Pevnost 11/2018: Nášup hororů a novinek

Letní okurková sezóna nadobro skončila! Důkazem budiž, že nakladatelství, která přes léto odpočívala a nabírala sílu na podzimní nálož knih, začínají chrlit jeden zajímavý titul za druhým. Jak si ale z toho nepřeberného množství vybrat? Co si připsat na tohle-fakt-musím-mít seznam vánočních dárků? S tím a mnohem více poradí nové číslo Pevnosti!

Literárně úrodný podzim

S blížícím se koncem roku je stále patrnější, že si nakladatelé schovávají to nejlepší nakonec. Nevěříte? V tom případě věřte, že vás listopadová Pevnost přesvědčí o opaku!

Zpříjemňujete-li si rádi dlouhé podzimní večery s hororově laděnou knížkou v ruce, pak byste neměli minout článek Jiřího Popiolka o Temném létě Dana Simmonse. Ujíždíte-li spíše na thrillerovém žánru s hororovými prvky, tak je právě vám určen nový počin Pavla Renčína Klub vrahů, o němž se rozepsal Wojta Běhounek. Wojta svůj text navíc doplnil rozhovorem s autorem tohoto románu, s nímž si mimo jiné pokecal i o tom jaké má plány do budoucna. A do třetice všeho hororového je tady zombie antologie s názvem Noc oživlých mrtvol pro ty, kteří mají rádi poněkud kousavější typ povídek.

Avšak ani jedinci neholdující hororům si přijdou na své. Jan Nohovec představí sci-fi Dvě místa na slunci od Becky Chambers, Michal Tesáček si vzal na starost Haruki Murakamiho a jeho nový román Komturova smrt, který vypadá více než zajímavě. Martin Fajkus se mezitím juknul na antologii Kniha mečů, do níž svými povídkami přispěla taková jména jako například Robin Hobb, Ken Liu, Garth Nix nebo George R. R. Martin. Monika Dvořáková se věnuje Dračímu strážci (první díl tetralogie Kroniky Deštné divočiny) z pera Robin Hobb. A Martin Bečvář se podíval na zoubek románům Krev teče vždycky červená (Hanina Veselá) a Bakly: Hledání smrti (Miroslav Žamboch).

Co nového v kině?

Vzhledem k obálce není těžké uhodnout, jaká filmová novinka je hlavním tématem listopadové Pevnosti. Ano, nejedná se o nic jiného než o Grindelwaldovy zločiny, druhý díl Fantastických zvířat. Rozsáhlý článek bezesporu zahřeje u srdce všechny milovníky Harryho Pottera, jelikož Kateřina Stupková poukazuje mimo jiné na spojitosti mezi Fantastickými zvířaty a sérií o mladém čarodějovi s jizvou na čele. Ovšem i ti, kteří na tomto tématu až tak neujíždí, nepřijdou zkrátka a může se stát, že po přečtení budou mít chuť na Fantastická zvířata i tak vyrazit.

V kinech se také pomalu rozbíhá promítání nového pokračování Halloweenu, v němž si hlavní roli opětovně střihne ostřílená Jamie Lee Curtis. Jakub Merc využil situace a rozepsal se o několika nejznámějších a nejzdařilejších slasherech (Texaský masakr motorovou pilou, Pátek třináctého, Halloween a nechybí ani drobná zmínka o Noční můře z Elm Street). Pro fanoušky hororu je tento článek povinností! A pro ty tímto žánrem nepolíbené může posloužit jako menší edukační pomůcka k rozšíření hororových obzorů.

Recenzní sekce si tento měsíc vzala na paškál Hell Fest: Park hrůzy, Yetiho: Ledové dobrodružství, Venoma a Záhadu Silver Lake.

Novinky z komiksového a herního světa

Opomenuta samozřejmě nezůstala ani sekce zaměřená na mangu a komiks. Michal Tesáček se rozepsal o těch nejlepších hororových mangách, které lze na našem trhu sehnat – Death Note, Útok titánů, Tokijský ghúl, Bleach, Ryby a Spirála.

Z komiksové tvorby stojí za zmínku dílo s názvem Kapsy složené z několika povídek Karla Čapka. Ideální volba pro mladistvé školou povinné, kteří se většinou jen z principu vyhýbají povinné školní četbě jako čert kříži. Dále jsou připraveny recenze na Jamese Bonda, Sandmana 3 a Baltimore 3.

Pařmeni a pařmenky se zase dozvědí, jak dopadl Marvel´s Spider-man a nová dobrodružství sexy archeoložky Lary Croft s názvem Shadow of the Tomb Radier. Herní nadšenci by si také neměli nechat ujít článek Tomáše Dostála o knize Blizzard, jež se věnuje největším herním peckám této společnosti a dovoluje čtenářům nahlédnout do jejího zákulisí.

Pokud však dáváte přednost stolním hrám, pak byste neměli minout recenzi Múzy a Panství hrůzy zasazené do světa Howarda P. Lovercrafta.

V listopadovém Pevnosti si na své patrně nejvíc přijdou fanoušci hororu, ani ostatní ovšem nebudou ochuzeni a ze široké palety článků si vyberou to, co je jim blízké. Nepochybuji o tom, že řada čtenářů si díky tomuto číslu obohatí své tohle-chci-přečíst/vidět/zahrát seznamy o více než jeden titul.

A abych nezapomněla! Ani tentokrát samozřejmě nechybí příloha. Tentokrát se jedná o komiks žluté rodiny ze Spriengfieldu Simpsoráma.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď