Případy Kjóko Karasumy 3

Třetí díl mangy, v níž se spolu střetávají lidé a démoni, bych mohl jedním slovem označit za „vyzbrojovací“. Po zkušenostech z předchozího dílu je jasné, že samotný speciální útvar pro boj s nelidskými zločiny nemá proti rostoucímu počtu útoků stále silnějších démonů šanci. Situaci má zachránit narychlo povolaná specialistka SAS Miki Sugiura, která začíná měnit japonskou policii v regulérní armádu. Válka s démony může naplno propuknout každým dnem!

Případy Kjóko Karasumy 3
kjoko2
kjoko3
Případy Kjóko Karasumy 3

Třetí díl Kjóko Karasumy není špatný, ačkoli se v něm toho zas tak moc neděje. Policie se začíná měnit z pořádkové jednotky na adekvátní sílu, která by byla schopná si poradit i s démony. Za tímto účelem byla povolána nová postava, která se poprvé mihla v závěru druhého dílu. Miki Sugiura, plánovačka britských SAS, která dává dohromady tým elitních policistů, posbíraných z celého Japonska, a která se s ničím nemazlí (obřího démona nakonec odstřelila bazukou), má solidní potenciál do dalších dílů. Zatímco na Raye udělala dojem (hezká, bloňďatá cizinka s rozparkem sukně až ke kyčlím), s Kjóko si příliš nepadla do oka (koneckonců je to konkurence). Kromě vojákyně Miki se v manze objevují další dvě vedlejší postavy: první je řadový, chladný, ale talentovaný policista Kjóiči Kacuragi, který snad dostane více prostoru v příštích dílech. Druhou novou vedlejší postavou je bývalý člen zabijáků démonů, který však po rozpadu jednotky skončil jako v chlastu se utápějící bezdomovec. Leč co by jeden neudělal pro záchranu Japonska, zvlášť když o pomoc žádá jeho starý přítel, že? Alespoň, že jeho motivace vybočuje ze zavedených klišé. Aby těch vedlejších postav nebylo moc, tak ze třetího dílu téměř vypadl Ise (dostal necelé dvě stránky), ale toho si většina čtenářů ani nevšimne.

Bělovlasý démonický bišík Učida se třetím dílem také jen proběhne, nicméně stihne říct, co potřeboval, a znovu se s ním setkáme až v dalším díle. Pomalu se začíná rýsovat budoucí střet démonů a lidí – zatímco Miki a Ray budou likvidovat démony ve velkém, Kjóko bude mít jako hlavního protivníka právě Učidu. Ale to pouze odhaduji.

V manze se už pohybuje alespoň dvanáct hlavních – vedlejších postav, naštěstí je každá z nich dostatečně odlišná nejen charakterově, ale též graficky (což ocení třeba čtenáři mangy Gravitation, kde si řada postav byla natolik podobná, až byly navzájem zaměnitelné). Autor s jejich ukočírováním zatím nemá problém.

Aby čtenář ve třetím díle pouze nesledoval vyzbrojování policistů, přijdou na řadu nejen intriky (byť jen naznačené, což je dobře), ale hlavně temná minulost hlavních hrdinů. Jak Kjóko, tak Raymond mají totiž s démony vlastní nevyřízené účty. Dočkáte se jen typických klišé (mindrák z pohnutého dětství versus kariéra neoblíbeného policisty drsňáka). Sympatičtější a propracovanější minulost má ovšem Raymond, které stále více připomíná Batoua z Ghost in the Shell. Důležité je, že prohloubení charakteru hlavní dvojice detektivů už mají čtenáři víceméně za sebou, takže v dalších dílech zbyde více místa na posuny v ději. Co bych třetímu dílu Případů Kjóko Karasumy vytknul, je úvodní souboj s démonem, který je až příliš „na efekt“. Hrdinové se snaží prostřelit tlustou kůži démona namísto toho, aby se snažili trefit jeho senzorické orgány (třeba oči, uši nebo vnitřek tlamy). Ve srovnání s předchozími dvěma díly je třetí díl Případů nejslabší, což ovšem neznamenám, že by byla slabá celá série. Spíš si autor v předchozích dílech neudělal čas dovysvětlit některé věci a potřeboval si připravit půdu pro blížící se finále.

Po grafické stránce třetí díl Kjóko Karasumy nijak nevybočuje z předchozích dílů, což je dobře, byť některé nechutné detaily mohly být přece jen propracovanější. Musím však ocenit jiné zajímavé detaily, třeba šílené kadeře Miki Sugiury nebo ohlodanou mrtvolu ve vaně. Za pozornost stojí také khaki obálka, na které působí zvedající se Kjóko zranitelně a nejistě, ale zároveň velmi přitažlivě. Technická stránka dopadla dobře, text je prostý překlepů a pravopisných chyb a překlad je na úrovni.

Případy Kjóko Karasumy se vyvíjejí podle očekávání. Třetí díl by mohl představovat dokončení rozjezdu, takže v dalších bude dost prostoru ke gradaci celého konfliktu lidí a démonů a samozřejmě i k vyřešení dilematu, na čí stranu se přidat a komu fandit. Pokud si potřebujete odpočinout a Ducha ve skořápce už znáte nazpaměť, pusťte si soundtrack z Ergo Proxy, otevřete Kjóko Karasumu a relaxujte.

  • Případy Kjóko Karasumy 3
  • scénář: Ódži Hiroi
  • kresba: Júsuke Kozaki
  • překlad: Petr Klička
  • vydal: Zoner Press, 2010
  • počet stran: 184
  • cena: 173 Kč

Petr Bouda (redaktor)

petr.bouda@fan­tasyplanet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď

Případy Kjóko Karasumy 3

Smlouva mezi démony a lidstvem je zřejmě konečně zlomená a všechno naznačuje tomu, že válka je na spadnutí Šéf Mitamura proto s otevřenou náručí vítá Miki Sugiuru z SAS, která jim přichází……

Smlouva mezi démony a lidstvem je zřejmě konečně zlomená a všechno naznačuje tomu, že válka je na spadnutí Šéf Mitamura proto s otevřenou náručí vítá Miki Sugiuru z SAS, která jim přichází na pomoc. Kjóko Karasuma a její parťák Kumano bojují s rostoucím násilím v ulicích Tokia. Kjóko navíc musí zjistit, zda jí v žilách skutečně koluje krev démonů. A pokud ano, na kterou stranu se v boji postaví?

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď