Vesmírná Sága poosmé

Milý čtenářský deníčku, konečně se mi dostala do rukou osmá kniha komiksové Ságy… Tak nějak by začínal zápis do deníku, kdybych měl dostatek trpělivosti a ukázněnosti si nějaký vést. Jak by pokračoval?

Jasně, pořád na tom dělá Brian K. Vaughan a Fiona Staplesová. Jeden píše, druhá kreslí, ale je jasný, že si do řemesel vzájemně dost vstupují a challengují se tak. Což je jedině dobře. Ale zároveň mě tím vlastně začínají štvát. Což je i není myšleno z legrace.

Hele vážně, jak je možný, že to dělají takhle dobře? Sám bych rád psal, psal, psal, ale je mi při čtení tohohle nadevšechno jasný, že nikdy nenapíšu nic tak dobrého, jako je Sága. Už osm knih si drží úroveň, o jaké si mnohé komiksové série mohou nechat jenom zdát – a to si před spaním musí dát pěkně divokého uvolňováka, jestli mi rozumíš.

Přitom to vypadá, jako by to byla ta nejlehčí věc na světě. Jako by se nad tím ani nemuseli moc dřít, bojovat s tvůrčími bloky… Jeden moudrý člověk mi kdysi řekl, že když píšeš tak, že to tebe samotného baví, je docela slušná šance, že to bude bavit i ty, co ten text čtou. A víš ty co? Já mám pocit, že Vaughan se Staplesovou se u tvoření Ságy baví fakt mimořádně. Mnohdy to vypadá, jako by si plnili svoje geekovské sny.

Tak třeba v téhle knize se zase trochu promění prostředí. Jedeme western. Protože proč by ne? V nekonečnosti vesmíru je přeci možné cokoliv. Řeší se tragické události, jimiž nás napnul závěr knihy předposlední , řeší se otázka potratů, mateřství, na někoho to může působit přespříliš tlačeně, ale jelikož se tvůrci snaží témata probrat z obou stran barikády, beru jim to. Dál se vyvíjejí vztahy, dál se skvěle pracuje s postavami, a přestože válka už není blízko a nepůsobí tak nebezpečně, je jasně cítit, že se dál kolem hlavních hrdinů pomalu ale jistě stahuje smyčka, dále je to neskonale imaginativní jízda a emoce šlapou naplno. V tomhle směru Vaughan se Staplesovou pracují v podstatě ve stále stejném schématu.

A já jim to schéma stále naplno žeru, takže jsem četl, četl a četl, a ani nedutal. Ten komiks se v podstatě nedá než „schramstnout“, přejet na jeden zátah – o to víc pak mrzí to nesnesitelné čekání na další pokračování. A jelikož už v podstatě doháníme zahraničí, kde zrovna probíhá jakási tvůrčí pauza… bude nás nejspíše brzy čekat čekání výrazně delší, než je sympatické.

Sága 8
Scénář: Brian K. Vaughan
Kresba: Fiona Staplesová
Vydal: BB Art, 2018
Počet stran: 152
Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď