Lucifer se vrací domů

V páté knize se Lucifer vrací domů, do Pekla. Jak ale lze tušit, nebude to návštěva na kus řeči při zákusku a čaji.

01

S peklem se Lucifer rozloučil ve čtvrtém díle Sandmana a tato událost se tak stala odrazovým můstkem pro celou sérii Mikea Careyho. Nyní se Světlonoš vrací zpátky, což je samo o sobě přitahuje pozornost. Zvláště když víme, že důvodem, který Lucifera vede k návratu, je rozhodující souboj s jeho zarputilým protivníkem, andělem Amenadielem. Jelikož také tušíme, že nepůjde o souboj v duchu románové rytířské cti (na to známe Lucifera příliš dobře a ani Amenadiel není z těch andělů, o kterých vypráví pak farář v neděli v kostele) a že Lucifer není zrovna právě ve formě, je jasné, že je na co se těšit.

02

Rozhodující střet mezi Luciferem a Amenadielem skutečně tvoří hlavní dějovou osu páté knihy. Rovnocenným pilířem je ovšem linie Mazikeen, válečné vůdkyně národa Lilim, která pronásleduje proradného Susana, aby od něj získala nazpět co Luciferovo jest. A podobně jako Luciferův střet s Amenadielem, ani před Mazikeen nestojí úkol triviální. Neboť zrady, podrazů, nebezpečí i pastí číhá na oba dva všude víc než dost. Pro čtenáře samozřejmě dobrá zpráva. Pátá kniha Luciferova evangelia tak patří jednoznačně mezi ty dosud nejakčnější. Samozřejmě, v kontextu série samé.

03

Tyto hlavní dva dějové pilíře pak doplňuje několik kratších kapitol, které se soustředí na dílčí postavy či události. Díky Careymu si tak opět uvědomíme, jak snadno je (v sandmanovsko-luciferovském univerzu) prostupná hranice mezi naším všedním světem a světem, o němž raději ani nechceme vědět, že existuje. Mike Carey také dále rozvádí linii (teď již mrtvé) Elaine Bellocové, ukazuje, že vina je často potrestána, i když se to tak na první pohled nezdá, i skutečnost, že dokonce i Lucifer drží své slovo, jakkoliv křesťané asi budou tvrdit něco jiného. Zároveň si zde Carey zjevně připravuje půdu do budoucna. Jaké důsledky asi může mít Luciferův závazek vůči Lokimu – a tím pádem postavení v opozici vůči Odinovi?

pcs_0-1385760361

Mike Carey v páté knize svého luciferovského opusu dosvědčuje své mistrovství. Carey je nejen zručným zkušeným scénáristou, má zjevně i dostatečné znalosti proto, aby se mohl témat, která Lucifer reflektuje, úspěšně zhostit. Peklo je tak komiksem zábavným, a přesto intelektuálně stimulujícím. Lucifer už je totiž takový. Klade nepříjemné otázky, u kterých si člověk nevystačí s jednoduchými frázemi. Tohle byla vždycky jeho nepříjemná vlastnost. Kvůli které ale vždycky lidi přitahoval.

90%
 • Peklo (Lucifer 5)
 • Scénář: Mike Carey
 • Kresba: Peter Gross, Ryan Kelly, Dean Ormston, Craig Hamilton
 • Překlad: Štěpán Kopřiva
 • Vydal: Crew – Netopejr, 2013
 • 168 stran, 499 Kč
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

10 komentářů

 1. to Josef Šrámek:
  Další skvělá komiksová recenze! Díky za ni. Máš můj obdiv! Co se recenzí týče, mám pocit, že jsi to tady teď opanoval. Což je fajn, neb komiks můžu! .-)

 2. Lorandel
  však ono to nevadí připomenout. A ti, co komiks neznají, se o něm tak mohou dozvědět.

 3. Neaktuální to není. Nedávno jsem tady četl i recenzi na Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda . 😉

 4. to Lorandel
  Inu, aktuální neaktuální. Recenze na třetí Zámek a klíč, sedmé Mýty či první Ságu (abych mluvil jen o svých věcech) tu byly v podstatě obratem po vydání, do toho si myslíme, že je dobré některé starší věci připomenout a třeba tak oslovit nové čtenáře, kteří nestačili naskočit z kraje a třeba váhají. Platí to jak u starších knih, tak tuplem u komiksů, pokud se jedná o stále vycházející série. A konkrétně u toho Lucifera jde o pátou knihu ze sedmi dosud česky vyšlých. Takže to podle mne není kdovíjaká starožitnost 🙂

 5. Určitě to není starožitnost. Navíc spousta knihkupectví to má stále skladem.

 6. A mimochodem má tenhle “starej” Lucifer srovnatelnou, ba o fous lepší čtenost, než nejnovější Mýty 🙂

 7. to Satyr:
  Těžko říct. Je zhruba stejně tlustej, ale o stovku dražší. Ale zase v pevné vazbě. Ale ta stovka navrch zejména v menších městech dělá hodně a způsobí, že i z dobrých knih se stává ležák.

  Jinak je to trochu jiné než čtení než Mýty, ale určitě nudit nebude. Čtivost bych řekl, že to má možná i lepší, ale to už záleží jak ti to sedne. Bavilo mě to o chlup víc než Mýty.

 8. to KarelC
  Moje chyba, špatně jsem to zformuloval. Myslel jsem tou čteností čtenost recenze tady na webu. Že si tu “neaktuální” recenzi rozkliklo podle počítadla víc lidí než ty nejnovější Mýty.

 9. Tiffany And Co
  http://www.monclerjacketoutlets.us.com Moncler Jackets, Moncler Outlet
  http://www.christianlouboutin-shoes.us.com Christian Louboutin Shoes
  http://www.rogerviviershoes.us.com Roger Vivier Shoes
  http://www.uggbootsoutlet.us.com UGG Boots, UGG Outlet
  http://www.michaelkorsoutletstoresonline.us.com Michael Kors Outlet
  http://www.mkbagscoach.com Michael Kors
  http://www.chaneloutletstores.us.com Chanel Outlet, Chanel Handbags
  http://www.oakleysunglassess.us.com Oakley Sunglasses
  http://www.ray-bansunglass.us.com Ray Ban Sunglasses
  http://www.louisvuitton365outlet.com Louis Vuitton Outlet
  http://www.louisvuitton360outlets.com Louis Vuitton Outlet Stores
  http://www.tiffanyandcos.us.com Tiffany And Co, Tiffany Jewellery
  http://www.coach-outletsstore.us.com Coach Outlet, Coach Factory Outlet
  http://www.coachfactorystoresonline.us.com Coach Factory Outlet
  http://www.coach—outlet.com Coach Outlet, Coach Black Friday
  http://www.uggboots-blackfriday.com UGG Black Friday
  http://www.celine–handbags.us.com Celine Handbags
  http://www.longchamp-outlet.us.com Longchamp Handbags, Longchamp Outlet
  http://www.truereligion-outlet.us.com True Religion Jeans, True Religion Outlet

Zveřejnit odpověď