Ú. P. V. O. 2: Duše Benátek a další povídky

Úřad paranormálního vyšetřování a obrany je instituce, která vyšetřuje zvláštní a nadpřirozené jevy po celé Zemi. Comics centrum nám přináší již druhou knihu neobyčejných příběhů, které jsou denním chlebem pracovníků této organizace.

Duše Benátek

A že jsou vskutku neobyčejné, se přesvědčíme již v prvním příběhu, kde se tým hlavních hrdinů skládající se z obojživelníka, homunkula, plazmatického média a pyromancerky dostane do Benátek. Zde je nahlášeno prasklé potrubí. Tedy všechna potrubí ve městě. Protože jinak si není možné vysvětlit neskutečné zamoření věhlasných benátských kanálů, které jsou nyní smradlavou stokou nevábné barvy a plné biologického i jiného odpadu. Znečištění navíc vyzařuje čiré zlo, a tak je brzy jasné, že příčina bude přeci jen jiná a hlavně mnohem, mnohem strašlivější.

V dalších příbězích na hrdiny čekají armády duchů a zombie, čarodějnice, náboženští fanatici, strašidla zpod postelí a dokonce má nejoblíbenější postava hellboyovského universa – Humr Johnson.

Stejně jako první díl je i Duše Benátek povídkovou knihou a k tomuto formátu se výborně hodí široká škála autorů, kteří se na knize podíleli. Mimo Mikea Mignoli tu najdeme dokonce i Geoffa Johnse, který je velice úspěšný autor superhrdinských comicsů, ale zde dokazuje, že není mistrem pouze tohoto žánru. Široká paleta autorů pak umožňuje změny ve složení týmu, který se potýká s jednotlivými případy, a využívat tak chemii vztahů mezi nimi. A to v Ú.P.V.O. vychází na jedničku.

Každý jednotlivý příběh má i jiného kreslíře a to podle mého výborně přispívá ke kvalitě knihy, protože vizuál nám ani na chvíli nezevšední. Určitě doporučuji věnovat zvýšenou pozornost povídce Noční vlak, která dokazuje výše zmíněné naprosto dokonale. Na druhou stranu je mi trochu líto, že díky povídkovému formátu chybí zatím ucelenější příběh.

České vydání je v pevné vazbě s přebalem, který vyšel i v limitovaném vydání, kde bylo použito původních obálek sešitů, které v knize najdeme. Tyto covery jsou uvnitř knihy ovšem obsaženy, takže se nemusíte bát, že o něco přijdete, i když si limitku nekoupíte. Jako bonus byl použitý skicář s poznámkami kreslířů, kteří se na knize podíleli.

Verdikt je jednoduchý. Duše Benátek je kniha, která skvělými povídkami doplňuje oblíbené universum Hellboye a Mikea Mignoli. Formát a zpracování jsou na stejně výborné úrovni, kterou nás Comics Centrum rozmazluje už delší dobu. Ú.P.V.O si zkrátka udržuje reputaci skvělého comicsu, který můžu doporučit.

Ú. P. V. O. 2: Duše Benátek a další povídky (B. P. R. D. 2: The Soul of Venice and Other Stories)

Mignola, Mike – Gunther, Miles – Oeming, Michael Avon – …

Nakladatel: Comics Centrum

Překlad: Jan Kantůrek

Obálka: Mike Mignola

Redakce: Martin Trojan, Václav Dort, Marek Barányi

Rok vydání: 2013

Počet stran: 128

Rozměr: 160×240

Provedení: hardback

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď