Sémě zkázy v novém vydání

Hellboy je fenomén, který nepřestává bavit ani po třetím přečtení. Ať už se jedná o netradiční kresbu samotného autora Mika Mignoly, temný fantazijní příběh, popkulturní narážky na jiné autory nebo v neposlední řadě hlášky hlavního hrdiny.

Představovat siláka z pekel sršícího sarkasmem je poměrně zbytečné. Hellboyova dobrodružství vycházejí přes dvacet let a dle víceletého plánu (aktuálně se chystá třináctka) nás žádná konečná nečeká. Zároveň se může chlubit kvalitní filmovou adaptací, která se dočkala sequelu a za jejíž režií stál imaginací políbený Guillermo del Toro (aktuálně se o chystané „trojce“ mluví víc než kdy dřív.)

 

Na samotném počátku ale stálo Sémě zkázy. Origin. Příběh nás zanese do roku 1944, kdy se komando amerických vojáků v doprovodu specialistů z Britské společnosti paranormálních jevů vydá do Východního Bromwiche zkoumat tajný nacistický projekt „Ragna Rok“. Projekt se nacistům vymkne z rukou a místo otevření temného portálu stvoří „chlapce z pekel“. Chlapce se ale nezhmotnil před očima nacistické skupiny, nýbrž před americkým komandem. O třicet tři let později sledujeme kroky dospělého Hellboye, jenž se snaží přijít na kloub podivnému případu, ve kterém figurují nebezpečné žabovité stůry, touha po pomstě a ozvěny minulosti. Vše je možná více propojené, než se na první pohled zdá.

 

První číslo je plné akce, v náznacích budované mytologie a rychlého tempa. Sotva se začtete, tak je konec. Nezbude vám nic jiného, než smutně svěsit koutky a doufat, že další díl přijde následující den. Mike Mignola společně se scénáristou Johnem Byrnem si vás postupně omotají šupinatými chapadly a nepustí. Málokdy se při čtení komiksu stane, aby se čtenář zamiloval do všech postav během pár dialogů. Autoři vytvořili skvělé postavy, kterým věříte každé slovo. Smějete se, když Hellboy suše hláškuje, bojíte se, jakmile Abraham Sapien zmizí ze scény, a přejete si, aby Liz praskly nervy při první rvačce. Vedle práce s charaktery musím vypíchnout akci, která nepoleví do poslední výbušné stránky. K tomu si připočtěte postupné, takřka detektivní odkrývání záhady a máte před sebou další oblíbenou řadu.

 

Shrnuto, podtrženo: Sémě zkázy je začátkem série, milostným vyznáním H. P. Lovecraftovi a kvalitním dárkem pro fanouška komiksu. Autoři mistrně pracují s charaktery, zpracovávají „lovecraftovskou“ mytologii, pálí do vás nonstop akci a nezapomínají na uzavřený případ v rámci čísla. Lepší debut si „chlapec z pekel“ nemohl přát a já jsem jenom rád, že se mu daří i nadále. Snad nás v několika nadcházejících číslech nezklame. Speciální poděkování letí směrem k panu Kantůrkovi.

 

Mike Mignola: Sémě zkázy
Vydal: Comics Centrum, 2016
Překlad: Jan Kantůrek
Obálka: Mike Mignola
Počet stran: 128
Cena: 599 Kč

Hodnocení: 80 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď