Morganina pomsta: komiks, který nabízí chytlavou kombinaci steampunku, fantasy a viktoriánského Londýna s netypickou kresbou

Příběhy impéria coby hra na hrdiny jsou v kruzích hráčů RPG her známým a uznávaným pojmem. A úspěšné projekty mají tendenci přerůstat i do jiných forem. Morganina pomsta je již druhou komiksovou knihou inspirovanou Příběhy impéria, a oproti své prvorozené sestře se poučila a v mnohém zlepšila. A navíc má v rukávu několik trumfů, kterými zaujme na první pohled!

První věc, která vás na Příbězích impéria s podtitulem Morganina pomsta, zaujme, je péče, která této komiksové knize byla věnována. Tvrdé paperbackové desky s chlopní, decentní, ale líbivé barevné provedení, při listování objevíte v závěru i “textovou část” s vysvětlivkami a doplňky… Je zřejmé, že tuhle knihu chtěl “někdo” (tedy Mytago, ať jsme přesní) udělat opravdu atraktivní a vizuálně vymazlenou – a podařilo se. První dojem je opravdu působivý!
Trumfy na stůl!
Jako první krátce rozebereme příběh. Oproti předchozí Vzpouře automatonů je tentokrát ucelený a rozsáhlejší. A navíc využívá hlavní zbraně Příběhů impéria, zajímavé kombinace viktoriánského Londýna, města plného průmyslu, dýmu a odpadků, a Férie, světa, kde žijí Sídhe (nebo elfové, chcete-li) a magie je přirozená jako dýchání. K tomu přidejte steampunkové propriety v podobě mnoha “pekelných strojů” a oblíbenou legendu o králi Artušovi, která má v příběhu také své místo. Ostatně, mnohé napoví již ilustrace na obálce, byť z ní možná ten steampunk až tak okatě nekouká…
Zápletka není nikterak složitá a děj je vcelku přímočarý. Ale příběh je zábavný a má tah na branku, takže mu tuto drobnost snadno prominete. V podstatě jde o to, že ve Férii se probudí zlý červený drak, který měl ještě pár stovek let zůstat v limbu, a vyrazí si přes hranice říší na rychlé občerstvení v podobě obyvatel Londýna. Proti němu stojí anglický diplomat s elfskými pomocníky, takže šancí moc nemají. Naštěstí však nezůstanou sami a naděje na porážku draka v podobě moderní techniky i magie neumře.
Příběhu není co vytknout, v literárním zpracování by patřil k průměru, v podobě obrázků s bublinami body přidává vizuální pracování, které “pouhému” vyprávění dost prospívá.
Netradiční zpracování
Při druhém, detailnějším, pohledu na titulní stránku si všimnete stylu kresby. Bratři Ferencové (nikde přesně není uvedeno, kdo z nich je autorem kreseb) rozhodně nejsou mainstreamoví kreslíři superhrdinských komiksů. Žádné silné linky, žádná úžasná úroveň detailů.
Styl kresby je zkrátka velice osobitý. Na druhou stranu se kreslíři nepouštěli do žádných experimentů s panely, takže sdělení předávané obrázky je jasné a zřetelné. S kresbou postav nemají autoři problém, s obličeji také ne. Jen kvalita je místy proměnlivá: některé (zejména větší) panely vypadají prostě skvěle, hrají na efekt. Jiné trochu zkreslují proporce nebo působí naivně. Své dělá mnohdy chybějící pozadí nahrazené prostým vybarvením (navíc se zřetelnými tahy); obecně lze říci, že čím více se kreslíř pustil do detailů, tím lépe výsledný obraz vypadá. Některým kresbám nechybí pocit dynamiky, některé jsou možná zase až zbytečně statické.
Na styl si možná budete chvilku zvykat, zčásti proto, že není tento způsob zpracování komiksů příliš obvyklý. Ale má v sobě poetiku a potenciál, i když ona zmiňovaná nevyrovnanost je občas dost zřejmá.
Vše se nese v tónu matných a mírně ponurých barev, což je opět poměrně specifické. V Londýně to evokuje industriální prostředí, u elfů zase ponurou náladu. Celé barevné schéma ladí s kresbou, jásavější barvy by výsledný dojem úplně zabily!
Výhrady můžete mít i k letteringu, tedy opatření obrázků texty. I zde je kvalita různorodá. Texty jsou sice bez problému čitelné, ale občas má čtenář pocit, že jsou do obrázku narychlo dočmárané fixou; občas zase do panelu perfektně sedí…
Poměrně netradiční pro komiks je i úvod každé kapitoly. Morganina pomsta (už jen ten název sám odkazuje na artušovskou legendu) totiž nabízí vždy obsah příští kapitoly popsaný několika slovy, což rozhodně není běžné.
Komiksové zpracování Příběhů impéria má rozhodně co nabídnout. Předně je to ryze český projekt spojený se světem hry na hrdiny, který ilustruje, jaká dobrodružství v tomto RPG setingu můžete třeba prožít; nebo si vytvořit vlastní a mnohem lepší, fantazii se meze nekladou. Poutavá je hlavně kombinace steampunku s magií.
Jinak je Morganina pomsta velmi osobitá. Někomu kresba učaruje svojí netypičností, někdo ji kvůli tomu rychle zavrhne. Podívejte se na přebal a budete mít jasno. Někdo bude vidět především mouchy, někoho nadchne vymazlené zpracování.
Není asi jiné cesty než si tenhle komiks prolistovat; velmi rychle zjistíte, do které skupiny se zařadíte. Ale osobně si myslím, že za přečtení stojí minimálně proto, že ukazuje možnosti světa Příběhů impéria a nabízí slušnou porci zábavy.
Morganina pomsta (komiks Příběhy impéria 2)
Scénář a kresba: Kryštof Ferenc a Jonáš Ferenc
Vydalo: Mytago, 2020
Počet stran: 180
Vazba: brožovaná
Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď