Akta Julián: Muž, který (opět) věděl příliš mnoho

Lang Reilly mohl vést v klidu svoji právní praxi a pomáhat movitým zločincům ve zmírňování jejich trestů za hospodářskou kriminalitu. Mohl mít kupu peněz, konexí a starat se pouze o to, ve které luxusní restauraci povečeří. Bohužel, měl smůlu a byl ve špatný čas na špatném místě. A tak se už podruhé v krátké době musí bát o svůj život a řešit záhadu, jejíž kořeny sahají hluboko do minulosti – až k římskému císaři Juliánovi.

Věci, které měly zůstat skryty

S Langem Reillym, sympaťákem z autorské dílny Gregga Loomise, jsme se mohli seznámit už v knize s názvem Případ Pegasus. Dozvěděli jsme se, že Lang býval agentem tajné služby se speciálním výcvikem. Je tedy jasné, že ovládá bojové techniky, střelbu a oplývá slušnou fyzickou kondicí. Kromě toho se však může spolehnout i na několik starých známých, kteří dokáží vyslídit téměř vše, po čem srdce agenta ve výslužbě zatouží.

Bohužel se však tento chlapík připletl pod nohy všemocné celosvětové organizaci, která střežila tajemství ukryté v obrazu starého mistra. Lang, i díky své zálibě v latině, toto mystérium rozkryl, a ještě úspěšně vyhrál bitvu o svůj život. Díky tomu se stal ředitelem nadace financované právě onou tajnou organizací s téměř neomezenými zdroji peněz a vlastním tryskáčem; co by člověk neudělal, aby se skandální tajemství nedostalo na veřejnost, že? A jako bonus ještě sbalil svoji bývalou kolegyni, stále aktivní německou agentku Gurt.

Tím však trable pana Reillyho ani zdaleka nekončí. Ve druhé knize série s názvem Akta Julián se opět ocitne ve špatný čas na špatném místě. Slíbí totiž pomoc dceři svého bývalého kolegy, kterému dluží za záchranu života. Jak se ukáže, její otec pracoval na knize o jednom z významných nacistů, a to ho stálo život. A do této hry se nyní přimíchá i Lang, čímž se ocitá v ohrožení života i on. Podaří se mu zjistit, co měli společného nacisté, římský císař Julián a papež ve Vatikánu?

Akta Julián je možné přirovnat k populárním románům Dana Browna. Hlavní hrdina má na dosah tajemství, které může změnit učebnice dějepisu a zbourat některá náboženská dogmata, což samozřejmě strážci tohoto tajemství nemohou nechat být. A přestože Loomisovy knihy už navždy z principu zůstanou „pouhými“ klony Brownových děl, úroveň zpracování a mistrné zápletky je kvalitativně staví na stejnou úroveň. Navíc knihy podobného ražení na českém trhu nejsou poslední dobou příliš k mání, proto jsou Akta Julián pro české „záhadology“ rozhodně zajímavou volbou.

 

Chvíli tady, chvíli tam

Je jasné, že odhalit prastaré tajemství vyžaduje spoustu cestování. V Aktech Julián se sice Lang tolik nenacestuje jako v předchozí knize, ale i tak ho čeká pěkná honička – projet Španělsko, USA, Francii a Itálii rvát se o vlastní život, prolézat jeskyně, vloupávat se do zabezpečených objektů, být dobrým partnerem a aktivním právníkem, to už je řádná fuška.

V průběhu děje se čtenáři rozhodně nudit nebudou. Budou napjatě sledovat, jak se krůček po krůčku hlavní hrdina a jeho partnerka přibližují k řešení záhady. Bohužel, řešení některých postupných kroků závisí často na náhodě nebo je výsledkem situace, do které autor dvojici poměrně okatě vmanévruje; na druhou stranu část odhalení se podaří jen díky Langově brilantní schopnosti spojovat zdánlivě nesouvisející věci, takže na konci knihy celý obraz poskládaný z drobných střípků dává dokonalý smysl. Navíc v ději číhá jeden velmi zásadní dějový zvrat (ano, zůstanu pouze u tohoto strohého konstatování, neboť pro vývoj celého příběhu má vskutku zásadní význam).

Děj odehrávající se v současnosti je protknut krátkými fragmenty událostí z minulosti, ve kterých je ústřední postavou onen tajemný nacista, o kterém měla vzniknout kniha, kvůli které se vraždilo. To vše pomáhá ještě více „učesat“ děj a přidat čtenáři pár drobných detailů, které by hlavní hrdina jen těžko vyčmuchal.

Celý příběh čtenáře připravuje na závěrečné odhalení. Napětí stoupá, počet otázek vzrůstá a očekávání, co bude tím bombastickým odhalením také. Konec je však dost neurčitý, takže o pravém smyslu Langova objevu nakonec bude možné pouze spekulovat. Pokud budu parafrázovat jednu oblíbenou večerníčkovou postavu: „Ta záhada je MOC záhadná!“

Osvěžujícím prvkem, kterému se rozhodl dát ve druhém díle série Gregg Loomis mnohem více prostoru, je nadsázka. Vztah Langa a Gurt je protkán úsměvnými situacemi, Langův vůz je jeden „příliš malý“ vtip, a to rozhodně není vše. Odlehčení rozhodně knize prospělo a přidává na čtivosti.

A ještě jednu věc, která knize prospěla, je třeba zdůraznit. Je jí změna překladatelky. Kateřina Niklová je v oblasti překladů již zkušenou matadorkou, a tak je celý text oproti prvnímu dílu uhlazenější a stylisticky „vymazlenější“.

 

Celkově jsou Akta Julián velmi svižnou detektivkou plnou zajímavých situací zahrnující několik poutavých zlomů v ději. Je škoda, že ve velmi dobře vystaveném příběhu si autor občas poměrně okatě vypomůže nějakou dějovou obezličkou a že závěrečné odhalení není „až tak bombastické“; to jsou v kontextu však jen drobné a tolerovatelné chyby. I přesto je příběh nadprůměrný a pokud máte rádi záhady napříč historií, nebudete zklamáni.

 

Gregg Loomis: Akta Julián (série Lang Reilly II)
Vydal: Mystery Press, 2017
Překlad: Kateřina Niklová
Obálka: Lukáš Tuma
Počet stran: 304
Cena: 299 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď