Naruto na svém příběhovém vrcholu

31 svazků a stejně vás tahle série dokáže naprosto překvapit.

Nebudu vám lhát… na tenhle svazek jsem se těšil víc než obvykle. Po minulé potyčce, kde se konečně po delší době ukázala v akci nějakou dobu přehlížená Sakura Haruno, jsem byl opravdu našponován, jakým způsobem se tento příběhový úsek dokončí. A Masaši Kišimoto využil všechny své silné stránky a naservíroval nám jeden z nejlepších svazků vůbec.

 
Důvodů je hned několik. Největším kladem je však naprosto perfektní rozfázování příběhu, který má jak strhující začátek, tak zajímavou mezihru a dojemné vyvrcholení se sladkou tečkou na závěr. Mangy obvykle trpí svou délkou a předlouze natahovaným tempem, ovšem tenhle svazek uzavřel jednu větší kapitolu, posunul několik postav kupředu a ještě rozehrál hru na příští představení. A to se v japonských svazcích tak často nevidí. Úžasná práce s gradací a kompozicí vyprávěného příběhu!

 
Sakura s babčou Čijo se v úvodních kapitolách pokouší zneškodnit loutkového génia, který tasí jednu smrtící techniku za druhou a je radostí se touhle akční pasáží prokousávat. Techniky se sráží ve víru napjaté atmosféry, strachu ze smrti a naléhavosti celé situace. Jde skutečně o boj, kde jde o životy, a důležitost celého konfliktu je nadmíru jasná. To vše v naprosto parádní kresbě, která zakrývá veškeré nejistoty, které autor běžně mívá, a podtrhuje svou přesnou a zbytečně nekomplikovanou linkou podstatu celého boje. A co víc, i tady dokáže překvapit nejedním zvratem.

 
Prostřední část vrací do hry všechen dostupný ansábl a akční jednohubka plná psychologie a rychlého tempa jen vyeskaluje do neskutečně napínavého vyvrcholení, které ve vás v poslední části rozproudí kolotoč emocí. Dojemné momenty plné patosu a přátelství ale výjimečně fungují na jedničku a vyřčená moudra dopadají na úrodnou půdu. Obětování sebe sama pro záchranu druhých hraje prim a skutečně se jedná o velmi silné momenty, které ve vás budou ještě nějakou dobu po přečtení rezonovat. A i tady celou situaci nádherně doplňuje jemná kresba, která ve své jednoduchosti dotváří potřebnou atmosféru a zvládá podepřít jakoukoliv situaci.

 
No, a aby toho nebylo málo, tak se na posledních stránkách pomaloučku odhaluje budoucí zápletka, která už teď dokáže plnohodnotně navnadit. Nemohu si odpustit lehké přirovnání ke čtvrtému Potterovi, kde jsem u scény na hřbitově měl podobné pocity. Zkrátka cítíte tu velkou změnu pro celou sérii, což platí i pro její budoucí směr. Pokud bude v dalších svazcích Naruto čelit podobnému přechodu do temnějšího tónu a na první pohled bezvýchodné situaci – jsem jedině pro!

 
Nejnovější díl se dá s přehledem zařadit mezi ty vůbec nejpovedenější kousky, které tahle série vyplodila. Tak uvidíme, jak dlouho jí tahle kvalita vydrží.

 

 

Naruto 31: Svěřený sen
Autor: Masaši Kišimoto
Překlad: Jan Horgoš
Vydal: Crew, 2017
Počet stran: 192
Cena: 189 Kč

 

Hodnocení: 90 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď