Prokletá báseň o Krásné temnotě

Komiks, ve kterém hraje důležitou roli malá holčička, kouzelné roztomilé bytosti jako z Malenky či Palečka či Miyazakiho, zvířátka a prostředí čistého, líbezného lesa? Ne, Krásnou temnotu rozhodně nechcete dávat číst svým dětem!


A mouchy bzučely nad břichem, z jehož hnilob
dralo se černo páchnoucích
pluků larv, valících se jako černý sirob
podél těch cárů živoucích.

Pak rcete, kráso má, těm červům, kteří v šer
polibky žrát vás budou dál,
že božskou podstatu i tvar svých lásek věru,
ač dávno tlím jsem uchoval!

Jen přetěžko mohla Krásná temnota, bizarní „pohádka pro dospělé“ vzniknout jinde než ve Francii. Zemi prokletých básníků, z nichž ten dost možná nejslavnější, Charles Baudelaire, šel málem sedět za svoje opěvování zdechliny ve stejnojmenné básni, jejíž sloky jste si před několika vteřinami přečetli.
Velice záhy vám při čtení dojde, že byť Krásná temnota obsahuje mnoho pohádkových prvků – od roztomilé kresby přes černobílé postavy po jednoduché dějové linie, mladším čtenářům ji do ruky nepůjčíte, pokud nechcete každé ráno měnit pomočené prostěradlo.
Roztomilé postavičky, skřítci či malí elfové, totiž obývají tělo mrtvé dívenky, které uprostřed lesa pomalu hnije, rozkládá se a sytí červy i mouchy. A ty roztomilé postavičky taky nejsou vždycky nejčistší duše – je mezi nimi stejně závisti, narcismu, arogance, zášti a schopnosti ubližovat jiným jako kdekoliv jinde. Ale stejně tak i dobroty a ochoty, jako v případě hlavní hrdinky Aurory. Tak jako tak – ani nemrknete a máte zaděláno na Pána much, ze kterého by se i William Golding notně opotil.
Komiks Fabiena Vehlmanna a ilustrátorského manželského dua Marie Pommepuy (v tomto případě vymyslela námět a také pracovala na scénáři s Vehlmannem) a Sébastien Cosset, kteří si říkají Kerascoët podle typické jihobretaňské vesničky, v níž Pommepuy vyrůstala, si zasluhuje neuvěřitelné množství přívlastků: krásně ilustrovaný, šokující, provokativní, surrealistický, násilný, cynický, krutý, temný a přitom neuvěřitelně zábavný a působivý.
Autoři pracují s konceptem „když se má něco pokazit, tak se to pokazí“ měrou vrchovatou, zároveň čtenářům vůbec nic nevysvětlují. Kdo nebo co jsou malé bytůstky a jaký je jejich vztah k tělíčku? Byla holčička zavražděná? Domyslet si musíte i význam jednotlivých metafor, schovaných v postavách i příběhu. Ale trocha přemýšlení ještě nikoho nezabila. A stejně tak ani trochu té Krásné temnoty. Tedy kromě jedné malé dívenky, hnijící uprostřed lesů…

Krásná temnota
Námět: Marie Pommepuy
Scénář: Marie Pommepuy, Fabien Vehlmann
Kresba: Kerascoët
Vydalo: Nakladatelství Crew,. 2020
Počet stran: 112
Cena: 489 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď