Zač je toho Kůstek

Jedna z nejlepších komiksových fantasy ság se pompézně zakončuje. A závěr je to velkolepý, nádherný a skrznaskrz dojemný.

unnamed

Příběh Ferdy Kůstka a jeho bratranců Švandy a Podfy, kteří se po vykázání z vlastního města stali účastníky epických dobrodružství a souboje o budoucnost světa, je u konce. A končí s plnou parádou.

V předchozí části si Jeff Smith, autor oblíbené ságy Kůstek, v podstatě pouze připravoval půdu, ze které se dal vyčuchat podklad pro velkolepé finále. A čuchali jsme správně. Závěrečná kniha, Koruna z rohů, představuje přesně takový vrchol, jaký si série zasloužila.

3

Střet se zlem probíhá na každé stránce, bitvy a souboje jsou epické a superakční, osud svobodného světa visí na vlásku a zachránit jej mohou pouze Trnka a Kůstek. Dočkáváme se rozuzlení Trnčiných snů, dlouho očekávané bitky mezi Babčou Ben a její sestrou, draků, flashbacků z dávné doby a mýtů Smithovy fantaskní říše, hledání způsobu, jak zničit zlovolnou Locustu, či finálního rozhodnutí Ferdy Kůstka: zůstane po boku Trnky, nebo se spolu s bratranci vrátí do Kůstkova? (A tak jak se dalo čekat, rozhodnutí je to dojemné. Ať by se totiž rozhodl jakkoliv, v každém případě by šlo o dojemné rozhodnutí.)

1

I přes všechnu tu dech beroucí akci Jeff Smith nezapomíná na ostatní prvky, které z Kůstka dělají tolik oblíbené čtivo: nádhernou imaginaci, nadhled, vtip a emoce a působivé žonglování se zákonitostmi a pravidly žánru. Do příběhu zapojuje (a v některých případech i z příběhu definitivně odpojuje) všechny známé postavy, dovádí jejich osudy k rozuzlení a s citem se s nimi loučí.

Smith se však tradičně neztrácí ani v pozici kreslíře. Opět dokonale pracuje s černými plochami, časem (střihem) a prostorem (tedy časoprostorem) a parádním vykreslením postav. A když nás nostalgicky nechá oblažit dalším pohledem na odhalené Trnčino stehénko, fanouškovo oko prostě nemůže zůstat suché.

85%
  • Kůstek 7: Koruna z rohů
  • Scénář a kresba: Jeff Smith
  • Překlad: Michael Bronec
  • Crew, 2014
  • Počet stran: 220
  • Cena: 329 Kč
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď