Kasta Metabaronů: Jodorowského Oktameron

Nový přírůstek do Crwácké edice Mistrovská díla evropského komiksu přináší doslova komiksový masterpiece. Souborné vydání osmera alb Kasty Metabaronů, kultovního díla z hlavy scénáristy a šílence Alejandra Jodorowského, je doslova a do písmene zástupcem kategorie „To si musíte přečíst“. A v ideálním případě také „To musíte mít“.

2

O neúspěchu, s jakým se potázal Alejandro Jodorowsky při svých opulentních plánech na vytvoření filmové adaptace kultovní Duny Franka Herberta, se poměrně dobře ví – a pokud ne, doporučujeme vám dokument Jodorowského Duna. Vize, autorský tým a přípravy z říše snů provázely film, o němž doufáme, že v některém z alternativních vesmírů nakonec musel vzniknout, protože to muselo BÝT něco. V našem vesmíru však na jeho realizaci nenašla hollywoodská filmová studia koule.

Vize však tak docela nezmizela. Ve spolupráci s výtvarníky Moebiem a Gimenézem totiž Jodorowsky vytvořil vesmírné opusy, do nichž se mnohé z připravované Duny promítlo. S halucinogenním Incalem jsme se mohli seznámit i v češtině před několika lety, nyní přichází na řadu kompletní Kasta Metabaronů. Ta se sice Dunou v mnohém inspiruje (mramorový svět jako by vypadl planetě se vzácným kořením z oka, Bene Gesserit nahradily jeptiškurvy, aj.), nakonec svůj inspirační zdroj notně překračuje.

3

Přestože se Kasta odehrává ve stejném vesmíru jako Incal, nedá se říct, že by spolu komiksy souvisely (kromě společné postavy jednoho – posledního z Metabaronů). Příběhy Metabaronů jsou také přímočařejší a mnohem snáze uchopitelnější než houbičkový Incal.

Osmičku příběhů z metabaroní kroniky si vypráví dva roboti: Tonto a Lothar, jediné odlehčující prvky jinak chladných a brutálních příběhů. Historie kasty nejmocnějších válečníků a žoldáků celého vesmíru, kteří jsou schopní ničit celé světy, jako by vypadla z antických tragédií (včetně daddy-issues olbřímích rozměrů). Působiví hrdinové platící velké daně za špetku pomíjivého štěstí, jejichž břímě je přímo úměrné jejich schopnostem – vedle nichž se kupříkladu takový Lobo třese jako mezihvězdný ratlík. V každé z dalších epizod se přitom Jodorowsky snaží jít dál a svého dalšího hrdinu zničit ještě epičtěji, což však někdy může působit poněkud brakovitě a lacině – obzvlášť, když si Jodo z ruky občas vytáhne nějaké deus ex machina – a je otázka, jestli úmyslně jako odkaz na starořecká dramata.

1

Kultovní sci-fi, antické tragédie, renesanční rámcová struktura, samurajský kodex bušido, jímž se ten metabaroní notně inspiroval, severské eposy, rytířské legendy… Metabaroni mají dobré inspirační kořeny, z nichž Jodorowsky obratně spletl velice působivý kmen.

Co však jeho komiks vyzdvihuje na úroveň absolutního umění, je kresba Juana Gimenéze. Evropská, hyperrealistická kresba sedmdesátých let se v jeho stylu mísí s úchvatnou nápaditostí a vlivy Moebia či H.R. Gigera a každý z panelů představuje malé umělecké dílo. Je to tak, Metabaroni by si bezesporu zasloužili výrazně větší formát, abychom si je mohli vychutnat v ještě větším detailu. Protože o vychutnávání jde při čtení Metabaronů především.

90%
 • Kasta Metabaronů
 • Scénář: Alejandro Jodorowsky
 • Kresba: Juan Gimenéz
 • Překlad: Richard Podaný
 • Vydala: Crew, 2014
 • Počet stran: 552
 • Cena: 999 Kč / 1599 Kč (paperback/har­dback)
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

9 komentářů

 1. Už si to chci konečně přečíst! (Jen ten čas chybí – je to pořádnej macek.)

 2. Mám sběratelku a denně se jí kochám! Neskutečný špalek a krásné provedení. Špičkový komiks…

 3. Kresba je úžasná a příběh… ok, je to zajímavé, ale nějak extra mě to neuchvátilo.

 4. to Kim – Ta cena docela odpovídá naší komiksové realitě. Zvláště u toho paperbacku. (Že by kus kartonu, gázy, látky, flastru a lepidla navíc u toho har­dbacku stál šest stovek??! ) Když to srovnám třeba s výtvory Comics centra, tak tohle cenově ujde.

  Pro fanoušky evropského komiksu každopádně povinnost.

 5. Také bych se spíš přiklonil k tomu že ta cena patří k jedněm z těch příznivějších… i když mám zrovna ten hardback 🙂

 6. Rozdiel vo vyrobnej cene medzi paperbackom a hardbackom je zanedbatelny.

 7. to Ogre:
  Taky mám ten dojem. Nejvíce mne vždy pobaví ta varianta, kdy paperback je vázaný stejným způsobem jako hardback, jen má měkkou složku. Ale rozdíl v ceně hodí pětikilo. 🙂

  A nebo – vázaný paperback opatřený záložkou / hardback bez záložky a po týdnu čtení mu vypadne kapitálek. 🙂

  A také ( u edice Velké dějiny zemí Koruny české od Paseky ) harback, ale pomíchají se jim krabičky a někdo to přes to do jedné krabičky narval. Musel jsem ji naříznout, abych dílo dostal ven. 🙂

  A tak bych mohl pokračovat ještě několik odstavců… 🙂

Zanechat odpověď