Parchanti z Jihu – Návrat domů: Kostelní vitráž, do které Jason Aaron praštil baseballovou pálkou

My, kteří čteme Parchanty z Jihu od začátku, víme, že Earl Tubb, který přijel do svého rodného města srovnat pozůstalost po otci, šlápl na kuří oko trenérovi místního fotbalového týmu Runnin‘ Rebs. A že jeho střetnutí s trenérem Bossem skončilo Tubbovou smrtí víme také. S napětím jsme očekávali, že když se na konci prvního dílu na scéně objevila zatím bezejmenná mariňačka, dojde v druhém svazku k vyřizování účtů. Bylo totiž jasné, že jde o Tubbovu dceru. Druhým dílem nám však Aaron trošku podrazil nohy, protože svazek s podtitulem Za trochu krve byl především retrospektivním vyprávěním o dosavadním životě trenéra Bosse. Zároveň jsme se seznámili se životní poutí nadějného hráče Runnin‘ Rebs Bouchače, kterého k sobě Boss připoutal tak silně, že jedinou cestou ze začarovaného kruhu ven byla pro tohoto trenérova nepostradatelného asistenta sebevražda. Ovšem k zúčtování mezi Tubbovou dcerou Bert a trenérem ani teď nedošlo. S velkou nadějí jsme se tedy upínali k třetímu svazku. Vždyť podtitul Návrat domů zněl více než slibně. I tentokrát však scénárista, který miluje svůj rodný Jih, vrazil našim očekáváním pár ran na solar. Není žádným spojlerem, když rovnou napíšu, že ani v tomto díle se střetu mezi Beth a Bossem nedočkáme. To však vůbec nevadí.

Jih je děsivější. Spirituálnější. Nenávistnější. Krásnější. Zjizvenéjší.“ (Z Aaronovy předmluvy k prvnímu dílu série)

Tým  Runnin‘ Rebs se vrací po dlouhé šňůře zápasů domů a čeká ho nejdůležitější zápas sezóny. Celá kniha začíná pro trenéra Bosse opravdu dost špatně. Trenérův poradce leží s prostřelenou hlavou ve své kanceláři a Ulees musí vyřešit, koho dosadí na jeho místo. Vždyť velký zápas se blíží a na něj jakožto na trenéra je vyvíjen obrovský tlak.

Přestože je Návrat domů v podstatě jen Aaronovým přešlapováním na místě, pokusil se nás díky dílčí zápletce s mrtvým Bouchačem a nejdůležitějším zápasem sezóny seznámit s dalšími obyvateli Craw County. Hned v deváté kapitole je to šerif Hardy, který byl v mládí také skvělým hráčem, jemuž trenér Boss zásadně změnil kariéru. Ovšem nejdůležitější postavou tohoto dílu je Esaw Goings, rabiát, jehož Boss po Bouchačově smrti povýšil na post zástupce. Jenže Goings záhy zjistí, že vymyslet pořádnou taktiku, se kterou by porazili nejdrsnějšího dosavadního soupeře Runnin‘ Rebs, není žádná sranda. O tom vypráví desátá kapitola. V ní také poprvé narazíme na to, co Aaron nazývá Spirituální Jih. Víra je totiž jednou z věcí, kterou je Jih pověstný. Tedy vírou myslí Aaron především křesťanství ve své nejfanatičtější podobě. To je v Craw County zastoupeno Přesvatou církví boží Piney Woods. Jí a jejímu jáhnovi je věnována jedenáctá kapitola. Ta může na první pohled působit jako zbytečná vata, ale já věřím, že jáhen Boone bude hrát v následujících dílech mnohem větší roli. Ve dvanácté kapitole se vracíme díky chlapci Tadovi k Tubbově dějové linii, (na scénáři této kapitoly pracoval Aaronův dvorní kreslíř Jason Latour a kresby se tentokrát ujal Chris Brunner), abychom kapitole třinácté sledovali fotbalový zápas, ke kterému doposud všechno směřovalo. Teprve v závěrečné kapitole znovu přichází na scénu Bret. Tedy nepřichází, ale přijíždí. A že se u svých nových sousedů v Craw County nezapíše jako diplomat, to se dalo čekat. Velké finále se ovšem ani tentokrát nekoná.

Pokud bych měl tento díl nějak hodnotit, tak je malinko slabší, než předchozí dvě knihy. Děj v podstatě nijak moc neposouvá, ale o to více v něm získávají prostor další občané Craw County. Nezbývá než doufat, že v závěrečném finále budou také hrát výraznější role. Jinak by totiž byl Návrat domů jen pěknou kostelní vitráží plnou sice zajímavých, ale vlastně zcela zbytečných postav. Snad ty střípky Aaron smysluplně poskládá. Já mu věřím.

Kromě tradičního skicáře a galerie obálek, z nichž zaujme alternativní obálka pro Charitativní vydání zobrazující psa trhajícího na cáry jižanskou vlajku, je součástí knihy zamyšlení kreslíře Jasona Latoura nad vztahem Jižanů k rebelské vlajce. Zároveň je tato esej jakýmsi vhledem do historie Konfederace.

PARCHANTI Z JIHU #3: NÁVRAT DOMŮ
SCÉNÁŘ: JASON AARON
KRESBA: JASON LATOUR
PŘELOŽIL: RICHARD PODANÝ
VYDAL: CREW, 2022
STRAN: 160
CENA: 549 KORUN

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď