Panter a pes ovládli komiksovou cenu Fabula Rasa! (PR)

Za cenou Fabula Rasa stojí největší česká komiksová databáze Comicsdb, která sdružuje sběratele a fanoušky a dává jim možnost hodnotit tituly, psát své názory a doporučovat (či odrazovat) čtenáře od nových komiksů. Do letošního ročníku svým názory přispělo dvě stě účastníků – a naprostá většina z nich se shodla na tom, že to nejlepší, co se na trhu objevilo, pochází z nakladatelství Crew.

Blacksad

Žánr zahraničního komiksu ovládl Blacksad. Variace na chandlerovskou drsnou školu se zvířaty v hlavní roli jednak reflektuje politické problémy minulého století (od Ku-Klux-Klanu, přes studenou válku až po drogy) – a jednak ohromuje nádhernou malbou. Ostatně, soukromé očko, černý panter Blacksad, se stal hitem už v době, kdy vycházel na pokračování v magazínu Crew… a kompletní knižní vydání si čtenáři téměř vynutili. Blacksad vyhrál nejen cenu za nejlepší kresbu (konkurenty byli španělskému Juanjovi Guarnidovi tvůrci jako Alex Maleev či Lee Bermejo) ale i v kategorii scénáře (kde to bylo opravdu tuhé – proti Juanu Diázovi Canalesovi stál kupříkladu Ed Brubaker se skvělým komiksem Criminal či Brian Azzarello, tvůrce 100 nábojů či Hellblazera) a dokonce byl oceněn i jako nejlepší kniha roku!

Ovšem velkým překvapením byla kategorie českých komiksů. Renomované tvůrce jako je Jiří Grus či Pavel Čech tentokrát předběhl Petr Kopl! Především díky úžasnému komiksu Štěky Broka Špindíry, kterým dokázal, že i Češi zvládnou napsat a nakreslit kvalitní stripovou sérii, jež se směle může měřit i s Garfieldem či Calvinem a Hobbesem. Petr Kopl má cit nejen pro vtip, ale navíc umí ten vtip i kresbou skvěle vystihnout – takže není divu, že autor získal cenu jak za scénář, tak za kresbu – a Štěky byly vyhodnoceny jako nejlepší český komiks.

„Z téhle ceny máme obzvlášť radost,“ řekl Petr Litoš z nakladatelství Crew. „Normálně totiž české autory příliš nevydáváme, není to úplně naše parketa, soustředíme se hlavně na zahraniční publikace. Ale pak se nám dostal do ruky komiks o psu Broku Špindírovi… a my s překvapením zjistili, že se u něj smějeme a pochechtáváme. A bylo rozhodnuto. Dobrý a legrační komiks je věc, kterou nemůžete odmítnout. A jsme rádi, že jsou i čtenáři toho samého názoru.“

Petr Kopl, který před tím věnoval několik svých obrazů do dražby a výdělek byl věnován na oběti povodní, si převzal cenu osobně… za tvůrce Blacksada převzalo cenu nakladatelství Crew, ale slíbilo, že jim ji přepošle.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

4 komentáře

 1. Jednu věc docela nechápu – totiž proč Crwáci tak setrvale tvrdí, že Blacksad je panter. Přímo v komiksu, nakolik si vzpomínám, kdykoli mluví sám o sobě, používá slovo “kocour” – a černý panteři je černý celý, bez bílého čumáku.

 2. kočky
  Já si říkal, že s touhle volovinou už nějak dlouho nikdo nepřišel 🙂
  No, mám taky dojem, že krtek obecný nemá na hlavě ty tři ztopořené chlupy jako Millerův krtek. Jeden by si řekl, že každý rozumně nahlédne, že je jakýsi rozdíl mezi kresebnou stylizací a taxonomií, a půjde dělat něco užitečného, ale to ne.
  Takže ještě jednou, po umtadvacáté.
  Píšeme sem tam kocour a sem tam panter, jak se nám zlíbí a hodí. I ve francouzských podkladech na komiksových webech a jinde se to střídá, nikdo v tom nemá nějak extra jasno, jestli je to kocour nebo panter, asi je to každému šmafu; a nenarazil jsem na to, že by se k tomu nějak vyjádřili sami autoři; kromě ČR se tou koninou patrně nikdo nezabývá. 🙂

 3. Jen on sám o sobě mluví jako o kocourovi.
  Jinak černý panter je docela zavádějící pojem. Jedná se o melanicky zbarvené jedince z více druhů velkých koček. Počínaje pumou, přes jaguára a levharta. osobně se domnívám že jde o melanickou formu Panthera pardus orientalis. 🙂

 4. rip: Promiň, že to beru tak vážně… Ty jsi, nepletu-li se, psář; jenže já jsem kočkomil. Tudíž právě to, že Blacksad není žádný černošský chuligán (sakra, jak jedním slovem říct “afroamerická odrůda skinheada z dob dřív, než bylo slovo skinhead pro moderního nácka zavedeno”?), nýbrž obyčejný domácký kocour, který se v okamžiku potřeby změní z mazlíčka ve vražednou smršť, přijde na celém tom ezopovském podobenství roztomilé… Že celý ten komiks je skvělý, na tom tahle drobnost už tak moc nemění. Howgh.

Zanechat odpověď