Živí mrtví: Šeptači ve světě mrtvých

Dvojitá porce zombie apokalypsy!

Panečku, začínají mi pomalu docházet superlativy, které by správně vystihly, jak mě tahle série dokáže i po tolika letech neustále překvapovat. Uf, tohle už zkrátka není náhoda. Robert Kirkman je vynikající vypravěč, který vás i přes několikrát přehnutou a vycuclou formulku dokáže hluboce pohltit a vaše zbytky nechá po dočtení poletovat v okolí. Tohle je fakt umění. Víc jak dvacet knížek hází svým postavám klacky pod nohy, neustále jim naděluje jednu ránu za druhou, jen aby mohli chvíli spokojeně žít, vyvíjet se a přizpůsobovat, načež do šachovnice bez upozornění postaví zeď, kterou ani nejzdatnější pěšáci ne a ne překonat.

Zatímco v minulé knížce jsme se po válce s Neganem posunuli o dva roky dopředu a užívali si nově vybudovaného světa a štěstí, které v tomhle pekle naši oblíbenci získali, tak nejnovější dvojice knih otevírá nový příběhový oblouk s tzv. Šeptači, kteří do této série opět vrací prvek klasického atmosférického horroru. Scény, kdy v dešti a pochmurné náladě slyší žijící člověk šeptat mrtvoly je totiž zatraceně působivé… a to jsme, pěkně prosím, na stránkách komiksu! Prvek strachu se okamžitě vrací do hry a nová skupinka přeživších je podivnější, nepředvídatelnější a děsivější než cokoliv, co Rick a spol. doposud zažili.

Každá z postav je pro jednotlivé dílky příběhu důležitá a každá má hlavu na špalku. Nikdy, ale opravdu NIKDY, si nemůžete být jistí, co za šílenou hru Kirkman opět roztočí. Do série přichází hned několik nových postav, kdy jedna je zajímavější než druhá, zatímco akční pasáže opět kapánek ustupují do pozadí. Rozehrává se další dávka lidského dramatu, která je bravurně napsána a sympaticky a přirozeně odvyprávěna. Málokdy se člověk přistihne při tom, že komiksové dialogy jsou skutečné a nešustí scénáristickým perem.

Co tahle série zvládá fantasticky, mimo jiné, jsou šokující situace, kdy vás autor nechá otáčet stránku po stránce a sekundu po sekundě mění emoce, které se ve vás utvářejí. Jednu chvíli sledujete pozitivní atmosféru tržnice, zatímco na další straně vás čeká rána do srdce. A vždy jde o přímý zásah. Smrt, utrpení a bezvýchodné situace jsou pro tuhle apokalypsu hlavní přísadou, která vás ne a ne omrzet. Tak dobrá tahle franšíza je. Carlův klobouk hluboce dolů. Hrozná šleha.

 

Robert Kirkman: Živí mrtví 23, 24
Vydal: Crew, 2017
Kresba: Charlie Adlard
Počet stran: 160
Cena: 299 Kč

 

Hodnocení: 100%

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page