Hellblazer: Dobré úmysly

Je to už nějaký ten pátek (tedy už nějaký ten rok), co si John Constantine odbyl svoje Těžké časy (recenze) ve vězení i u nás. Basu si užil se vším všudy, negři, náckové, arabáši i padající mejdla, a když odešel, tak nic nebylo jako dřív. Proto teď John hodlá trochu otočit kartu a vydává se do Ameriky s Dobrými úmysly.

Hellblazer - Dobré úmysly

Na konci předchozího dílu, když se John dostal z báně, dostal od vyjednávajícího agenta FBI lístek s jistou americkou adresou. Nejspíš bylo nějaké bájné datum, nebo skvrny na slunci, protože se v Constantinovi něco pohnulo a probudilo právě onen úmysl zajet do Spojených států za bratry zesnulého Luckyho (to je ten borec, co se střelil na záchodkách v předchozím díle do hlavy) a vysvětlit jim zásadní fakt: Já jsem vám bráchu nezabil.

První kapitola je epizodka, která slouží jako úvod, na hlavní příběh Dobrých úmyslů nenavazuje a byla již publikována v magazínu Crew. Pojednává o tom, jak si náš antihrdina vezme krátkého stopa, aby udělal dobrý skutek. A pak už to začíná. Hned příchod do městečka Doglick není nijak idylický, stejně jako život v něm. Luckyho bráchové jsou dva dost drsní floutci a staří Constantinovi známí. Od začátku v Doglicku ale něco smrdí a John se zdrží déle, než měl původně v plánu. A fakt, že jeden z Luckyho bratrů je ženatý s Constantinovou láskou z mládí, v tom možná hraje jistou roli. Ale dost o příběhu, aby si každý mohl vychutnat postupné odhalování všech skrytých tajemství.

Autorem již třetí česky vydané knihy o Johnu Constantinovi je opět Brian Azzarello. Fanoušek, který je s jeho tvorbou seznámený, ví, co čekat. Zapletený příběh, který se bude postupně rozbalovat, vrstvu po vrstvě, aby nás překvapil nečekanými, ale ne kýčovitými zvraty a rozuzlením. Azzarello samozřejmě ukazuje svou nejlepší disciplínu scénáře, kterou jsou dialogy a monology, v té nejlepší podobě. Inteligentní a navenek naprosto bezcitný a sobecký antihrdina, kterým John Constnatine bezpochyby je, je postava, která scénáristovy schopnosti dokonale prověří. Azzarello ovšem není pouze jakýsi vysloužilý psycholog či autor dramat, jak již bylo řečeno, jeho příběhové linie nejsou nic přímočarého, a v Dobrých úmyslech navíc využívá i vzpomínky, aby nám trochu více přiblížil jinak nepřístupný Constantinův charakter.

Od předchozí knihy se také změnila kresba a řekl bych, že k lepšímu. Corbenova kresba sice skvěle kontrastovala s vězeňským prostředím, ale Marcel Frusin dodal Dobrým úmyslům tu správnou dávku špíny a bídy v umírajícím americkém zapadákově. Díky barvám v chladnějších tónech tak vynikne dokonale nálada celé knihy.

Závěrem nezbývá než dodat, že Hellblazer: Dobré úmysly skvěle navazují na perfektní Těžké časy bez jediného škobrtnutí. Jen se připravte na to, že až dočtete tenhle komiks, zůstane vám v puse brutální pachuť toho, že každý dobrý skutek je po zásluze potrestán a moc naděje vám pro zbytek dnech taky nezůstane. Johne Constantine, vítej v Americe!

Cesta do pekla je, jak známo, dlážděna dobrými úmysly. A bohužel i John Constantine občas podlehne a rozhodne se udělat něco dobrého. Třeba se vyrovnat s rodinou člověka, za jehož vraždu se dostal do vězení. Anglický mág se dostává do zapadlého amerického městečka a zjišťuje, že někdy je jednodušší vyjít s pekelnými démony než s normálními lidmi. (anotace)

 • Hellblazer: Dobré úmysly
 • Scénář: Brian Azzarello
 • Kresba: Marcelo Frusin
 • Série: Hellblazer
 • Překlad: Štěpán Kopřiva
 • Provedení: paperback, barevné
 • Počet stran: 140
 • Cena: 349 Kč (v našem e-shopu již za 297 Kč)
 • Vydala: Crew, 2012

Přečtěte si i recenzi Martina Přibyla na předchozí díl.

Četli jste tento komiks? Nezapomeňte ho u nás ohvězdičkovat a napsat k němu komentář!

Vojtěch Rabyniuk (redaktor)

vojta.rabyniuk@fan­tasyplanet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentáře

 1. re
  Zaujímavé, ako sa tento komiks dokáže popísať tak, až vyznieva, že je dobrý. Je to umenie, všetká česť. Myslím si pravý opak, Azzarello v tomto príbehu nič zmysluplné nenapísal (no dobre, tá prvá kapitola sa dá, plus scéna s mačaťom) a predovšetkým ma mrzí, že to nie je o Constantinovi, ale o nejakom jeho alternatívnom chudáčikovskom klone.

 2. Erik
  Jeto o vkusu 🙂
  Faktem je, že u Hellblazera sem už dlouho neviděl nic vyloženě špatnýho kromě Dark Justice League takže asi tak 🙂 Je to možná tím kolik komiksů přečtu a že ten opravdovej hnůj nebo i špatnej komiks vnímám trochu jinak 🙂 A Azzarello kterej z tohhle komiksu doslova smrdí z každý stránky je jeden z mých oblíbenců 🙂

Zanechat odpověď

Hellblazer – Dobré úmysly

Cesta do pekla je, jak známo, dlážděna dobrými úmysly. A bohužel i John Constantine občas podlehne a rozhodne se udělat něco dobrého. Třeba se vyrovnat s rodinou člověka, za jehož vraždu se dostal……

Cesta do pekla je, jak známo, dlážděna dobrými úmysly. A bohužel i John Constantine občas podlehne a rozhodne se udělat něco dobrého. Třeba se vyrovnat s rodinou člověka, za jehož vraždu se dostal do vězení. Anglický mág se dostává do zapadlého amerického městečka a zjišťuje, že někdy je jednodušší vyjít s pekelnými démony než s normálními lidmi.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď