Silver Surfer: Podobenství aneb když legenda k legendě sedá

Komiksů se Silver Surferem, lesklým humanoidním cestovatelem vesmírnými dálavami, v hlavní roli u nás vyšlo jako šafránu. Komiksů, pod kterým by byli podepsaní legendy žánru Stan Lee a Moebius ještě méně. Přesněji jeden. Ještě přesněji – tento.

Těm znalejším v komiksovém světě není ani jedno ze jmen hlavních tvůrců komiksu Silver Surfer: Podobenství neznámé – zatímco Stan Lee patří mezi nejstěžejnější persony superhrdinského a amerického komiksu a jedním z hlavních duchovních otců nakladatelství Marvel, Jean Giroud, známější pod svým uměleckým jménem Moebius je zapsán zase mezi nejzářivější hvězdy a legendy komiksu na druhé straně Atlantiku – především toho frankofonního.

Na první pohled si spojení těchto dvou naprosto rozdílných světů nejde ani představit. Na pohled druhý budí jenom zvídavost. Jak se tihle chlápci popasovali s rozdílnými přístupy k tvorbě, pohledu na médium jako takové? Podobenství potvrzuje oblíbené české moudro, že když se chce, tak to jde. Nebo kde je vůle, tam je cesta. Nebo tak něco.

Silver Surfer však propojení obou zdánlivě nesourodých komiksových světů – Ameriky a Evropy – ukazuje nejenom okolnostmi svého vzniku. I komiks samotný vyzařuje prvky obojího. Leeho nadstandardně vrstevnatý scénář s prvky filozofie a religionistiky a politiky připomíná tvorbu Evropanů, Moebiova kresba zase „smrdí“ Amerikou.

Norrin Radd, chlapík mnohem více známý jako Silver Surfer, žije v ústraní víceméně jako houmlesák. Jeho inkognito však nevydrží napořád, v momentě, kdy se nad New Yorkem objeví ohromná postava vesmírného dobyvatele Galactuse, rozhodne se Surfer, bývalý Galactusův vazal, zase jednou zachraňovat Zemi. Galactus sice slíbil, že na lidstvo nezaútočí, vymyslel však vyčůraný plán – když se lidem vyjeví jako bůh, zničí se v jeho jménu sami.

Oproti Marvelovskému standardu Leeho příběh neoplývá takovou dynamikou, akce nestřídá akci, scénář si místo toho hraje s vážnějšími tóny a hlubinami. Nečekejte však náročné filozofie a komplikované metafory – ústřední téma je uchopitelné a pojmenovatelné snadno: co všechno jsou (si) schopni lidé dělat pro víru? A při alespoň střípkovitém vědomí naší historie plné krvavých náboženských bojů je vám jasné, že je Leeho a Moebiův komiks ještě mírumilovný, navrch s optimistickým a humanistickým vyzněním.

Nakladatelství Crew nám připravilo krásné vydání téhle dvousešitové výjimečnosti – ve větším formátu a s bohatým bonusovým materiálem – ve kterém Moebius popisuje svůj přístup ke kresbě tohohle příběhu, který se sice nezapsal mezi nejvýznamnější komiksová dílka, ale rozhodně patří mezi ty v kategorii „vysoce zajímavé“. A to nejen okolnostmi svého vzniku.

Silver Surfer: Podobenství

Scénář: Stan Lee

Kresba: Moebius

Vydala: CREW, 2021

Počet stran: 88

Cena: 499 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď