Lazarus / svazek tři: Konkláve

„Svět byl kdysi rozdělen na zájmové sféry,
kdo nechtěl být přivtělen, musel vlastnit kvéry,
k zabránění panice roztáhly se dráty,
vyznačily hranice, a tak vznikly státy, ach jó.“

V komiksové sérii Lazarus je to stejné, jako ve výše citované písni Karla Kryla. Ale ti, kteří sledují Ruckův opus magnum od prvního dílu, ví, že v jeho postapokalyptickém světě žádné státy dávno nejsou a sféry vlivu si spolu s územím rozdělily Rodiny – zámožné klany vládnoucí prostřednictvím technologií a geneticky vyšlechtěných plodin. Každá rodina navíc disponuje speciálně vycvičeným a geneticky upraveným vojákem. Pro tyto osoby se vžilo označení Lazarus.  Doposud jsme sledovali především rodinu Malcolma Carlyela, která ovládá Západní spojené státy, a jeho dceru Forever, která je Lazarem Carleyových. Přestože je Forever k rodině loajální a otec rodu Malcom ji miluje, její sourozenci Bethany, Johanna, Stephen a Jonah sourozeneckou láskou ke své sestře zrovna nehýří. První díl skončil ve chvíli, kdy se Jonah Carlye rozhodl, že svou rodinu zradí konkurenčnímu klanu. Druhý díl s podtitulem Selekce nás zavedl do Forevřina dětství, druhou část knihy tvořil příběh rodiny Barretových, kteří žijí na území klanu Carleových. Také jsme se seznámili s institucí zvanou Pozdvihovací selekce. V podstatě jde o sled genetických testů, jimž se mohou podrobit ti, kteří žijí na území klanu, ale nejsou zaměstnanci rodiny. Pokud mají ty správné dispozice, mohou být pozdviženi do pozice občanů. Zároveň jsme také zjistili, že i v tomto neradostném světě existuje hnutí odporu, které se nehodlá s vládou rodin smířit.

„Není to válka, ale Konkláve, že?“ „Jedno může vést k druhému.“ „Jen pokud je to otcův záměr.“

Konkláve se čtenáři otevírá doslova celý širý svět, a to hned na prvních dvou stranách, kde nalezne kompletní seznam Rodin a jejich členů, spojenců a nepřátel. Příběh se po předchozí dějové odbočce vrací k Jonahovi, který skončil v drápech rodiny Hockovy. Tito odvěcí nepřátelé Carleových mají s Jonahem své plány. Zvláště pak starý Jakob Hock, který by chtěl zničit impérium Carleových, protože oni jsou jedinou rodinou disponující technologiemi na získání dlouhověkosti. A Jonah… No však už víte, čí doktoři mu usekli prsteníček. Jenže i ve světě ostrých loktů a všehoschopných klanů fungují jisté mechanismy zaručující, že nikdo nebude provozovat průmyslovou špionáž beztrestně. Tím nejdůležitějším z nich je Konkláve, sjezd všech Rodin. To, na které teď míří Malcom a Forever má za úkol vyřešit spor, který Jakob Hock s Carleovými má.

„Možná tu nejsme všichni přátelé, ale nikoho bližšího nenajdete. Jsme Lazarové a tím se od ostatních lišíme tak, že to nikdy nepochopí. Víme, komu jsme oddaní, stejně tak jako víme, z jakého důvodu sloužíme svým rodinám. Možná se budeme muset navzájem pozabíjet, než tohle skončí. Všichni uděláme, co nám přikážou. To ale neznamená, že se nám to musí líbit.“

V třetím díle rozehrál Rucka diplomatickou šarádu plnou intrik a tím trošku upozadil Forevřin problém s pátráním po tom, zda je opravdu dcerou Malcolma Carleye. Otevřel nám však svět Lazarů, protože na tohle setkání rodin dorazili také oni. Je fascinující vidět, že tito supervojáci mají také city, vášně, emoce a dokážou navázat přátelství. Zápletka s Jonahem je samozřejmě také parádní. A byť jde o příběh, který stojí především na dialozích, dočkáme se i prolité krve a tradičního závěrečného twistu, který nám nedá spát, dokud nakladatelství CREW nevydá další díl. O Larkově kresbě se nedá říct nic nového, ale překvapil mě tím, jak skvěle a dynamicky pojal závěrečný šermířský souboj, aniž by si vypomáhal nestandardním řazením panelů, jak tomu bývá u současných komiksů zvykem. Tady si vystačil s tradičním řazením obdélníkových a čtvercových panelů a filmového dojmu docílil pouze svou perfektní kresbou.

Jak se píše v anotaci: „Konkláve je kniha, v níž se odehrávají křehké společenské a politické tanečky.“ Ale je to zábavný a hodně, hodně zajímavý candrbál. Už se nemůžu dočkat pokračování.

Lazarus: Konkláve

Scénář: Greg Rucka

Kresba: Michael Lark

Překlad: Michael Talián

Vydal: CREW, 2024

Počet stran: 152

Vazba: brožovaná s chlopněmi

Cena: 429 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď