Svatební cesta à la Deadpool

Zároveň s vpádem filmového Deadpoola do kin k nám díky Crwi vtrhl i Deadpool komiksový, a to rovnou s jedním ze svých nejlepších příběhů. Drákulova výzva, čistokrevně ‚poolovská‘ záležitost o třinácti kapitolách, je něco, co by si žádný fanoušek hlášek a svižného tempa neměl nechat ujít.

Posehn Brian a Dugan Gerry : Deadpool: Drákulova výzva

Deadpool, nájemný žoldák / vrah / totální magor známý hlavně tím, že je prakticky nemožné ho zabít, má kšeft. Samotný vládce upírů Drákula si ho najal, aby mu bezpečně přivedl nevěstu. Drobná komplikace spočívá v tom, že zmíněná budoucí manželka Shiklah je královna sukub, její rodina ji kdysi během velké války mezi klany monster ukryla do hrobky někde v Arábii a kromě Drákuly nikdo není nijak nadšený z toho, že by se zrovna tyhle dva rody měly spojit ve svazku manželském. A tak je jen na Deadpoolovi, aby svůj vzácný náklad našel a doručil bez úhony až k oltáři navzdory všemu, co se ho pokouší zabít – od hmyzích emzáků po upíry v oblečcích jak ze Sezamové ulice.

Děj je asi takový, jaký se dá u čehokoliv s Deadpoolem očekávat: poměrně přímočarý, rychlý a absolutně potrhlý. Jakékoliv komplikace příběhu by beztak byly spíš jen na škodu. Je mnohem jednodušší a zábavnější se nechat unášet tam, kam zrovna Deadpoola a Shiklah zavane momentální vrtoch. A nebo Bob z Hydry. Člověk tak získá zeměpisné znalosti, praktické tipy pro boj s upíry a hlavně celou sbírku scén, které se mu vpálí do paměti (třeba obří minotaur na růžovoučkém skútru). Mozkové buňky si u čtení sice pocvičíte, ale jen úvahami nad tím, co si sakra autoři šlehli, že si dokázali vymyslet takové hovadiny. Jedná se ale o hovadiny zábavné, a tak na tváři vyloudí spíš úsměv než nevěřícný škleb.

To, že se Deadpool nebere vážně, je vůbec jednou z jeho nejlepších vlastností, a naštěstí tenhle trend nepolevuje ani v Drákulově výzvě. Zapomeňte na minotauři piráty silnic. Kde jinde uvidíte dráčka jezdit na roombě nebo musíte spolu s hrdinou uprostřed boje počkat, než si Marcus, kentauří bojovník, kterého pokousal vlkodlak a spojil se s mimozemským symbiontem, píchne inzulín? (Pravda, tu cukrovku už jsme viděli v Jeníčkovi a Mařence: Lovcích čarodějnic, ale Jeremy Renner je koneckonců jen člověk.) A to ani nemluvím o záplavě popkulturních narážek a různě přidrzlých vtípků, díky kterým Deadpool prakticky nezavře zobák. I těch pár starých známých jako Blade nebo MODOK se objeví hlavně proto, aby si z nich někdo mohl chvíli dělat srandu.

Oproti tomu ze Shiklah se vyklube děvče od rány (mírně řečeno) a při úprku přes půlku zeměkoule má víc než dost prostoru předvést, že si pozornost zaslouží oprávněně, i když zrovna nepoužívá svoje sukubí schopnosti. A navíc Deapoolově pokřivené psýše kontruje přesně takovým tím mixem bezprostřední roztomilosti a nonšalantní vražednosti, který v člověku budí touhu si obstarat její plakát v životní velikosti a… tak. Prostě sukubí královna se zálibou v lebkách, co víc dodat?

Ani po grafické stránce se není třeba bát zklamání. Přestože je Drákulova výzva původně kreslená pro elektronickou verzi, čemuž odpovídají i některé momenty příběhu (série panelů, během které se mění vždy jen jeden detail, prostě víc vynikne ve čtečce), mít knížku v ruce a obdivovat krásně vyvedenou stránku za stránkou má taky něco do sebe. Nadto když jsou v ní na konci extra bonusy. V Crwi se navíc snažili, takže české nápisy na všem možném od budov po hřbety knih působí přirozeně (jedinou výjimkou je sem tam nějaký ten epický výkřik, který se do svojí bubliny prostě už nevešel). Překlad je také dost povedený a čeští čtenáři oproti originálu o nic nepřichází – místy možná dokonce naopak.

Drákulova výzva je skvělou volbou, pokud jde o uvedení Deadpoola do naší kotlinky. Tenhle samostatný příběh totiž nemá hluchá místa a užije si ho jak někdo, kdo se s užvaněným žoldákem Wilsonem teprve seznamuje, tak skalní fanoušci. Připočtěte dle očekávání kvalitní zpracování ze strany tvůrců i Crwe a dostanete komiks, který rozhodně stojí za koupi.

90%
  • Deadpool: Drákulova výzva
  • Scénář: Brian Posehn, Gerry Duggan
  • Kresba: Reilly Brown, Scott Koblish
  • Vydal: Crew, 2016
  • Překlad: Darek Šmíd
  • Formát: brož.
  • Počet stran: 200
  • Cena: 439 Kč
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď