Pistolníkova cesta k Temné věži začíná jeho zrozením. A Stephen King přikyvuje.

Temná věž Stephena Kinga je v dnešní době již fenoménem a zároveň základním stavebním kamenem Kingova díla. A s tím, jak se tento fenomén rozrůstá a buduje si vlastní mytologii, začíná pronikat i do dalších médií. Komiksové zpracování bylo proto naprosto logickým a nejspíše i nevyhnutelným krokem. Hlavní otázkou tohohle zpracování Temné věže zůstává, zda našli tvůrci odvahu pustit se mimo vyšlapané cestičky?

Temná věž je bezesporu legendární literární dílo. S tímto konstatováním se s literárním zpracováním víceméně rozloučíme, protože v téhle recenzi se chceme věnovat komiksovému zpracování Kingova díla z dílny Marvelu. Scénáře se ujal Peter David, který je známý především díky svým superhrdinským komiksům (byť s puncem originality) společně se specialistkou na Středosvět Robin Furthovou. King při tom nad touto dvojkou držel ochrannou ruku, čímž čtenář získává jistotu, že reálie zůstanou zachovány a mělo by to stát za to.

Čím méně víte, tím lépe

První díl série s podtitulem Zrození pistolníka si ale mnohem více užijí čtenáři, kteří literární předlohu neznají. O filmu se nebavíme, ten by radši neznal téměř nikdo…

Znalci najdou převyprávění částí z Pistolníka a Čaroděje a skla. V podstatě se nedozví nic nového a šokujícího, a ve srovnání možností čirého textu s obrázky s bublinami nemá komiks šanci vyjít jako vítěz z mnoha důvodů – ať už jde o prvotní šok při seznámení s tématem přes styl vyprávění… Ne, u Zrození pistolníka je třeba oprostit se od předsudků, jen tak si tuhle knihu užijete.

Pokud ale dokážete na tenhle komiks koukat očima nezaujatého čtenáře, budete náramně překvapeni. Už na první pohled slibuje tahle kniha velký zážitek a očekávání dokáže naplnit. V ruce působí kniha monumentálně, příjemně tíží a všichni jsou na stejné startovní čáře – nikdo netuší, co se odehraje.

Příběh, ve kterém se Roland, mladý muž, který si na počátku všeho musí zasloužit své zbraně aby dosáhl dospělosti, setkává se svojí osudovou láskou a je nucen čelit mnoha protivenstvím osudu, má mnoho hlubokých momentů, několik zvratů, akci i romanci. V rámci komiksu je to vcelku nadstandard, který v pojetí válcuje většinu superhrdinských konzumních knih a dá se směle zařadit mezi artové čtivo s hlubším smyslem než pouhá zábava.

Temná věž v temných tónech

Vizuální tvář dalo Zrození pistolníka duo Jae Lee a Richard Isanove, tedy kreslíř a kolorista. Lee vsází především na svoji figurální kresbu: dokáže zasadit postavu do centra panelu tak, že strhne veškerou pozornost na sebe. Velké množství detailů a živě působící kresba dokážou nabídnout zase trochu jiné výrazové prvky než textové vyprávění. Velmi působivé jsou panely jimž vévodí pouze obličej nebo třeba jen jeho část; stránky rozdělené na několik úzkých panelů zachycujících pouze výraz tváře nebo jen čistě očí jsou as tím vizuálně nejvýraznějším co kniha nabízí. Ne že by celostránkové ilustrace jakkoliv zaostávaly, to ani omylem.

V souvislosti s kresbou je zajímavá ještě jedna věc: pozadí. Jednotlivé panely mají často velmi chudé pozadí, čehož si díky působivým figurám mnohdy ani nevšimnete. I tak to ovšem na působivosti neubírá vůbec nic, naopak to podtrhuje sílu kresby jako takové.

K tomu přidejte zajímavé barevné schéma. Většina dvoustran má totiž jednotné barevné ladění, což je možné právě díky pozadím. Barvy obecně jsou temnější, matné, působí ponuře a dodávají příběhu těžkosti, pádnosti.

Tahle kombinace vypráví příběh o přerodu mladého muže v člověka, který musí naslouchat svým povinnostem, řídit se rozumem a najednou má o co bojovat i co ztratit. Příběh o muži, který se má stát hrdinou…

Cesta známá vyšlapaná

Abychom ale nezapomněli na tu zásadní otázku: ne, Zrození pistolníka je více než cokoliv jiného sázka na jistotu. Na čtenáře neznalého předlohy zapůsobí příběhem i kresbou, ale vy ostatní se budete muset spokojit s konstatováním, že těch pár naznačených nebo nevyřčených událostí ztvárněných v knize není žádný velký odvaz a i kreslíř se držel v experimentování dost zkrátka.

Zrození pistolníka plní svoji roli a důstojně odvypráví příběh, který byl zamýšlen. Neurazí, nejspíš ovšem ani nenadchne. Tahle zásadní věc si zkrátka zasloužila zajít trochu dál, a to i přesto, že sám Stephen King byl spokojen.

Zrození pistolníka (Temná věž 1.)

Scénář: Peter Davis, Robin Furthová, Stephen King

Kresba: Jae Lee, Richard Isanove

Překlad: Linda Bartošková

Vydala: Crew, 2016

Počet stran: 240

Vazba: pevná s přebalem

Cena: 489 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď