Ocelový alchymista transmutuje pořádnou kvalitu

Po úvodních dvou knihách by se člověk až začal bát, jak se dokáže autorka Hiromu Arakawa vyrovnat skvělému rozjezdu a nezazdít veškerou snahu poměrně častým natahováním, kterým trpí většina delších manga sérií. Naštěstí se však ukazuje, že příběh bratrů Elriců je koncipován jako jedno kompaktní, masivní vyprávění, a že na zbytečnosti kolem nebude vůbec čas

Dvojice sympatických hrdinů se vydává opět na cesty za Kamenem mudrců (o kterém naposled zjistili hrůzostrašnou pravdu), a do toho se poprvé setkávají s protivníky jejichž charakteristikou jsou jednotlivé lidské hříchy. Tihle Homunkulové jsou od prva počátku zajímaví, děsiví a správně tajemní, přesně jak by záporáci měli být. Do série tak přináší prvek „druhé strany“ a hra kočky s myší může v klidu odstartovat. A to se do toho zapojuje ještě Scar jakožto třetí hráč už v takhle poměrně komplikované hře, kde si každý jde svou ideologií tvrdě za svým.

Arakawa bravůrně zvládá i odkrývání komplexního světa, způsobů jak fungují autority, armáda, a hlavně se snaží prokázat, že pravdu má svým způsobem každý. Jsme teprve na počátku příběhu, a přitom stihne šokovat úmrtím, které vás svou nečekaností a surovostí dostane do kolen. Skutečně klobouk dolů, mnohdy se na významnou oběť čeká několik kapitol, ale tady máme již druhou během úvodních patnácti. A přitom nezapomíná ani na osobní motivy a rozepře mezi rodinou a přáteli. Zábavu střídá smutek, ten zase přebíjí akce a následně se strachy bojíte otočit další stránku. Nelze nic vytknout, vše šlape na maximum. Neskutečná práce.

Jak už jsem říkal minule, kresba je dost možná jediná věc, která by mohla čtenáře malinko odradit. Oválné obličeje, klasické panely, strohé a přímé linky… to vše rozhodně lahodí oku, jen si dovedu představit, že oproti experimentálnějším a divočejším kresbám (Naruto, Ghúl či Titáni) se může Ocelový alchymista v očích mnoha jevit jako „obyčejný“ titul. Tohle tvrzení je však daleko od pravdy.

Zdaleka to nejlepší, co u nás z japonských komiksů v současnosti vychází. Pár procent si člověk musí nechat na pozdější vyhrocenější části, ale vesměs jde o bezchybné čtení.

 

Hodnocení: 90%

 

Fullmetal Alchemist (Ocelový alchymista) 3 a 4

Autor: Hiromu Arakawa
Překlad: Anna Křivánková
Vydala: Crew, 2018
Počet stran: 188 + 192
Cena: 199 Kč + 199 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď