Trollí války 1,2 – Arleston & Mourier

Aby si Thorgal nepřipadal mezi všemi sci-fi a špionážními sériemi jako sirotek, rozhodl se comicsově velmi plodný BB Art potěšit fanoušky fantasy příběhy ze světa Troy.

Nejde o svět ledajaký – je přímo nabitý magií a každý z obyvatel ovládá nějakou více či méně užitečnou magickou schopnost. Příroda samozřejmě nemrhá svým potenciálem jen tak zbůhdarma, magie slouží lidem jako obrana před tvory postavenými v potravním řetězci vysoko nad člověkem – TROLLY. Tito huňatí, zubatí, brutální a společenští tvorové si lidmi doplnili svůj už tak velmi pestrý jídelníček a z magie si velkou hlavu nedělají. Ne všechny schopnosti proti nim něco zmůžou.

 …přepadení výpravy trollem…
 Voják č.1:  “Nemá někdo nějakou schopnost, co se hodí proti trollům?”
 Voják č.2:  “Já umím druhým ježit chlupy…”
 Voják č.3:  “Nic moc.”
 Voják č.4:  “Tak tu obludu ubijte!”

V tomto nelítostném světě se naše zraky upírají k jednomu trollovi, hrdinovi série – Tetraamovi. Ten žije spokojeně v trollí vesnici po boku své ženy Ptydepy a se dvěmi dětmi – synkem Bácbumem a adoptovanou dcerou Wahou. Jak dojde k tomu, že troll adoptuje lidské dítě? Inu, náš Tetraam sežral Wahiny rodiče, a když přišlo na ni, neměl už hlad. Od té doby žije Waha jako pravá trollka a pokud někoho udiví její odlišnost, je mu vysvětleno, že Waha je proti ostatním trollům jen dermatologicky znevýhodněna. A komu se to nelíbí, tomu dívčina vmžiku uhryzne ucho. Tak to má být. Život ve vesnici by klidně plynul i nadále, ale trollí výpady proti lidem už dlouho leží v žaludku ctihodnému Rystu Dlabbenatovi, nejvlivnějšímu členu magické Akademie, díky níž mohou ostatní lidé využívat své schopnosti. Rysto najme proslulého lovce trollů Haplina a pověří jej sestavením vyhlazovacího komanda. Důvody jsou opravdu pádné.

Člen Akademie: “Běda, ctihodný Rysto Dlabbenato! Trollové bez ustání přepadají poutníky, násilní náš dobytek a žerou naše ženy…”

Tak, tak. Koho by nenamíchlo, kdyby mu nějaký troll znásilnil oblíbenou kravku Straku (ženu vem čert). Lovec Haplin nelení a brzy sestaví opravdu úderný oddíl trollobijců, jehož schopnosti musí každého naplnit bázní.

Haplin : “Jakou máš schopnost?”
An – Muller (rekrut): “Množit blechy, vši a mouchy, veliký lovče Hapline, hleď…”
Haplin: “Ne, ne! Demonstrace nebude nutná. Jsi přijat.”

Po rychlém útoku na vesnici a krátkém masakru jsou trollové díky magii Rysta Dlabbenato poraženi, zakleti a zajati. Unikne jen Tetraam a Waha. Vyhledají mrzoutského prastarého trollího čaroděje…

 Čaroděj: “Kam ten svět spěje, když trollové adoptují jídlo?”

…který dovede zakletí zlomit. K tomu však potřebuje dvě věci – pramen vlasů člověka, jež trolly zaklel, a Prvotní oheň pradávných trollích bohů. Jenže mág mající zakletí na svědomí je plešatý. Dlouhá pouť našich hrdinů právě začíná.

V první knize Zatrollená historie sledujeme rozjezd celého příběhu, čeká nás seznámení s hlavními postavami. Druhý díl Skalp plešatce staví Tetraama před zdánlivě neřešitelný úkol, ale nic není nemožné a já si dovolím citovat z jiného comicsu.

Lobo: “Vypadlo to z něj hned, jak sem ho začal skalpovat.”
Jonas: “Ale dyť byl plešatej!”
Lobo: “Jonasi, ty nemáš ani kousek fantazie.”

Jak vidíte, když si s takovým problémem poradí Lobo, troll Tetraam určitě také na něco přijde.

Trollí Války jsou velice povedené, vtipné a hezky nakreslené. Příběh letí kupředu, podpořen mnoha skvělými hláškami a šílenými situacemi, čtenář se výtečně baví a tak to má u comicsu být. Kresba je poněkud karikaturního rázu, ale nejedná se o žádné dílko pro děti. Naopak, trollové nešetří brutalitou a cynismem, zabíjejí, žerou lidi i zvířata a dělají samé pěkné věci, jež máme rádi. Svět vytvořený dvojicí autorů Arleston (scénář) a Mourier (kresba) trochu připomíná Pratchettovu Zeměplochu, ale i přesto je dost osobitý a originální. Proto mi nezbývá, než Trollí Války vřele doporučit, a BB-Art poprosit o rychlé vydání dalších dílů. Ať žijí trollové!

Tetraam: “Tak co, Waho, jak bylo ve škole?”
Waha: “Bezva tati. Uhryzla sem Rokenovi ucho. Příště mu asi urvu i to druhé a pak…”

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Zabavny comics, da sa povedat jedna z najlepsich serii od BBartu.

Zveřejnit odpověď