Strnad, Jan – Corben, Richard: Ragemoor

POZOR!POZOR!POZOR! Tato recenze u nás již jednou vyšla, ovšem zasáhl nepěkný šotek a z našeho systému zmizela. Pravděpodobně pekelné síly, které si všimly, co všechno Vojta provádí nejen po nocích. jsme však odvážní a především ctíme kvality díla, pročež jdeme do recenze podruhé…

Ragermoor

Comics Centrum je u nás známé tím, že vydává komiksů méně a snaží se vyhýbat mainstreamu. Jejich vydání jsou však proslavená svou řemeslnou kvalitou. Některé jejich hardbacky si zasloužily nejen uznání, ale také vydání v zahraničí. Nejnovější mistrovský kousek do sbírky je komiks Ragemoor.

Příběh začíná jasně a přehledně; na zámku Ragemoor žije zámecký pán a hlavní protagonista Herbert, jeho pomatený otec a zasvěcený sluha. My, jako čtenáři, je zastihneme ve chvíli, kdy hostí nečekanou návštěvu. Herbertova strýce a sestřenici. Na první pohled hlavní hrdina rozhodně nepůsobí jako dobrý hostitel, protože se od první stránky snaží svou rodinu přinutit k jedné jediné věci – a to je urychlený odjezd bez jediného pohledu zpátky. Vypráví jim příběh z daleké minulosti, kdy divocí obyvatelé světa konali brutální a krvavé lidské oběti. Kdy krev tekla proudem, a sytila tak zemi.

Tu zemi, ze které pak vyrostl Ragemoore. Ne, kdepak… Ragemoore není obyčejný zámek, ale živý tvor a zplozenec pekla. V noci je slyšet vrzání kamenů, jak se zámek rozšiřuje. Staré místnosti mizí, objevují se nové chodby a komnaty. Ale to je přeci jen příběh a poblouznění. Tedy to si myslí Herbertův strýc a v duchu se směje, že jeho synovec je také šílenec jako jeho otec, protože má o zámek velký zájem a v peněžence velkou díru. Když začne noc, velice rychle změní názor, co je skutečné a co ne…

První, co nejspíš zaujme českého čtenáře, je jméno autora Jan Strnad. Jan je samozřejmě českého původu, ale momentálně klasický americký vidlák z Kansasu. Jestli mu ovšem přehazování hnoje jde stejně dobře jako scénáristická práce, tak musej mít u Strnadů nejlepší úrodu z celých USA. Strnad s naprostou lehkostí píše příběh plný šílenství, kde čtenář může jen tušit, jaká noční můra ho čeká na další straně, a ani tak se nestačí divit. Mimo jiné je mezi fanoušky známý i svou prací na Star Wars Expanded Universe.

Druhým jménem na obálce je kreslíř Richard Corben, který dodává atmosféře Ragemooru svou precizní černobílou kresbou stejnou dávku šílenství a hororu jako Strnad. Richard Corben je kreslíř, který na první přečtení asi nesedne uplně každému, ale když si komiks přečtete podruhé, tak určitě pochopíte, proč je jeho kresba tak geniální. Každým tahem ukazuje, jak velkým fanouškem a obdivovatelem díla Edgara Alana Poea je (viz mikroskop Fall of House of the Usher a Worm Conquerror) a vzhledem k tomu, že Ragemoor je čistý viktoriánský gotický horor, pak musí každý uznat, že jde o víc než obrovské plus. Rád bych zde upozornil, aby si nikdo nepletl gotický horor s černě oblečenýma a nalíčenýma máničkama, kterým do uší řve nějaký vykleštěný emař…

Na závěr bych rád zmínil, jakou formou byl Ragemoor vydán. Kniha vyšla v pevné vazbě s u Comics Centra tradiční látkovou záložkou. Na konci knihy jsou i bonusy ve formě skic a poznámek o vzniku postav. Ragemoor vyšel také v limitované edici 100 kusů, která zmizela v rekordním čase 52 minut… a tomu já říkám slušný výkon.

Ragemoor je výborný komis, který osloví jak fanoušky bublin, tak hororu. Jediné, co může čtenáře mrzet, je fakt, že komiks má jen čtyři kapitoly a je tedy poměrně útlý. Protože buďme upřímní, když máme v ruce kvalitní knihu nebo komiks, tak nikdy nechceme aby skončil…

Strnad, Jan – Corben, Richard: Ragemoor

Nakladatel: Martin Trojan-3-JAN

Překlad: Jan Kantůrek

Obálka: Richard Corben

Redakce: Václav Dort, Marek Barányi

Rok vydání: 2013

Počet stran: 112

Rozměr: 170×245

Provedení: hardback

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

8 komentářů

  1. Slabý článek
    Pane Rabyniuk, raději se věnujte něčemu jinému, jak psaní. Tohle si Fantasy Planet nezaslouží.
    Vidlák z Kansasu – proboha, to je výraz (a urážka autora).
    A co to podceňování čtenáře? Gotický horor s černě oblečenýma máničkama si nikdo plést nebude. Shazujete své čtenáře, urážíte napravo a nalevo a přitom sám nepředvádíte nic moc kvalitního.
    Jinak palec nahoru pro Comics Centrum! Kvalita jaká se dnes vidí málokde.

  2. Mě by zajímalo, jestli jde o uzavřenou věc nebo začátek nové série? Kvůliva současné politice Comics Centra totiž dost přemýšlím, jestli rozjíždět u nich nové věci.

    K předchozímu komentáři bych poznamenal asi tolik: VR má svůj specifický styl a kdo jeho recenze tady pravidelně čte, nemůže bejt myslím překvapenej. Já spíš postrádám údaje o knize jako cena, počet stran, překladatel a podobně, což se tu dřív objevovalo jako standart. Jasně, můžu si to najít jinde, ale jestli je recenze služba čtenářům, bylo by to určitě příjemný mít to po kupě 🙂

  3. údaje o knize budou doplněny ( většinou se nestává že by se zapomnělo).
    Jinak Ragemoore je uzavřený. Napíš Jan Strnad porkačování? možné to je konec je otevřený.

  4. Vojtěch Rabyniuk snad neumí psát
    Recenze od VR jsem ještě nečetl všechny, ale asi přečtu a zasměji se. Ne že by byl vtipný, to buhužel není ani trochu, ale je tak slabý, že se dá smát i tomu.
    Thunair – tak uzavřený nebo otevřený?? Pište prosím jasně, třeba uzavřená série s otevřeným koncem.
    Vaše poslední 2-3 věty jsou dost zmatené.

  5. drahý Anonyme
    Drahý Anonyme, co takhle třeba se podepsat? Pod Anonymem si nepředstavím Pepu, Frantu, Jiříka nebo Edu. Anebo se stydíš za svoje kritické názory? Ona je dost velká móda se podepsat jako Anonym a pak někomu vmést do tváře, že se mu nelíbí tohle a tamto

  6. Martin:
    I když souhlasím, nedá mi to zeptat se. Co ti pomůže, když se ti anonym podepíše jako Franta??

  7. Franta Pepa Jednicka
    nic, tvoje komentáře budou pořád stejně hloupé

Zveřejnit odpověď