Šílená Harley má výpadek

Druhá kniha restartovaného DC světa s pošahanou antihrdinkou!

harley-vypadekPokud v době, kdy u nás vyšla první kniha, byla Harley relativně oblíbenou postavou, tak nyní, díky celovečernímu filmu, její oblíbenost stoupla minimálně o 200 %. Což je jedině dobře, neboť marvelovský Deadpool potřebuje konkurenci. A kdo jiný se na to hodí, než právě Harley? Druhá kniha v podání stejných scénáristů a kreslířů (dobře, i pár nových) se pokusila odvyprávět čtyři rozmanité příběhy. Tak jak to náš magůrek ustál?

Zcela upřímně… je to o třídu slabší než posledně. První příběhový úsek se zaobírá především holčičími problémy, protkanými masakrální držkovanou na bruslích, kdy detonující masážní krémy a dívčí Terminátor s vlasy Whitney Houston nejsou zdaleka tím nejbizarnějším, co se objeví. Tenhle úvodní střípeček je skutečně tím nejnormálnějším, co Výpadek nabízí. Navíc se dočkáte příjemně kratičké miniepizodky o lásce a je jasno, že kniha i tentokrát sází především na humor, humor a zase humor. Scénář tak hraje druhé housle, což ale zřejmě každý tak nějak tušil.

Jenže pak přijde na řadu další příběh, který je naprosto vytržený z kontextu (opuštěný ostrov) a hlavně v několika ohledech nedává příliš smysl (Aquaman?). A je naprosto jedno, že se údajně odehrává v budoucnosti. V tomhle vyprávění se objeví spousta narážek na Ligu Spravedlnosti, různé hrdiny a taky se zjeví sám pan J, jenže všechno je až příliš přes čáru a můj vkus to jaksi minulo. Možná to bude i proto, že konec je hrozivě stupidní a sem tam se objeví nesympatický bobr s rádoby vtipným hlodem, který ale prostě nefungoval jak v první knize, tak ani tady. Alespoň že je jeho výstupů daleko méně než posledně. Pokud se ale v dalších knihách dočkáme nějakého geniálního vysvětlení, nachystám si popel na hlavu!

Třetí a zdaleka nejdelší příběh je spojen s Power Girl, kterou u nás pravděpodobně zná jen ten nejnerdovější nerd, avšak neznalost téhle prsaté supermanky vůbec není na škodu. Jedná se rozhodně o nejlépe napsaný (nejnormálnější) příběh knihy, jelikož sem tam drží pohromadě a hlavně řeší i zajímavé otázky ohledně hrdinství a padoušství. Jasně, pořád je to velká zábava, ve které hrdinky navštíví jiné galaxie, včetně obřích létajících potravin, ale zvráceným způsobem to funguje na všech možných i nemyslitelných frontách.

No a poslední příběh je pak zdaleka nejvtipnějším a vlastně i nejpromyšlenějším, neboť se Harley zase vrací k tomu, že je postavou z komiksu a měla by s tím něco dělat. Její návštěva Comic-conu tak rozhodně pobaví, včetně desítek odkazů na různé kreslíře, DCčkovské eventy, restarty a spoustu dalších popkulturních hlášek na všechno možné. Jo, tohle byla přesně ta střelená a nekompromisní Harley, jakou mám rád. K tomu všemu pak každý sešit kreslí jiný kreslíř a kotle nápadů, různorodých stylů a hlavně spousty, ale skutečně spousty detailů a barviček vytvářejí skvělé počteníčko.

Závěrem je pak krátký bonus o zrodu Harley Quinn, který rozhodně sází především na výstižnou kresbu a závěrečnou pointu. Příliš sice nepřekvapí, neboť origin téhle postavy snad každý fanoušek zná nazpaměť, ale objeví se pár pěkných nápadů a hlavně i několik zajímavých informací z autorova úhlu pohledu na její mládí, takže ano, spolu s Comic-conem se tenhle bonus řadí k nejlepšímu.

Vzato kolem a kolem, druhá kniha nejvíce dojíždí na jistou roztříštěnost scénáře, kdy každý příběh je spíš hodně divnou epizodou ze života pošahané záporačky. Ale tam, kde první kniha nabízela tunu humoru, velkou porci násilí, krve a sprosťáren… má dvojka všeho o polovinu méně. A to je prostě škoda. Tak snad se příště naše milovaná pošahaná Harley polepší!

Harley Quinn 2: Výpadek
Scénář: Amanda Conner, Jimmy Palmotti
Kresba: Chad Charvin, John Timms, Alex Sinclair
Vydal: BBart, 2016
Počet stran: 208
Cena: 499 Kč

Hodnocení: 70 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď