Ušák a vymítání ďábla

Klub přátel ušatých samurajů přináší další chvalozpěv na Stana Sakaie v kombinaci s veřejnou výzvou na téma: kdo nečetl a nečte Usagiho, jako by nebyl!

usagi 24

Stan Sakai je malý vypravěčský bůh. Je neuvěřitelné, jak si jeho dlouhohrající komiksová série zachovává neskutečně vysokou kvalitu i po čtyřiadvaceti knihách (a dvou dalších „bokovkách“). A čtenář se navíc na každý další přírůstek poctivě těší. Tentokrát na pulty našich knihkupectví a komiksokupectví dorazila kniha s podtitulem Návrat Černé duše.

A přitom to vypadá tak jednoduše. Stačí působivý svět, zdárně kombinující historické Japonsko (byť v jakési notně zpopularizované formě) a špetku mytologie této nádherné země, k tomu skvěle prokreslené a zajímavé postavy a navrch vynikající příběhy, rovněž vycházející z tradičních japonských legend, mýtů, zkazek a událostí, které se možná i staly. A nakonec vynikající Sakaiův cit pro znamenité vypointování. A pro skvostnou minimalistickou kresbu. No dobře, tak to zase tak jednoduše nevypadá.

Králičí rónin a mistr meče Usagi střídá drobná dobrodružství s většími, táhlými příběhy. Jedním z té druhé skupiny je současná (alespoň, co se českého vydávání Ušáka týče) stěžejní dějová linie s démonem Jeiem v roli hlavního antagonisty. Samozvaná ruka boží si dala za cíl vyčistit svět od zla a dělá to poměrně přímočarým a krvavým způsobem. A aby toho nebylo málo, je Jei v současnosti nalifrovaný v těle šermířské mistryně Inazumy, což z něj dělá neskutečně nebezpečného protivníka.

Z padoucha, který se poprvé objevil již ve vynikající, Eisnerovou cenou ověnčené dvanácté Usagiho knize s podtitulem Ostří trav, se postupně stává zásadní a snad i neporazitelný (což je v podstatě jediná slabina příběhu, ale můžeme tušit, že tomu se jistě Ušák ještě podívá na ostrý, špičatý zoubek) arcinepřítel, proti němuž musí spojit síly hned několik kladných (i méně kladných) hrdinů včetně Gena a Toulavého psa. A jelikož na hlavu Inazumy vypsal slušnou odměnu jeden z ublížených lokálních gangsterů, čeká vzniklou družinu nejen boj s démonem, ale i hordami lovců odměn.

Mnohem důležitější než postupování v příběhu jsou v této knize především vedlejší a flashbackové přívěšky, které výrazně a výtečně doplňuje pozadí démona Jeie a jeho modus operandi v některých situacích, jako je například posednutí. Právě tyto části dodávají padouchovi na padouchovatosti, díky skvělé atmosféře navíc stále jde i v těchto odbočkách stále o skvělé počtení.

Už jsem říkal, že je Stan Sakai malý vypravěčský bůh?

90%
  • Usagi Yojimbo 24: Návrat černé duše
  • Scénář a kresba: Stan Sakai
  • Překlad: Ludovít Plata
  • Vydal: Crew, 2015
  • Počet stran: 190
  • Cena: 249 Kč
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď