Mýty popatnácté, aneb i růže v trní umí píchnout

Oblíbená série Mýty slaví další „kulatiny“ – patnáctou česky vydanou knihou, která zároveň obsahuje stý sešit! A na koho z pohádkových postav žijících mezi námi se bude tentokráte zaměřovat více, je z titulu nad slunce jasnější.

Růženka je pomalu ale jistě zpátky ve hře! A že bylo načase… Farma se otřásá v základech, poté, co Temný pán sfoukl Mýtov jako domeček z karet a na jeho základech si staví vlastní temnou čtvrť, se právě na Farmě těsnají městské mýty spolu s těmi nelidskými, a to si pište, že to není společenství úplně idylické.

Vydělat se na tom snaží různé frakce téhle nesourodé společnosti – náboženští fanatici jakýchsi „proroků Modrákových“ či Geppetto, bývalý hlavní padouch série, snažící se o vybudování politického vlivu tentokrát na „světlé straně síly“. A hlavní postava Farmy, Růženka, leží zubožená, nereagující, v sebelítosti a depresi se topící v posteli od ztráty Modráka. Toho však bylo dost a Růženka se po čase „spánku“ opět probouzí k činnosti. Ale ještě předtím si bude muset projít zajímavou retrospektivou některých kapitol vztahu se sestrou Sněhurkou, z níž získáme střípky důležitých informací (třeba to, že žít se sedmi trpaslíky fakt, holky, nechcete).

Mezitím se Frau Totenkinder dál připravuje na dost možná nejdůležitější střet své čarodejnické kariéry, na plnohodnotnou přesdržkovku s Temným. K tomu ostatně vykročila už v předchozích svazcích komiksu, především pak v čísle 14, Čarodejnicích.

Už když vezmete patnáctý svazek Mýtů do ruky, je vám jasné, že tentokrát se příběh poměrně pohne. Více než čtvrtisícovka stran je ve světě komiksu stále spíše výjimkou. Willingham však moc dobře ví, co všechno je potřeba odvyprávět. Zatímco v první polovině se restartuje Růženka, druhá se soustředí na konflikt dvou mocných magických bytostí, a věřte mi, na stránkách komiksů mnoho impozantnějších soubojů rozhodně nebylo. Totenkinder i Temný si nic nedarují a tahají z klobouku jedno kouzlo za druhým.

Tempo i napětí (eskaluje také jedna z dílčích linií, Krásčino těhotenství) patnácté knihy jsou utržené ze řetězu a není vůbec těžké Růženku zhltnout na posezení, Mýty tak znovu potvrzují, že patří mezi nejlepší komiksové čtivo pro dospělé, jež v tuzemsku vychází.

A jako oslava stého sešitu jsou součástí knihy i rozličné bonusy, mikropovídky k Palčivým otázkám celebrit, postavičky pro papírové divadélko nebo desková hra. Potěší. Ale víc by potěšilo, kdyby další díl nevyšel až za půl roku.

Mýty 15: Růženka
Scénář:
Bill Willingham
Kresba:
Mark Buckingham, Adam Hughes, Dave Johnson a další
Vydala
Crew, 2019
Počet stran:
256
Cena:
649 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď