Storm 10: Nechte se pohltit obrazy a přeneste se do jiných světů

Na českém trhu se v roce 2012 objevil komiksový sešit Storm 10: Kroniky Pandarve – Piráti z Pandarve. Když sešit otevřete, upoutá vás neskutečná malba, která se v komiksu až tak často nevidí, snad jen Alex Ross je první jméno, které se v téhle souvislosti vybaví, z evropských tvůrců pak Vicente Segrelles. Don Lawrence je Brit a svou malbou jakoby byl na pomezí evropského a amerického komiksu.

I když měl komiks krásnou kresbu a rozhodně neměl špatný příběh, dalšího sešitu jsme se nedočkali. Naštěstí přišlo nakladatelství Crew, které se rozhodlo vydat knihu Storm: Kroniky Pandarve. A tahle kniha začíná právě sešitem, který u nás již vyšel. Otevírá se před námi tak příběh Kroniky Pandarve, která obsahuje celkem pět původních sešitů. Ty vycházely jako desátý až čtrnáctý díl série Storm.

Proč se začíná desátým dílem? Prvních devět příběhů tvoří trochu jiný dějový rámec, navíc tam docházelo k relativně častým změnám scenáristů, nemluvě o tom, že ani nebylo jisté, kam se příběh vrtne. Nakonec se ale Don Lawrence spojil s Martinem Lodewijkem a série konečně začala šlapat. A v knize Storm: Kroniky Pandarve se čtenářům dostává právě začátek téhle úspěšné spolupráce.

Zajímavostí českého vydávání této série je skutečnost, že v roce 1993 se v magazínu Comics Arena 1 objevila první částí příběhu Storm: Chlapec z Eribanu, což je začátek třináctého dílu, který je také obsažen v knize Storm: Kroniky Pandarve. Po menším martyriu se tak na český trh dostává hned pět sešitů ve vydání, které si fanoušci zaslouží a jemuž jde vytknout snad jedině to, že malba Dona Lawrence by si zasloužila větší formát. Bohžel formát knih v rámci edice Mistrovská díla evropského komiksu je nastaven na jednotnou velikost.

Žánrově lze komiks Storm: Kroniky Pandarve zařadit do sci-fi, přece jen se dění odehrává na jiné planetě, v jiné galaxii, ale podobně jako u Flashe Gordona, i tady jsou hodně silné fantasy prvky, které do děje vstupují. Jako kdyby se jednalo o zastaralejší společnost, než na Zemi, jako kdyby se pokrok vydal trochu jiným směrem, i směrem magie. Ale není to jen podobnost s fantasy, je to i podobnost s jinými komiksy, která vytváří tento žánrový přesah. Konkrétně je to spojování moderních technologií s historickými kulisami. V tomto směru se Storm: Kroniky Pandarve podobá komiksu Thorgal. Ale pak jsou zde fantaskní a futuristické prvky, které směřují opět ke zmiňovanému komiksu Flash Gordon. Hlavní záporák knihy Storm: Kroniky Pandarve, teokrat Marduk, je Mingovi velmi podobný.

Každé album knihy Storm: Kroniky Pandarve řeší do jisté míry uzavřený příběh, což někdy vede k tomu, že jsou některé dějové linky překotně ukončeny. Třeba třináctý díl, zde pojmenovaný jako Zabiják z Eribanu, má zajímavý průběh, ale kolem čtyřicáté stránky je jasné, že finále bude zbytečně rychlé. Martin Lodewijk neměl vždy silný scénář, který by čtenáře odrovnal, někdy jen spoléhal na to, že Don Lawrence panely skvěle namaluje. A na to se spolehnout mohl.

Každá stránka je umělecké dílo, s každou stránkou se čtenář propadá do fantaskního světa, kde jen čeká, aby mohl otočit a zjistit, co dalšího úchvatného Don Lawrence svou specifickou technikou vytvořil. Ano, ani dnes není malba v komiksu standard, ale právě výtvarný styl Dona Lawrence je to, co dělá komiks Storm: Kroniky Pandarve tak specifický. Je to jeden z těch komiksů, který se nečte, ale hltá se očima.

Hrdinové knihy Storm: Kroniky Pandarve jsou vytržení z času a putují, kam je okolnosti zavedou. A podobný je i komiks samotný. Nevíte, kam vás tvůrci zavedou, ale především netušíte, jaký další úžasný obraz před vás Don Lawrence postaví. Může to být velryba vznášející se nad orbitem obrovské planety, surfování na vesmírných proudech, planeta, která vypadá jako ježek v kleci sestavený z gigantických kostí, anebo třeba vznášení se na obrovském chmýří z pampelišky. Každý panel, každá stránka jsou jedinečné. Takže i když příběh třeba nikam nevede a primárně mu jde jen o to, aby dal prostor malbě, vůbec to nevadí, protože Storm: Kroniky Pandarve je prostě zážitek primárně o výtvarném umělci. A stojí za to. Je to jako se procházet úchvatnou galerií.

Storm: Kroniky Pandarve

Scénář: Martin Lodewijk

Kresba: Don Lawrence

Vydal: Crew, 2019

Počet stran: 248

Cena: 689 Kč (brožovaná), 899 Kč (vázaná)

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď