Kniha Noir: Detektivky v komiksu nabízí deset drsných příběhů (nejen) v komiksové podobě

Nad barovým pultem se líně vznáší těžký dým z doutníku ramenatého chlapíka v dlouhém baloňáku. Vrznou dveře a dým se líně zavlní, stejně jako boky krásky vcházející do baru… Tak takhle nějak si člověk představí typicky noirovou scénu. A pokud nechcete příliš namáhat svoji fantazii, dejte si pár drsných noirových detektivek v komiksové podobě z knihy Noir: Detektivky v komiksu. I na krásku vcházející do baru určitě dojde.

Noir je i po letech stále populární žánr. Drsní muži, krásné ženy, slizcí padouši a hvízdající kulky nebo svištící pěsti, to vše diváky, režiséry, herce, čtenáře i autory stále táhne. Nemáme ambice vám tu dělat přednášku z historie či současnosti tohoto žánru, což nám snad bude prominuto… Takže vzhůru na knihu Noir: Detektivky v komiksu

Kniha nabízí deset různorodých krátkých příběhů, které jsou v podstatě žánrovou esencí noirových detektivek – tu méně, tu více.

Stačí si jen vybrat…

Pod noirově laděnými deskami (černá, bílá a červená) se nachází bohatá nabídka. Deset krátkých příběhů, přičemž každý z nich má jiného scénáristu i kreslíře, soutěží o pozornost čtenáře. Jde jen o to, na co zrovna máte chuť, protože nabídka je opravdu široká a různorodá.

Zajímavostí je, že jeden z příběhů je klasický text doplněný několika ilustracemi, zbytek pak ryzí „obrázky s bublinami“. Vzhledem k tomu, jak je kniha koncipovaná, očekávejte krátké a vypointované příběhy – prim tedy hrají nápadité scénáře. Na myšlence a vyústění vše stojí a padá! Za pravdu člověku dá i fakt, že se celá desítka vměstnala na čistých 85 stran; průměrnou délku příběhu si zvládnete spočítat sami.

Kresba v tomhle případě slouží především jako výrazový prostředek podtrhující atmosféru a dávající příběhu vyznění.

Pasti a úskalí

Ano, tahle kniha je plná pastiček a lákadel.

Předně: krátký rozsah nedává příliš možností příběh rozehrát, trochu chybí hloubka, profilace charakterů. Překvapivé (ale i předvídatelné) pointy jsou sice náplastí na tuto bolístku, u části čtenářstva ovšem zřejmě nebudou naplněna očekávání vzbuzená známými jmény z řad kreslířů i scénáristů slíbené na obálce knihy a v jejím obsahu. A právě proto jsme hovořili o důležitosti scénáře, protože kvalitní pointa dokáže „udělat“ i krátký příběh.

Lehce nepřehlednou činí knihu fakt, že jednotlivé příběhy od sebe mnohdy nejsou vizuálně odděleny. Ano, na počátku je obsah vymezující kde který příběh začíná a končí; u některých příběhů na počátku nechybí klasická představovačka ve formě velkého názvu a jmen autorů. V neposlední řadě samozřejmě máte oči – navazující příběhy mají vždy odlišný styl kresby, takže je od sebe rozeznáte. Ale s předěly se určitě dalo vyhrát víc.

A do třetice: komiks čtete hlavně očima, takže bude hodně záležet na tom, jaký styl kresby vám dá ten pravý požitek a noirový feeling. Co kreslíř, to osobitý styl – můžete hádat, co má který z nich za sebou. Vyluštění tohoto rébusu nabízí medailonky kreslířů, ale i scénáristů na samém konci knihy. Někdo nabízí komiksové pojetí plné detailů, jiný zase spíše schematičtější karikaturu.

Račte si vybrat!

Noir: Detektivky v komiksu jsou vlastně takovým vzorníkem. Můžete si vybrat co vám sedne nejlépe a vyzkoušet, na co máte zrovna chuť. Vybrat si „ten svůj“ příběh je otázkou vašeho osobního vkusu, protože kvalitu ani řemeslnou zručnost nemůžeme upřít ani jednomu z obsažených kusů, cokoliv dalšího by bylo jen odrazem osobních preferencí autora této recenze bez jakékoliv objektivity.

Již jsme zmiňovali jeden textový příběh. Ten čtenáře zřejmě rozdělí – jedni ho mohou považovat za osvěžení, druzí za zbytečnost bourající komiksový ráz knihy. Faktem ovšem je, že do textu se vejde mnohem více příběhu, z čehož těží; navíc se jedná o zcela klasickou noirovku.

Pokud bychom měli mluvit o nějakém taháku, pak to jednoznačně jméno scénáristy Briana Azzarella, který ve „svém“ příběhu předvedl právě ono umění překvapivé pointy jakou podobný typ příběhu vyžaduje.

Noir: Detektivky v komiksu je podařenou knihou pokud jste předem připraveni na její koncepci. Snaha nabídnout krátké úderné příběhy se silnou pointou nemusí sednout každému. Deset příběhů by se možná mohlo zdát až moc, ale argument o kvalitě na úkor kvantity je v případě této knihy lichý. Kvalita jednotlivým kusům totiž opravdu nechybí! Pokud máte rádi drsnou detektivní školu a ponuré vyznění, určitě si přijdete na své.

Noir: Detektivky v komiksu

Scénář a kresba: Jeff Lemire, Brian Azzarello, Gabriel Bá, Fábio Moon, Joëlle Jones, Alex de Campi, Eduardo Barreto, Stefano Guadino, Rick Geary, Paul Grist, Kano, Dean Motter, Chris Offutt, M. K. Perker, Ken Lizzi, Hugo Petrus, Gary Phillips

Překlad: Richard Klíčník

Vydala: BB Art, 2021

Počet stran: 96

Vazba: vázaná

Cena: 299 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď