I starší komiksový western dovede zaujmout současného čtenáře

Nakladatelství Crew sérií Mistrovská díla evropského komiksu zahájilo poměrně velkou osvětu, co se evropského komiksu týká, i když pravda, jedná se především o osvětu v rámci skutečně stěžejních děl. A pokud ne stěžejních děl, tak zásadních autorů, ale prostě světového komiksu, který nám v našich poličkách chyběl. V případě knih Indiánské léto/El Gaucho jím není nikdo menší než Hugo Pratt, který se proslavil především svou sérií Corto Maltese, kde zužitkoval svou lásku k historii a dobrodružnému žánru.

Český čtenář se s tímhle mužem, který byl dokonce v roce 2005 uveden do komiksové síně slávy Will Eisner Award, do vydání knihy Indiánské léto/El Gaucho nemohl pořádně setkat. Ale zrovna sbírka Indiánské léto/El Gaucho ho nedovoluje poznat naplano, protože Ital Hugo Pratt byl nejen scenárista, ale i kreslíř, v čemž především tkví jeho význam. V češtině už je ale tenhle drobný nedostatek také napraven, protože vyšel komiks Corto Maltese: Balada o slaném moři, který už je kompletně Prattovým autorským dílem.

Indiánské léto/El Gaucho je Prattovým scenáristickým počinem, protože jako kreslíř se zde prezentuje – nikoli neznámý – Milo Manara, pro něhož byl Hugo Pratt mentorem, od něhož se hodně naučil, aby byl nakonec schopen sám vytvářet – nejen kresbou – své autorské komiksy. I když se ale Milo Manara v knize Indiánské léto/El Gaucho prezentuje jen jako kreslíř, je vidět, že Hugo Pratt mu dával prostor, aby kreslil to, co mu jde nejlépe – krásné ženy ve smyslných nebo rovnou erotických pózách.

Jak název knihy Indiánské léto/El Gaucho napovídá, jedná se o svazek, který v sobě má dva příběhy. Indiánské léto poprvé vyšlo v roce 1983 a El Gaucho pak v roce 1991. Nic dalšího již dvojice společně nevytvořila. Hugo Pratt v roce 1995 zemřel.

Komiks Indiánské léto by se dal žánrově zařadit do westernu, přičemž specifikou kategorií je zálesácký western. Východisko je celkem jednoduché – na začátku bílý muž zabije dva indiány. To indiány naštve. Jenže mladík zabíjel proto, že ti dva znásilňovali neznámou ženu. Ta patří k nedaleké pevnosti New Canaan. Mladík ji přivede ke své rodině, která vyhnaná a poznamenaná žije v lesích. Pratt i Manara zde skvěle zachycují dobu a místo, ale také krutost, která k westernu patří. Tady je ještě přidán nádech čarodějnických procesů, což je kombinace, která dokáže pořádně zasáhnout. Až na nadbytečný dovětek, bez něhož by se čtenář obešel, nelze stylově a dějově komiksu mnoho vytknout.

El Gaucho by také mohl být westernem, ale to se musíme přesunou hodně jižněji, rovnou do Argentiny. Příběh je vhodnější zařadit do historickém komiksu, kde Hugo Pratt naplno dokazuje, že dějiny ho skutečně zajímaly a že je dokázal do děje zakomponovat tak, že nikdy nebyly podány suchopárně, ale vždy v zajímavých konverzacích, které nenudí. Mimo jiné proto, že autor dokáže skvěle pracovat s očekáváními. Naznačuje, kdy to bude drsné a kruté, kdy pěkně sexy. Takové to přesně je. A možná dojde i na trochu toho porna.

Hugo Pratt Manarovi nedává tolik prostoru, aby kreslil skutečně erotický komiks, ale i v dramatickém historickém příběhu se pro Manarovu silou stránku najde prostor. Hugo Pratt věděl, kde Manara exceluje, a nejspíš by sám sebe považoval za hlupáka, kdyby to nevyužil. Ale z hlediska scénáře a kresby je tentokrát nejzajímavější postavou hrbáč. I toho si bal Pratt vědom, a proto je konec komiksu tak silný.

Není divu, že byla kniha Indiánské léto/El Gaucho zařazena do série Mistrovská díla evropského komiksu. Je to naprosto oprávněné, protože tohle je mistrovské dílo, ať už z hlediska kresby nebo scénáře. Ano, místy jsou zde hlušší momenty, kdy se trochu víc konverzuje, což je patrné hlavně v příběhu El Gaucho, což je pak ale vyváženo skvělou akční scénou, kdy Milo Manara ukazuje, že se objede i beze slov. A nemusí to být ani scény erotické.

Hugo Pratt a Milo Manara se dobře znali a na jejich společných dílech je jejich synergie patrná. Komiks Indiánské léto/El Gaucho žánrově nesedne každému, ale pro každého je zde dost, aby jen žasl, ať už z hlediska historického nebo vypravěčského. Kniha Indiánské léto/El Gaucho rozhodně patří k pokladům evropského komiksu, kterých je podle všeho ještě dost, jež nebyly přeloženy do češtiny. A tak je stále na co se těšit.

Indiánské léto / El Gaucho

Scénář: Hugo Pratt

Kresba: Milo Manara

Vydal: Crew, 2019

Počet stran: 288

Cena: 759 Kč (brožovaná), 999 Kč (vázaná)

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď