Svoboda, spravedlnost a návštěva superhrdinské galerie

Superhrdinského komiksu vychází v současnosti i u nás kvanta; a pouze málokterý má větší ambice, než „jen“ pobavit (což je samo o sobě ambice dostatečně dobrá…). Občas se však objeví takový, který je i něčím víc…

Členové Justice League před sebou mají další práci – další záchranu světa. Tentokrát se však musí popasovat s jinou hrozbou než geniálními padouchy nebo hypermocnými dobyvateli z vnějšího vesmíru; s vysoce nebezpečnou nákazou, před níž nejsou ani oni sami v bezpečí. Ta se šíří Afrikou jako… no, jako nákaza, zatímco ve světě roste panika způsobená mimo jiné dezinformacemi podávanými médii.

Jak rychle vám ale dojde, že JLA: Svoboda a spravedlnost budou tou komiksovou knihou, kde forma vítězí nad obsahem? No, zhruba tak v momentě, kdy si přečtete jména tvůrců na jejím přebalu. Ne, že by byl Paul Dini nějaké ořezávátko. Tenhle dnes už šedesátiletý chlapík má se scénáři zkušenosti nejen z televize, ale má na svém kontě i slušnou řádku komiksových scénářů – nejčastěji o Batmanovi. Jakmile je však na komiksu jméno „Alex Ross“, je vám jasné, o co půjde.

Spolupráce Dini – Ross přitom není jen tak nahodilá. Tihle dva pánové spolu kromě u nás nově vyšlé knihy JLA: Svoboda a spravedlnost vytvořili třeba i fajn čtení Superman: Peace on Earth nebo podobně povedené Batman: War on Crime. Jejich společná tvorba jako by měla předem definovaná pravidla:

  • Půjde o kratší (pod 100 stran), uzavřený příběh
  • v čele jsou ti nejznámější hrdinové DC
  • lehce nadprůměrný příběh snažící se spíše než o bezhlavou vysokooktanovou akci o nějaký hlubší přesah, případně se snažící se přinést sociální, levicovější téma – v tomto případě je obojí zhmotněno tím, že je vypravěčem J’onn „Martian Manhunter“ J‘onzz
  • vynikající kresba

Přičemž poslední bod je potřeba vypíchnout, podtrhnout, vytučnit a zdůraznit. Ne každému jistě realističtější styl Alexe Rosse vyhovuje, ale pokud jej milujete, v podstatě není co řešit. Tohle jsou komiksy, které jsou svou malbou nebo prací s panely mnohem více uměním než jakýkoliv běžný standard.

Nakladatelství Crew přitom udělalo skvělý krok, když knihu vydalo v parádně velkém formátu – o to víc Rossova kresba vyniká. O to víc je snazší si uvědomit, že v rukou nedržíte jen tak obyčejný komiks, který možná není záchvěvem scénáristické geniality, ale rozhodně je uměleckým dílem.

JLA: Svoboda a spravedlnost
Scénář: Paul Dini, Alex Ross
Kresba: Alex Ross
Vydala: Crew, 2018
Počet stran: 96
Cena:  449 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď