Legendy z Warcraftu potřetí: Pomsta, kouzlo lovu a sváteční zázraky

Ve světě Warcraftu umírá každý den mnoho bezejmenných hrdinů. Zabiti bandity, nájezdníky, rozsápáni dravou zvěří nebo hnáni touhou po pomstě končí své životy bez toho, aby získali byť jen špetku slávy. Jsou ovšem i tací jejichž jména znají všichni široko daleko – ale stát se legendou vyžaduje mnoho snahy a udatných skutků.

Warcraft: Legendy Svazek 3 přináší čtyři příběhy, čtyři osudy postav, které vešly do legend. Sice se nepřepisuje lore a jde spíše o lokální hrdiny nebo skutky, o kterých se nějaký čas bude mluvit, ale přesto na čtenáři již potřetí čeká porce skvělé zábavy a něco málo k zamyšlení.

Ačkoliv k Warcraftu patří barevnost a určitá pompéznost, vycházejí Legendy v menším formátu (128×182) a uvnitř jsou i navzdory lákavé barevné obálce „pouze“ černobílé. Ale žádný strach, i v odstínech šedé je kresba epická a velice působivá.

První příběh s názvem Postrach se táhne prozatím všemi třemi vydanými svazky Legend a nabízí pokračování dobrodružství taurena Traga Higmountaina. Sympatické je, že předchozí dění je krátce shrnuto v jednostránkovém textu. Potěší také jméno autora scénáře – Richard A. Knaak má ve fantasy světě zvuk, podobně jako kreslíř Jae-Hwan Kim. Oba navíc mají bohaté zkušenosti i s příběhy ze světa Warcraftu. Hlavní, zvláštním způsobem nemrtvý hrdina, tentokrát pomůže při obraně vesnice, podíváme se společně s ním i za draky, a především se o krok přiblížíme k cíli jeho cesty – Ledové koruně, kde sídli Král lichů… Kresba je opravdu působivá, plná detailů, na malém prostoru je toho spousta ke koukání a obdivování. Jen škoda, že na zavržení Tragových osudů si bude muset čtenář počkat do příštího svazku.

Druhý příběh, Šarlatová krev, je určen k lehkému zamyšlení. Z úst poutníků se dozvídáte příběh o tom, že násilí plodí vždy jen další násilí, že osud si rád hraje, a že když se chcete mstít, musíte si vybrat soupeře, který vás nezadupe do země. Vizuálně je vše opět příjemně zpracováno, několik akčních scén dává ději epický charakter… Zkrátka, takhle nějak by měl Warcraft vypadat.

Třetí příběh se zrodil se scénáristické dílny dalšího významného jména spjatého s literárním světem Warcraftu – Christie Goldenové. Společně se vypravíme do svátečních dnů – slaví se Svátek Zimního závoje a goblin Krizz konečně dostane práci. Pravda, vzhledu Praotce Zimy příliš neodpovídá, ale to nezabrání malé holčičce aby ho poprosila o splnění velmi netradičního přání. A ačkoliv je tento sváteční čin vskutku legendární a věci naberou neočekávaný, i když v tomto případě vlastně vcelku očekávaný a v mnoha ohledech předvídatelný spád, tak nějak pocitově mezi ty epické příběhy pomsty a hrdinných válečníků příliš nesedí (i přesto, že se tvůrci snaží o různorodost námětů). Částečně i proto, že kresba mnohdy působí až roztomile a „měkce“.

A na závěr se dozvíme něco málo o Vzrušení z lovu. Čeká nás střet dvou mužů, nebo spíše trpaslíka a muže, kteří si nárokují titul nejlepšího lovce. A také změna rolí – protože z lovce se stane ochránce a musí ukázat, že lov má smysl pouze pokud opravdu lovíte. Na konci opět čeká poučení a mezi tím slušná porce akce. Kresba je chytlavá a dynamická akce perfektně zpracována – tohle je legenda dle mého gusta.

Když se coby čtenář nad třetím svazkem Legend zamyslím, pak nelze než být z pozice fandy Warcraftu spokojen. Bohatá detailní kresba dává vyniknout epice s touto hrou spojené; setkáte se s mnoha rasami a dokonce i draky. Příběhy jsou zajímavé, jen zkrátka goblini coby legendární hrdinové nejsou úplně to pravé. Nechybí trocha toho poučení, několik tváří hrdinství i opravdové hrdinské skutky.

Potěší i jméno překladatelky – Zuzana Komprdová je v našich krajích asi největší specialistkou na překládání Warcraftu, a tak vše co se terminologie týká sedí na výbornou.

Tyhle Warcraftovské jednohubky si fanoušci zkrátka užijí.

Warcraft: Legendy Svazek 3

Scénář: Richard A. Knaak, Christie Golden, Dan Jolley, Troy Lewter

Kresba: Jae-Hwan Kim, Carlos Olivares, Heinz Furukawa, Qing Ping Mui

Překlad: Zuzana Komprdová

Vydal: CREW, 2024

Počet stran: 168

Vazba: brožovaná

Cena: 229 Kč

Zalistovat si v ukázce můžete ZDE

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď