Paper Girls kniha druhá: Holky od novin tentokrát méně chaotické, ale o to víc dívčí

Máca, Tiffany, Erin a KJ, dvanáctileté kolportérky Clevlandského strážce, už dávno nebrázdí silničky v okolí jejich rodného Kamenitého potoka a nerozvážejí předplatitelům výtisky místních novin. Když se pod vedením scénáristy Briana K.Voughana připletly v první knize oceňované série do mezigenerační války cestovatelů v čase, opustily rok 1988 a po všemožných šílených eskapádách skončily až v apokalyptickém světě roku 2016. A to se spoustou nezodpovězených otázek (stejně jako čtenář). Na některé z nich jim snad odpoví kniha druhá, kterou nedávno vydalo nakladatelství CREW ve skvělém překladu Michaela Taliána.

První polovina druhé knihy se odehrává v pravěku, kam děvčata utekla z roku 2016. Zde MacKenzie potká mladou lovkyni, která se svým novorozeným synem prchá před lovci, kteří se jí ho snaží vzít. Dívky se rozhodnou pravěké ženě pomoct. Boj o život téhle nesourodé partičky se zamotá ještě více, když se Máca a KJ ztratí a v nedalekém pralese ztroskotá další ze strojů času. Tahle část příběhu je hodně zamotaná a akční, nicméně odpovědí na již položené otázky se v ní čtenář ani dívky nedočkají. K tomu dojde až v druhé části knihy, v níž se naše hrdinky dostanou do Silvestrovského večera na přelomu roku 1999. Ani tady není nouze o akční scény a podivná setkání, zvláště pro to, že při útěku z pravěku skončí Tiffany v jiné části městečka (ano, stále se nalézáme na území Kamenitého potoka) než její družky. Právě zde totiž děvčata potkají stárnoucí autorku komiksových stripů Charlotte. Díky ní se mladé kolportérky dozví mnohem více o konfliktu generací a také jak funguje cestování časem.  Přesto všechno zbude prostor i na taková témata jako je sexuální orientace některých hrdinek nebo první menstruace. Závěr knihy pak přináší další z divokých cliffhangerů, kterých má Vaughan ve svém scénáristickém rukávu nepřeberné množství. Čtenáři pak nezbude než tiše doufat, že se všechny dějové linie uzavřou a všechny nezodpovězené otázky budou zodpovězeny v závěrečné třetí knize.

Vyvážená kresba Cliffa Chianga a syté pastelové barvy Matta Wilsona lahodí oku a poskytují tak čtenáři pěkný estetický zážitek.

Paper Girls 2. jsou povedeným druhým dílem který, rozvíjí jak samotný příběh, tak i vztahy hlavních postav (včetně jejich alternativních budoucností) v dechberoucím tempu, a dávají tušit, že závěr téhle trilogie bude jistě epický.

Paper Girls, kniha druhá

Scénář: Brian K. Vaughan

Kresba: Cliff Chiang

Překlad: Michael Talián

Vydala: Crew, 2022

Počet stran: 252

Vazba: brožovaná s chlopněmi

Cena: 599 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď