Sága popáté aneb Rodina je základ

Nekonečná válka pokračuje a s ní i hon na Marka a Alanu, Romea a Julii tohohle konfliktu, kteří dokazují, že znesvářené národy spolu umí i moc dobře vycházet.

Tedy, moc dobře. Tak jako každý vztah, i ten Marka a Alany tu a tam prochází krizí (muži jsou z Marsu a ženy z Venuše… nebo spíš z Pevniny a Girlandu, abychom byli v kontextu příběhu), což v minulé knize vedlo k drobnému rozdělení. A tak není divu, že pátá kniha téhle populární série takřka začíná (nejprve si můžete prohlédnout několik obrázků z historie této hrozivé války) tím, že Marko svou životní lásku a s ní i dceru Hazel nahání napříč vesmírem, zatímco něžnější část rodiny se strachuje, co s ní provede jejich únosce Dengo, muž z jednoho z vedlejších světů, který byl zatažen do války. Muž, který ztratil všechno a má v plánu se pomstít – i za cenu toho, že ublíží nevinným.

Někde jinde se trojice dívek a žen a jedna kočka upozorňující na lhaní snaží získat dračí semeno, protože je to důležitá ingredience k sestavení léku pro umírajícího nájemného zabijáka jménem Vůle.

Může se zdát, že v páté knize Ságy scénárista Brian K. Vaughan trochu zdržuje – ale dělá to náramně. Všechny ty postavy, které jsme si tak snadno zamilovali (a že jich je!), si totiž dokonale vodí jako na špagátku – přesně tam, kam potřebuje. Provádí je dalšími a dalšími pestrobarevnými světy, dílčími zápletkami, dějovými zvraty a seznamováním se s novými postavami a dělá to tak dobře, že vám ani malinko nevadí, že se hlavní děj neposouvá mnoho dopředu, jako spíše do stran.

Vaughan přitom zase a znovu dokazuje, jak dobrým je scénáristou. Tvůrčí psaní jako ze škatulky – někdy až moc. Akce přijde vždy v ten správný moment, stejně tak i nějaký ten cliffhanger nebo prohlášení ve smyslu: „A v tu chvíli ještě nevěděli, že se všechno brzy fakt pokazí…“. A když si myslíte, že vás nic nepřekvapí, přijde nějaká úchylnost, originální postava nebo nápad, který přesně tohle udělá.

Samozřejmě, komiks není médium jenom scénáristů – bez nápadité a příhodné ilustrace, která by příběh podtrhla a vdechla do něj život (jakkoliv otřepaná floskule tohle je), by se Sága nemohla dostat na vrchol těch nejlepších komiksů současnosti. Ale ona na něm je – a to proto, že Fiona Staplesová dokáže s Vaughanem skvěle držet basu.

Což nakonec sami moc dobře víte, pokud jste četli předchozí díly.

 

Brian K. Vaughan: Sága 5
Vydal: BB art, 2017
Kresba: Fiona Staples
Počet stran: 152
Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď