47 Róninů: Legenda o cti

47 róninů + Stan Sakai. Potřebujete vlastně více k ubezpečení, že tenhle grafický román o jedné krásné japonské legendě prostě musíte mít?

Příběh 47 róninů je z japonských legend, mýtů a historek jedním z nejznámějších, a rozhodně patří mezi jednu z nejslavnějších oslav hrdinství, které lidská historie spatřila. Rozhodnutí necelé padesátky samurajů, jejichž pán Asano byl zabit (přesněji popraven), o pomstě navzdory zákazu a tváří v tvář jistojisté smrti, je inspirativní, půvabné a skrznaskrz heroické.

Není proto divu, že se tahle skutečná historická událost z 18. století stala postupně notně zidealizovanou legendou (jak jen tyto umí být zidealizované – skutečnost však byla mnohem méně černobílá), divadelní hrou, námětem několika románů, hollywoodského béčkového (ale podle mě zábavného) filmu s Keanem Reevesem nebo třeba i mainstreamového komiksu.

Který teď vyšel i u nás. Konečně.

A je pod ním podepsaný Stan Sakai. Ten Stan Sakai, jenž nás už několik let oblažuje svou nekolísající vysokou kvalitou a zábavností příběhů o antropomorfizovaném králičím róninovi Usagim a jeho pouti historickým Japonskem. Oproti Usagimu si ovšem tentokrát Sakai nepsal sám scénář; ten totiž pochází z pera Mikea Richardsona, chlapíka zodpovědného za založení komiksového nakladatelství Dark Horse, kde Usagi  vychází.

Exotické, neotřepané prostředí, zajímavé charaktery a jejich osudy, katany a seppuky, hrdinská epičnost, osudovost, poetičnost, tragično i snadno stravitelná dávka patosu, všechny tyhle ingredience legendy o 47 róninech si do komiksu našly cestu a Richardson i Sakai s nimi umí zatraceně dobře žonglovat.

A byť u Sakaie jsme zvyklí i na trochu jiné tóny (v Usagim o nadsázku a humor zakopnete snadno), v tomhle případě jejich absence nevadí. Osud róninů je vážná věc, která si zaslouží respekt, úctu a možná i nějakou tu zatlačenou slzu.

 

Mike Richardson, Stan Sakai, konzultace – Kazuo Koike: 47 róninů

Nakladatel: Crew, 2017

Překlad: Ľudovít Plata

Počet stran: 152

Cena: 479 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď