Grandville: Když zkřížíte Sherlocka Holmese a agenta CI5…

Kdyby se mohl Sir Arthur Conan Doyle setkat s Julesem Vernem a Quentinem Tarantinem, pravděpodobně by vymysleli hrdinu brilantního v akci i v analytickém myšlení. Jeho případy by byly prosycené atmosférou globalizovaného velkoměsta a dekadence a zároveň by vzdávaly hold pokroku. Protože to není možné, musel se toho chopit Bryan Talbot. Stvořil inspektora Archieho LeBrocka, mimochodem jezevce, a poslal jej do Grandville – Paříže, jež je pukajícím pupkem světa.

LeBrock, inspektor Scotland Yardu, přijíždí na odlehlé místo vyšetřovat zdánlivou sebevraždu. Na rozdíl od místních strážníků je mu jasné, že smrt diplomata je jen střípkem z celého případu. Vyšetřování ho přivádí do velkoměsta Grandville a změti spletitých vztahů podsvětí, předních mozků své doby a politiky.

 

Přestože hrdinové jsou představitelé zvířecí říše, komiks zdaleka není určený dětem. Dospělí ocení například karikované narážky na symboly francouzské revoluce, Muchovy plakáty i zobrazení lidí jakožto krajně podivných tvorů. Nebo aluze na současná politická témata.

 

Názvem grafického románu Grandville vzdává britský tvůrce hold karikaturistovi Jeanu Ignaci Isidoru Gérardovi (1803-1847), který se pod pseudonymem. J. Grandville proslavil sérií obrazů figur s lidskými těly a zvířecími hlavami. Talbot také cituje Alberta Robida (1848-1926) a jeho vědeckofantastické vynálezy, jejichž koncept by mohl dojít naplnění až v současnosti.

 

Grandville je první (byť samostatně fungující) knihou série, jejíž pátý, závěrečný díl právě Bryan Talbot dokončuje. České vydání Grandville 1 bylo vůbec první na světě, britský tvůrce tak poděkoval svému tuzemskému nakladateli Comics Centru za mimořádnou péči, kterou věnovalo restaurování a digitalizaci jeho předchozí práce. Comics Centrum nyní chystá vydání celé grandvillovské série. Aktuálně proto, ve velmi omezeném množství, dotisklo představovaný první díl a zároveň do objednatelské edice „Na přání“ zařazuje díl druhý s podtitulem Mon Amour. Zájemci mají tři týdny na to, aby si objednali titul, ve kterém inspektor LeBrock pátrá po uprchlém sériovém vrahovi. Platba předem není nutná, akce končí 12. února 2017.

 

Bryan Talbot: Grandville 1
Vydává: Comics Centrum
Překlad: Jan Kantůrek
Formát: vázaná s potahem
Počet stran: 104 barevných stran
Cena: 599 Kč (u nakladatele s výraznou slevou)

 

Bryan Talbot: Grandville 2 – Mon Amour
Vydává: Comics Centrum
Překlad: Jan Kantůrek
Formát: vázaná s potahem
Počet stran: 104 barevných stran
Cena: 399 Kč
Vyjde: 21. 3. 2017 v předplatitelské edici Na přání

 

Bryan Talbot (1952)

Je považován za zakladatele formátu grafický román a za kmotra moderního britského undergroundového komiksu. První kresby mu otiskli už v 17 letech, k jeho vlivu se hlásí takoví autoři jako Alan Moore nebo třeba Neil Gaiman. V našem kontextu je mimořádně zajímavá sága Dobrodružství Luthera Arkwrighta, definitivní podoba legendárního prvního románu v obrazech pro dospělé totiž vznikla až díky Talbotově spolupráci s českým vydavatelem (Comics Centrum), který jeho práci digitálně zrestauroval. Právě české vydání je také hodnoceno jako to absolutně nejlepší (Art Of Bryan Talbot, vydavatelství NBM, New York 2007). Za svou práci získal Talbot jako první na světě Doctorate in Arts a obdržel také řadu ocenění, například Eisner Award, cenu Comic Creators’ Guild a Eagle Award. Česky dosud vyšlo Dobrodružství Luthera Arkwrighta, Srdce Impéria aneb Odkaz Luthera Arkwrighta a Pohádka o zlobivé kryse.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď