Perverzní Páprda: Komiksová groteska nevhodná ke googlení

Je to pták? Je to letadlo? Je to kosmonaut? Je to detektiv? Je to Superman? Je to Tarzan? Je to Darth Vader? Je to Bůh? Je to Ježíš? Ne! Je to vše dohromady! Ale hlavně je to nechutným chlapík v baloňáku, který rád ukazuje co má pod ním. A když myslím ukazuje, tak myslím tam dole. Naštěstí pro všechny zúčastněné předvádí jen svůj odporný… smysl pro humor!

Instantní bizarnost v baloňáku

Přestože název může ve většině lidí vyvolat představu, že se jedná o dílo hrubozrnné vulgární pornografie, opak je pravdou. Ve skutečnosti se vše často zvrhne v šaškárnu, bláznivinu gigantických rozměrů, protože stařík v signifikantním baloňáku není sexuální maniak nebo psychopat, chce jen dělat sprosté, nevkusné a obscénní vtipy dohnané až na samotnou hranici vkusu a mnohdy za ní. Marcel Gotlib vytvořil Perverzního páprdu jako ventil pro svobodnou tvorbu. Měl už dost „vykecávání se v textu“ a potřeboval sebevyjádření bez cenzury. Vytvořil tak gagy v surovém stavu, kombinující němou grotesku s brutální přímočarostí a tvrdostí. V mnohých stripech postavy mluví jen gesty nebo zvuky. Je zde znát obrovský cit pro situační komiku, absurdní, černý až cynický humor. Postavy mají propracovanou mimiku a každá scéna je zaplněna neuvěřitelným množstvím detailů. Vše je podtrženo dynamickou kresbou, i když to vypadá, že se na obrázku nic neděje. Autor se s oblibou navážel do celebrit, skutečných i vymyšlených, a opravdu nic mu nebylo svaté. V tom je ono podivné a nechutné kouzlo chrchlajícího a pomočujícího se rádoby bezdomovce. Ve své době ve Francii, a posléze i u nás, vzbudil žádanou kontroverzní pozornost. Z tehdejšího úhlu pohledu oprávněně. Nekorektní humor, který nezná mezí, měl za úkol šokovat. Můžeme namítnout, že v dnešní době je již tato forma zábavy zcela nepřípustná a mimo, ale nostalgie a vzpomínkový optimismus je zde zcela na místě.

Perverzní dárek nejen perverzním čtenářům

Poprvé mohli čeští čtenáři na tohohle „chlapíka“ narazit před čtvrt stoletím na stránkách časopisu CREW. V dobách, kdy byl u nás zahraniční komiks stále ještě sprosté slovo, se tenhle úkaz objevil vedle Tank Girl, Hellboye, Sláina, Sinistera&Dextera, Judge Dredda, Loba a prvních krátkých příběhů Sin City uváděných v mladém začínajícím nakladatelství. A letos, u příležitosti oslav 25. narozenin nakladatelství CREW, se sen pro některé stává skutečností pro všechny. Perverzní Páprda vychází v kompletním vydání. Je vidět, že CREW udělala knihu s velkou radostí, a nadělila sobě i čtenářům dárek ke svým narozeninám. Pevná vazba a velký „žiletkový“ formát jí rozhodně sluší. Navíc je publikace doplněna o řadu bonusů, včetně celostránkových barevných obálek, jednotlivých kolorovaných stripů a doslovem od Gérarda Viry-Babela (znalce díla Marcela Gotliba). Skalní a prehistoričtí fandové nakladatelství CREW budou jásat, noví čtenáři žasnout a nezaujatí pozorovatelé se budou divit, co je tohle dílo zač. V každém případě dokáže tenhle páprda se soplem u nosu vzbudit pozornost, ať už je jakákoliv.

Perverzní Páprda

Scénář: Marcel Gotlieb

Kresba: Marcel Gotlieb

Překlad: Richard Podaný

Vydavatel: Crew, 2022

Počet stran: 64

Vazba: pevná

Cena: 349 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď