Sběrač duší v osudovém souboji

Devatenáctý svazek mangy Bleach ukončuje masivní rozepři.

Kubo Tite: Bleach 19 Tak to konečně přišlo. Více jak deset svazků jsme napjatě čekali, až se hlavní hrdina Ičigo Kurosaki a kapitán Bjakuja Kučiki střetnou v souboji, který slouží jak jako odveta z minulosti, tak jako odrazový můstek k záchraně nejbližších. A i přesto, že téměř celý svazek mapuje pouze tento masivní a předlouhý souboj, je to kvalita, na kterou jste u této série zvyklí. Dává totiž do hry maximum svého potenciálu.

Samo o sobě je velmi odvážným tahem, že se celý díl, až na první a poslední kapitolu, zaměřuje na jediný souboj, který však jak svou postupnou gradací, tak precizní kresbou a nápady završuje jednu dlouhou příběhovou linii, která se zdárně dočkala svého uspokojivého konce. Tempo je v tomto případě skutečně tak rychlé, že nebudete mít čas jak na nudu, tak otázky ohledně čehokoliv jiného, než onoho souboje. Vše nádherně plyne svým dechberoucím tempem a než se nadějete, je konec.

Samotné dávkování jednotlivých dialogových útržků a budování atmosféry je perfektně načasované a odhalení „plného vyvolání“ je tak skvěle zkorigováno, že Bleach je momentálně opravdu na samotném vrcholu a jen těžko se bude překonávat. Bojové proslovy rezonují, hbitá akce střídá jednu za druhou a epičnost ze stránek prýští po každém dalším otočením listu. Celá potyčka funguje na jedničku, a pokud jste s touhle sérií obeznámeni, budete vrnět blahem, neboť všechny karty jsou vyloženy na stole a střet dvou postav vyznívá skutečně pompézně a osudově.

Mimo tento souboj se také dočkáme menšího postupu v hlavní dějové lince, ve které zrádci doslova šlapeme na paty a jeho odhalení je na spadnutí. Otevřený konec tak funguje na jedničku s hvězdičkou a Tite Kubo tak napíná k závěrečnému zvratu, který celý svět kolem Ičiga Kurosakiho obrátí vzhůru nohama.

Stojím si za tím, že ze všech stávajících sérií, které Crew pro mladistvé vydává, má Bleach rozhodně nejpřitažlivější kresbu plnou temných stínů, skvělého šrafování a drobných detailů, které celé dílo maximálně zvedá směrem do výšin. Mimika tváří, jednotlivé akční pasáže rozkresleny do přehledných a živoucích panelů a především skvělá práce se samotnou vizualizací postav a jejich tělesných proporcí jen podtrhují velkolepý zážitek, který díky kresbě budete mít. Zkrátka famózní práce.

Ano. Skutečně se jedná o jeden z nejlepších svazků vůbec a horko těžko si lze představit, že by se něco mohlo udělat lépe. Celý zážitek lehce sráží skutečnost, že sazba je stále a pořád v několika případech nevycentrovaná na střed a vzhledem k celkové kvalitě českého vydání to zkrátka nelze přehlížet.

95%
  • Tite Kubo: Bleach 19
  • Překlad: Anna Křivánková
  • Vydal: Crew, 2015
  • Počet stran: 208
  • Cena: 189 Kč
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. Díky za recenziu, súhlasím, že bleach je z tých lepších sérii, no čo sa týka kresby – patrí k tým lepším.

Zveřejnit odpověď