Crew² č. 13 – recenze časopisu

Jednička a trojka. Čísla, která vypadají na první pohled absolutně neškodně. Dejte je ale za sebe a vyjde vám odvěký strašák lidstva, kvůli kterému někteří pověrčivci v pátek nevychází z domu. Komiksové nakladatelství Crew přežilo (bez větších pohrom) všechny nástrahy tohoto matematického šotka, a tak se nám i nyní (s „mírným“ zpožděním) dostává do ruky jejich pravidelně vycházející magazín.

Umělecká, tajemná obálka od Davea McKeana je upoutávkou na nejdelší komiks nové Crwe – tedy Hellblazera. Kromě něj je ve „třináctce“ dokončení netopýro-soudcovského křížení, šikula Jack B. Quick a osmistránková upoutávka na Vycházející hvězdy. Prostor naštěstí vyšel i na nějakou tu publicistiku.

V druhé části crossoveru Poslední hádanka se musí Dredd s Batmanem spojit, aby porazili tajemného Xera, vše ale není tak, jak se zdálo, a netopýří detektiv musí odhalit pravdu…

Předvídatelný konec potvrdil nevalné kvality dalšího obyčejného vybíjecího příběhu. Komiks utíká jako voda a stejně rychle, jak vám ho pánové Grant a Wagner do hlavy nalili, vyschne stejně jako oblasti Sahelu, protože postrádá sebemenší zapamatováníhodný okamžik. Malba Carla Critchlowa, který se kromě komiksů vypracoval i na ilustracích ke karetní hře Magic: The Gathering, je tím hlavním důvodem, proč si tento komiks prolistovat. Je příjemně temná, dynamická a svižně popohání děj kupředu.

Podruhé se v magazínu objevuje i John Constantine. Hellblazer: Až Johny přijde z války domů vyšel jako pátý díl série v roce 1988. Tento příběh se jako mnoho jiných komiksů nebo filmů věnuje válce ve Vietnamu a následkům na vojácích, kteří v ní sloužili. Obyvatelé malého amerického městečka se vroucně modlí za návrat svých padlých synů. Čeká je ovšem překvapení, na které nezapomenou do konce života. Doslova.

Lyrický styl vyprávění Jamieho Delana, který psal kromě čísel 25-27 prvních 40 dílů série, je plný metafor, takže si do sytosti užijete „roztoužených polibků kulek“ i dalších drobných vychytávek. (Nemusí ovšem sednout všem.) Kromě toho, že se skvěle čte, donutí vás i k zamyšlení. Jméno městečka Liberty jistě není náhodné a samotný název When Johny Comes Marching Home je odvozen od stejnojmenné písničky, která se poprvé objevila ve filmovém muzikálu For Me and My Gal z roku 1942, odehrávajícím se během 1. i 2. světové války.

John Ridgway kreslil prvních osm dílů Hellblazera, takže to nemůže být žádné ořezávátko. Oči z důlků vám sice nevypadnou, ale k tak ponurému a tragickému příběhu se jeho styl hodí. (Odbarvené vydání Crwáků je lepší než zastarale colorovaný originál.)

Do Crwe² se vrátil Alan Moore s Jackem B. Quickem. Jako inspiraci si tentokrát vybral pubertu, proradnou to věc, které se nikdo z nás nemůže vyhnout. (Někomu dokonce zůstává po celý život.) Moore s lehkostí sobě vlastní hází za hlavu všechny reálie našeho světa a představuje nám svou vizi, které v jeho podání není těžké uvěřit.:-)

U příležitosti vydání Vycházejících hvězd je v nové Crwi z tohoto „fungl“ nového booku osmistránková ochutnávka. Původně měla být lákadlem, ale vzhledem k tomu, že Crew vyšla se zpožděním, je spíše reklamou. Překvapivě funguje dobře i sama o sobě. Straczynski ukazuje v čem tkví jeho síla. I na tak malé ploše dokáže rozehrát „košatý“ příběh okořeněný bezchybnou, tajemnou pointou, na jejíž úplné dokončení budete muset přijít až v knize. Keu Cha má, stejně jako většina kreslířů Image Comics, nabroušenou ostrou linku, kterou ale dokáže v pravou chvíli využít nebo ji zamaskovat do temných odstínů.

Je těžké vyčítat chlapíkům z redakce, že se rozhodli pro otištění této ukázky. Čtenáře, kteří knihu už mají, to asi moc nepotěšilo, ale nezbývá jim nic jiného než to prostě tolerovat.:-) A kdyby vás snad ani ukázka nepřesvědčila, je tady ještě Platův článek, věnující se Straczynského komiksové prvotině.

Nová Crew je opět kvalitním čtením, ale je škoda, že postrádá nějaký silný komiks, který by měl „koule“.

(Jako bonus je k nové Crwi přibalen jeden komiks od vydavatelství A.F.F.L. Čísla 1-3.)

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď