Černá palice útočí!

Tak se nám tu rozjíždí další, na první pohled velice zajímavá série, vážení. Superhrdinská, ale přeci jen docela jiná, tak, jak to ostatně máme rádi už od dob Mooreových Watchmenů. A podepsaná zajímavým tvůrčím jménem.

S Jeffem Lemirem jsme zatím neměli mnoho šancí se potkat (tu a tam nějaký kratší scénář v rámci Ligy Spravedlnosti či nedávno její americké pobočky), tento kanadský scénárista a příležitostně i kreslíř se postupně vypracovává do sestavy těch nejpoutavějších jmen současného západního komiksu a již se stihl probojovat i do obou hlavních komiksových vydavatelství. Především série jako Sweeth Tooth nebo Essex County dokazují, že naprosto zaslouženě. Snad se v budoucnosti dočkáme třeba i jich, nebo některých z mnoha dalších.

Ale teď tu máme Černou palici, prozatím jeden z Lemirových nejslavnějších hitů. V něm sice navštěvuje „Mekku“ komiksového světa – superhrdinský žánr, ale nebyl by to tvůrce Lemirova ražení, kdyby se jej zhostil v tom klasickém slova smyslu. Naopak, místo aby naplňoval žánrová pravidélka a postupy, v podstatě se jim vysmívá a vytváří zcela zřejmou dekonstrukci (což je mnohem trefnější termín než ve spojitosti s komiksem často používaná „parodie“), tak jak ji nejlíp známe od Alana Moorea (Strážci, Liga výjimečných).

Je přitom velice rychle zřejmé, kterému období chtěl Lemire vzdát hold. Stačí se jen podívat na hlavní protagonisty komiksu – Valda Darda, Barbufoun, plukovník René Bizár, Zlatuška Zlatonoška, Madam Vážka či Robotela – a hlavně jejich superhrdinské kariéry, a je vám nad slunce jasnější, že tady jsme ve starých zlatých časech komiksu (pozdní třicátá léta až zhruba padesátky). Darda si bere dost z Kapitána Ameriky, Barbufoun je jasná aluze na Martian Manhuntera, jisté náležitosti Zlatušky připomenou Kapitána Marvela (toho od DC, kterému se dneska říká hlavně Shazam, a v polovině čtyřicátých let byl vůbec nejprodávanějším komiksovým hrdinou). Narážek na další hrdiny je v Černé palici však ohromná kvanta – fanoušci komiksů a lovci odkazů si v tomto komiksu jistě ohromně pošmakují.

Na rozdíl od starých komiksů však Lemire nevrhá své postavy a čtenáře od jedné fantastické bitky ke druhé. Ani zdaleka. V podstatě je nechává dělat nic…

Po jednom ze soubojů z megamocným megazáporákem jsou totiž všichni tito hrdinové (znáte to – museli se spojit, aby ho dokázali přemoci) uvězněni v jakémsi podivném městečku, jehož hranice nesmějí opustit. A tak žijí na farmě. Respektive snaží se žít. Respektive někteří se ani moc nesnaží. Po deseti letech snahy vypadat jako obyčejní lidé, vzpomínání na svá hvězdná léta a troufalých pokusů o prolomení záhadné bariéry jsou největšími konflikty této partičky ponorková nemoc a oni sami. I možná proto se někteří z nich chovají až nepřirozeně natvrdle a ignorantsky, díky čemuž je poměrně těžké si je skutečně zamilovat.

A tak se toho v první knize vlastně moc nestane. Postavy se vám představí (díky flashbackům i v dobách slávy), zjistíte, že jejich vztahy výrazně skřípou a… cliffhanger. Takže čekejte na příště, děti.

Čekáme.

 

Jeff Lemire, Dean Ormston: Černá palice – Tajemství počátků
Vydalo: Comics Centrum, 2017
Počet stran: 192
Cena: 599 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď