Skalpy před branami finále

Tak se nám jedna další ze skvostných komiksových sérií blíží ke svému konci. Skalpy. Temná neo-noirová kriminálka a gangsterka z prostředí indiánské rezervace, která zase a znovu dokazuje, jak má vypadat komiks pro dospělé současnosti.

Deváté, předposlední Skalpy s podtitulem „Zatni pěsti“ nepřináší mnoho překvapení (ale nebojte, nějaká přeci jen…). Postavy téhle série už jsou totiž na šachovnici rozmístěné tak dlouho a tak dobře, že teď jedou, bojují, smějí se, pláčou, umírají anebo se vnitřně mění už tak nějak ze setrvačnosti – jejich současné činy jsou povětšinou následkem příčin činů dávno vykonaných.

Je to však cítit ve vzduchu. Jako závan kouře plamene, který brzy zachvátí celý les. Konec se blíží. Boj o nadvládu nad rezervací Prérijní růže jde do finále. A jak už nás Jason Aaron v téhle sérii učí, v životě můžete vždycky klesnout ještě níž, než kde se nacházíte.

Na předfinální díl jsou přitom deváté Skalpy nebývale akční – snad je to dáno tím, že si Aaron uvědomil, kolik dílčích linií musí ještě uzavřít, a tak nastavil poměrně překotné tempo, někdy dokonce ku škodě samotnému vyprávění, které by si na některých místech zasloužilo trochu zvolnění k zesílení emočního dopadu. Zapomeňte však na klasické přípravy závěrů plné dialogů a naplnění potřeby „dostat postavy na místo, kde se TO stane“, jak tomu často bývá. Tady se toho moc nenamluví. Některé postavy dokonce neřeknou skoro nic (třeba Dash se sdrátovanou čelistí), ale když už, rozhodně to stojí za to.

Trochu nepochopitelné je však orámování příběhu úvodem se skalpováním. Respektive – jako úvod je to kapitolka naprosto vynikající, jen ji Aaron z rukávu vytáhl asi o osm knih později než měl. Přesto je radost sledovat, jak pracuje s jednotlivými liniemi a postavami, tohle je skutečně vysoká škola komiksového psaní. Výrazný a sytý výtvarný styl R. M. Guerry, který na celé sérii odvedl neméně velký kus povedené práce, do celého obrázku jenom zapadá. Takhle se tvoří mistrovská díla.

Tak teď to jen nepodělat. Tahle série si zaslouží zatraceně dobrý konec.

Skalpy 9: Zatni pěsti

Scénář: Jason Aaron

Kresba: R.M. Guéra

Vydala: Crew, 2019

Počet stran: 140

Cena: 399 Kč

 

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď