Sága 9: ztráty a nálezy

Sága. Už po deváté. Velkolepá a přitom komorní. Akční, romantická, vtipná, emotivní. Space opera i fantasy. Komiks, který musíte milovat.

A jsme tady. Čerstvým českým vydáním deváté knihy komiksové série Sága jsme se dostali do bodu, kdy:

  • Jsme dohnali americký trh. Toť dobré.
  • Budeme dlouho čekat, protože tvůrci Brian Vaughan a Fiona Staplesová oznámili, že si berou nějaký ten pátek, měsíc, rok, pauzu k načerpání inspirace a sil. Toť hodně, hodně nedobré.

Mezi dvěma znepřátelenými planetami (ve zkratce: sci-fi vs fantasy) se to pořád rube hlava nehlava, ale to už nikoho pomalu ani nezajímá. Hlavní jsou Marco a Alana, Romeo a Julie tohohle světa, milenci, manželé, rodiče, kteří ukazují, že i rozdílné národy si k sobě mohou najít (pěkné blízkou) cestu. A navíc z jejich vztahu může vzejít něco výjimečného, v tomto případě malá Hazel, hlavní vypravěčka retrospektivního příběhu. Což znamená, že jen maximálně u jedné postavy můžete zhruba tušit, nakolik je v nebezpečí.

Ty ostatní jsou v něm permanentně, jak devátý svazek téhle vynikající série ukazuje měrou vrchovatou.

Jako zkušený komiksový i televizní scenárista Brian Vaughan moc dobře ví, jak pracovat s divákem či čtenářem. Kdy přidat postavu, kdy nějakou ubrat (televizní Ztracení, na kterých také dělal, přetavili úmrtí některé z hlavních postav v podstatě ve vrcholy jednotlivých sérií), kdy dát vzniknout vztahu nebo kdy vztah zahubit, kdy přidat akci, kdy humor, kdy romantiku, kdy zakončit díl nervydrásajícím cliffhangerem. S precizní ilustrátorkou, jakou je Fiona Staplesová, za zády, tak může vesele tvořit jeden z nejlepších komiksů současnosti.

A tak po spíše klidnějších dílech, ve kterých relativní bezpečí dávalo možnost ustálit nebo zakořenit vztahy, přichází další vlnobití. Paradoxně v momentě, kdy řešení bylo skoro na dosah. Naštěstí je Vaughan natolik zručný, že nepřekročí tenkou hranici mezi emotivním dramatem a laciným emočním zneužíváním, ke kterému mohla tahle kniha snadno sklouznout. Přesto: nějaké ty emoce u Ságy po devíti knihách už nejspíš nikoho nepřekvapí, ale tohle byla doslova petarda.

Sága 9
Scénář: Brian K. Vaughan
Kresba: Fiona Staplesová
Vydal: BB Art, 2019
Počet stran: 152
Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď