návnady

Rok a půl. Tolik času uběhlo, než jsme se dočkali pokračování jedné z nejzajímavějších mainstreamových sérií ze superhrdinského univerza, jaké se podařilo dostat na náš trh. Rok a půl.

Jasně, Gotham rovná se Batman. Nikdo nepochybuje o tom, že tohle staré, drsné město patří maskovanému vigilantovi se silnou fixací na poletující hlodavce. Ovšem jestli si myslíte, že jste jako Gothamák v bezpečí, když se vám nad hlavami prohání Temný rytíř, tak se ošklivě pletete.

Snad je to přítomností Batmana, snad je to povahou města, snad tím, že v něm žije mnoho lidí, v Gothamu o kriminalitu prakticky zakopáváte, a zdejší policie se musí sakra ohánět, aby stíhala uzavírat případy. Nejenže se přitom musí dennodenně popasovávat s něčím tak „nudným“, jako jsou obyčejní vrazi, násilníci a zloději, město přitahuje i superpadouchy se schopnostmi mimo možnosti běžného člověka, šílení psychopati a maniaci, jakým není rovno. A pak je tu ještě Joker.

Série, za kterou scénáristicky stojí (zaslouženě) populární Ed Brubaker a Greg Rucka, patří mezi ty vzácné případy superhrdinského komiksu, kdy se na všechny ty pláštěnky a spandexy díváme očima „kolemjdoucího“, obyčejného člověka. A pokud nejste v komiksu úplní nováčci, Brubakerovo jméno napovídá, že tenhle komiks bude mít sakra blízko k poctivé detektivce s příchutí noiru.

Brubaker s Ruckou přitom na obé kladou velký důraz – normálnost svých postav nechávají vynikat v momentech strachů, ztrát a bolesti, ale třeba při obyčejném, kolegiálním špičkování – díky tomu všemu jsou jejich hrdinové i mnohem živější, skutečnější. A že jsou oba scénáristé v detektivce, noirové i procedurální, moc dobře kovaní, o tom netřeba pochybovat – především Brubaker to u nás ukázal už několikrát (Criminal).

Je proto skvělé sledovat, jako členové oddílu GCPD hledají ztracená těla, chytají vrahy nebo hledají zloděje. Ale naprostá genialita Gotham Central spočívá v jejich střetech s „vyšší ligou“, se záporáky, které známe spíše s Batmanových sérií. Zatímco minule se museli utkávat s Freezem nebo Two Facem, druhá kniha přináší další z plejády netopýrových nepřátel – Jarvise Tetche aka Madhattera, a hlavně nejslavnějšího z nejslavnějších – Jokera.

Zatímco první z nich je v příběhu o řešení velice starého případu vyvraždění prakticky celého baseballového týmu spíše vedlejší postavičkou, ten druhý se ve své povídce stane až moc hlavní postavou. A jde z něj skutečně strach, ať zdánlivě náhodně odstřeluje prominentní osobnosti města, nebo sedí u výslechu. Tak jako policisté, i čtenář si uvědomuje poměrně jasnou pravdu: ve světě, který obývají tito „bozi a démoni“, je obyčejný člověk jen potravou, šachovou figurkou, návnadou. A to v případě, že si vaší přítomnosti vůbec všimnou.

Skvělý, vynikající, bravurní. Takový je Gotham Central, který ve druhé knize s podtitulem Šašci a blázni dokazuje, že patří mezi to nejlepší, co u nás vychází.

 

Ed Brubaker, Michael Lark, Greg Rucka: Gotham Central 2 – Šašci a blázni
Vydal: BB art, 2018
Počet stran: 288
Cena: 649 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page